Koronavirüs Samsun-Sivas (Kalın) Demiryolu Hattı'nı da vurdu

Koronavirüs Samsun-Sivas (Kalın) Demiryolu Hattı'nı da vurdu

83 yıl hizmet verdikten sonra 29 Eylül 2015’e modernize edilmek amacıyla ulaşıma kapatılan ve çalışmaları tamamlanan Samsun-Sivas (Kalın) Demiryolu Hattı’nda deneme sürüşleri devam ediyor. Tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi Türkiye’de de pek çok alanda aksamaya neden olan korona virüsü pandemisi Samsun-Sivas (Kalın) Demiryolu Hattı’nda çalışmaların aksamasına neden oldu. Hummalı çalışmaların sürdüğü demiryolu hattında bir diğer yandan da deneme seferleri devam ederken, senelerin açılış tarihinin önümüzdeki yılda gerçekleşeceği öğrenildi.

 

 

420 KİLOMETRELİK ÇALIŞMA YAPILDI

 Türkiye’nin ilk demiryolu hatlarından birisi olan ve 1932 yılında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılan Samsun-Sivas demiryolu hattı 83 yıl hizmet verdikten sonra 29 Eylül 2015’te modernize edilmek amacıyla ulaşıma kapatılmıştı. 378 kilometre mesafede olan Samsun-Sivas arasında istasyon yolları dahil toplam 420 kilometrelik bir çalışma yapıldı.

 YILLIK 3 MİLYON TON YÜK TAŞINACAK 

Proje kapsamında 378 kilometrelik hattın tüm alt yapı ve üst yapısının yenilenerek Avrupa Birliği standartlarına uygun sinyal sistemi yapıldı. Önümüzdeki yıl tamamlanması planlanan 350 milyon euroluk devasa bir proje ile yıllık 3 milyon ton yük taşınması hedefleniyor. 

 

 

 

HAT KAPASİTESİ YÜZDE 50 ARTACAK

 

Ayrıca proje ile demiryolu alt yapısı platform genişliği 6.70 metre şeklinde zemin iyileştirmesi yapılarak yenilendi. Güzergahtaki 38 köprü yıkılarak yenilendi, 40 tarihi köprü restore edildi. 2 bin 476 metre uzunluğundaki 12 adet tünelde iyileştirme çalışması yapılan hattın ray, travers, balast, makas üst yapısı değiştirildi. Yenileme çalışmaları öncesinde 20 olan tren sayısı 30’a çıkarılarak hat kapasitesinde yüzde 50’lik bir artış oluşturulması hedefleniyor.

Tolga BİRGÜCÜ

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow