Korkutan detay: Santralin atık suları Karadeniz'de müsilajı mı tetikliyor?

Korkutan detay: Santralin atık suları Karadeniz'de müsilajı mı tetikliyor?

TOLGA BİRGÜCÜ - Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası’na Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketince kurulan biyokütle enerji santralinde problemlerin ardı arkası kesilmiyor. Santralin atık sularının bölgedeki Abdal Irmağı’na bırakılmasıyla başlayan tartışmalar devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri yaşanan kirliliğin kırmızı renkli bir çiçeğin polenlerine bağlarken, Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği (ÇARÇED) Başkanı Mustafa Deniz, mart ayında yaptığı bir canlı yayınla bu tespiti çürütmüştü. Abdal Irmağı’ndan deniz bölgesine 3-4 kilometre yürüyen Başkan Deniz, polene bağlı alı ALG oluşumlarına rastlanmadığını kayıt altına alarak, yetkilileri göreve davet etmişti. Başkan Deniz dün yaptığı bir paylaşımla ırmaktaki kirliliğin son durumunu ortaya koydu. Başkan Deniz, görüntülere isyan etti.


Mart ayında Abdal Irmağı boyunca Karadeniz sahil şeridine kadar 3-4 kilometre yürüyen Başkan Deniz, polene bağlı alı ALG oluşumlarına rastlanmadığını kayıt altına almıştı.


‘İNSANLARI TEHDİT EDİYORLAR’

Abdal Irmağı’nın güncel fotoğraflarını paylaşan ÇARÇED Başkanı Deniz, şu ifadeleri kullandı: “Burası Abdal Irmağı, zehir santralinin suyunu deşarj ettiği yer. Şimdi biz bu yapılan yanlışları ovayı nasıl katlettiklerini söylemeyelim mi susalım mı? Evet bizim susmamızı konuşmamamızı istiyorlar, konuşunca da dūn gazeteci kardeşimiz İbrahim Akkuş’a yapılan gibi saldırıları yapıyorlar, sindirmek istiyorlar. Olmadı Raziye ablaya yapılan gibi mahkemeye veriyorlar oda olmadı İbrahim Ertürk’e yapılan gibi para karşılığında adam tutup onu da darp ediyorlar o da olmadı insanları çalıştığı işiyle aşıyla tehdit ediyorlar ‘haber yaptın’ diye Tolga Birgücü’yū ve ‘Çarşamba’yı kaça sattınız alçaklar’ diyen Belma Nur Kartal’ı mahkemeye veriyorlar. Bir vekil çıkıyor sosyal medyadan insanları tehdit ediyor. Bizler ovamızı savunduğumuz için, aba altından sopa gösteriyorlar.”

‘CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK’

Başkan Mustafa Deniz, şöyle devam etti: “Bu şehirde ovasını, havasını, toprağını savunan insanların artık can gūvenliği bile kalmamış. Yerel yöneticiler, sermayenin yanında yer almış halka saldırıyor. Bu nasıl bir dūzen, bu nasıl bir yönetim? Koskoca Marmara Denizi işte sizin zihniyetiniz sayesinde müsilajdan yok oluyor. Şimdi ise bu resimdeki gibi Karadeniz’e akan sular Karadeniz’i yok edecek. Biz söylüyoruz can gūvenliğimiz yok. Söylemezsek vicdan el vermiyor, bu nasıl bir adalet? Bir sehir yok oluyor hem de yöneticilerin eliyle.”

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow