Kestikleri zambakları koruma altına aldılar!

Kestikleri zambakları koruma altına aldılar!

diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni Tolga Birgücü’nün ‘Samsun'da skandal: Belediye endemik bitkileri kum temizleme makinesiyle biçti’ başlığıyla duyurduğu haberin ardından kentteki kum zambakları koruma altına alındı. Haber, ulusal yayın yapan medya organlarına konu olmuş ve defaatle TBMM kürsüsünü taşınmıştı.

Samsun'da yaşanan kum zambağı katliamı sonrası Samsun Büyükşehir Belediyesi nihayet harekete geçti. Koruma altında olan kum zambaklarına zarar verilmemesi için denetimlere başlayan belediye, sahil kesimine uyarıcı levhalar yerleştirdi. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri, çevreye ve zambaklara zarar veren atıkları da periyodik olarak temizlemeye devam ediyor.

PERİYODİK TEMİZLEME
Samsun’un Costal ve Alaçam sahillerinin kıyı kumullarında sıkça görülen zambakları korumaya çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi, türün tükenmemesi için yoğun mücadele veriyor. Tekkeköy ilçesinin Çiftlik Mahallesi Costal sahili kıyı düzenleme ve şerif yolu projesi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından zambaklar koruma altına tutuluyor. Sahil boyunca denetimlerine devam eden Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri, çevreye ve zambaklara zarar veren atıkları periyodik olarak temizliyor. 

77 BİN TL CEZASI VAR
Dünya üzerinde çok az ülkede görülen ve nesli tükenmekte olduğu için Dünya Doğa Koruma Birliği’nce koruma altında bulunan kum zambakları, Samsun sahillerini süslüyor. Nergisgiller familyasına ait, kıyı kumullarında yetişen soğanlı bir bitki türü olan kum zambakları ağustos ve ekim ayları arasında çiçekleniyor. Nesli tükenme tehdidi altındaki kum zambaklarının ülke dışına çıkarılması ise suç. Ticari kazanç için sökenlere de çevre kanunu kapsamında 77 bin TL para cezası kesiliyor. Karadeniz kıyılarında en çok Samsun sahilleri ile Sinop’un Sarıkum ve Akliman koyunda görülüyor.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow