Kavaklı isyanda: Taş ocağı istemiyoruz

Kavaklı isyanda: Taş ocağı istemiyoruz

Dernek Başkanları ve köy sakinleri adına açıklamalarda bulunan Bekdemir köy muhtarı Şaban Avcı, "Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ihlal edilerek kurulan taş ocağına karşı fidan dikerek tepkimizi göstermek yapılan doğa tahribatına karşı çıkmak için toplandık. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istiyoruz. Bekdemir'in nefesinin kesilmesini istemiyoruz. Bize nefes almayı çok görmeyin" dedi.

CHP partisi ilçe örgütü olarak Kavak halkının yanında olduklarını belirten CHP Kavak İlçe Başkanı Şakir Altun,"Ben Samsunluyum diyen herkesin, tüm milletvekillerinin elini vicdanına koymasını istiyoruz. Bir proje yapılacaksa ortak bir kararla yapılmalı. Yöre halkı hiçe sayılmamalı. ÇED raporu diye bir firmadan alınan rapor geçerli sayılamaz. Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı bir alt mahkemenin 'ben bu kararı tanımıyorum' dediği yerde adaleti beklemek yanlış olur. CHP'li milletvekillerine sesleniyorum, kimliğinde Cumhuriyet Halk Partisi yazan herkes Kavak Bekdemir'in yanında olmak zorunda" diye konuştu. 

5 KÖY YOK OLACAK

İYİ Parti Kavak İlçe Başkanı Sefer Kırış, "Taş ocağının Bekdemir'de ilçede bulunan 5 köyümüz doğasıyla beraber yok olacak. Güzel köyümüzün daha farklı şekilde kullanılıp turizme kazandırılmalı. Yeniden görüşülüp  ortak bir karar alınmalı. Bu yanlıştan vazgeçilmeli.Doğru yatırımların hiç bir zaman karşısında olmadık. Köylerimize yapılacak her türlü güzel yatırımın arkasındayız.  İYİ Parti teşkilatı olarak Bekdemir halkının sonuna kadar yanındayız" şeklinde konuştu.

'YUSUF ZİYA YILMAZ İPTAL ETMİŞTİ'

CHP Asarcık İlçe Başkanı Cemal Baskın, "Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafında usulsüz şekilde kurulan taş ocağı karşı çıkmak için toplandık. Önceki Başkan Yusuf Ziya Yılmaz döneminde kurulması planlanan bu taş ocağı, köylünün istememesi üzerine iptal edilmişti. Mevcut Başkan Mustafa Demir'in yeniden devreye sokmasına anlam veremedik. Başkan Demir umarız ki bu yanlıştan bir an evvel döner. Tarihi yok etmek kimsenin hakkı değildir. Gelecek nesillere vereceğimiz cevaplardan utanırız" ifadelerini kullandı. 

'KATLİAMA KARŞIYIZ'

İYİ Parti Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Saydam Bayram, "Şahin Dağları'nda altın aranmasına, Çarşamba Ovası'nın ortasına santral konulmasına nasıl karşı çıktıysak taş ocağının kurularak yöre halkının doğa katliamı yaşanmasına da karşıyız. Kadınların cesur olduğu yerde kimse bir şey yapamıyor. Ama kadınlar korkarsa hiç bir şey elde edilmiyor.Kadın güçlüyse eşi de, çocuğu da güçlü oluyor. O yüzden bu toprakları kadın kollayacak. Taş ocakları bu ülkeye lazım. Ama ÇED raporları alınmadan ya da bu raporlar gözardı edilerek devlet arazisi bizimdir diyerek üstüne çökerek ya da milletin tapulu arazisinin üstüne koyarak taş ocağı değil, hiç bir şey yapılamaz. Bu iş yapılsın ama bunun hukuku, kanunu ve prosedürü var.  Onlara göre yapılsın ben yaptım oldu diyerek tozu pisliği milletin yutmasına ya da suyunun kirlenmesine reva görmek insanlık değildir" dedi. 

CHP Kavak İlçe Başkanı Şakir Altun, İYİ Parti İlçe Başkanı Sefer Kırış, Asarcık CHP İlçe Başkanı Cemal Baskın, İYİ Parti Kadın Politikaları İl Başkan Yardımcısı Saydam Bayram, Bekdemir Köy Muhtarı Şaban Avcı, iş insanı Sayit Esen, Bekdemir Mahallesi Yukarı Bekdemir Sokağı Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kavak Aşağı Bekdemir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,Kavak Bekdemir Mahallesi Dağardı Sokağı Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkanları, ilçe teşkilat üyeleri ve çok sayıda yöre halkı basın açıklamasına katıldı. 

Kaynak: samsungazetesi.com

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow