Kara: Sabahçı, öğlenci, akşamcı modeline geçilmeli

Kara: Sabahçı, öğlenci, akşamcı modeline geçilmeli

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, yüz yüze eğitime geçmeye hazırlanan Türkiye’deki eğitim durumu hakkında diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Haber Müdürü Tolga BİRGÜCÜ'ye açıklamalarda bulundu.


12 EKİMDE 2,3,4’LER DE EĞİTİME BAŞLIYOR


 Türkiye’de pandemi süreci devam ederken, eğitim-öğretimde ikinci aşama geçiliyor. Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararlarla ilgili açıklama yaptı. Bakan Selçuk, 12 Ekim Pazartesi günü ilkokul 1'inci sınıflarla birlikte, 2, 3, 4; ortaokul 8'inci sınıf ve lise 12'nci sınıfların, köy okullarının ve özel gereksinimi olan öğrencilerin de yüz yüze eğitime başlayacağını duyurdu. VELİ İSTERSE OKULA GÖNDERMEYECEK


 Bu aşamada isteyenin çocuklarını okula göndereceğini, istemeyenlere ise esneklik tanınacağını ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitime devam edeceğini söyledi.  

GEREKİRSE CUMARTESİ GÜNÜ DE DERS OLACAK

 


Bilim Kurulu’nun tavsiye kararlarıyla, okulda kalış sürelerinin kısaltılacağını, köy okullarının ilkokul ve ortaokul olmak üzere açılacağını, 500 bin öğrenciye tablet dağıtılacağını, uzaktan eğitim sürecinin yine yüz yüze eğitimle eş zamanlı olarak devam edeceğini, gerekirse Cumartesi gününe de yüz yüze eğitim konulabileceğini söyledi.KARA’DAN SABAHÇI, ÖĞLENCİ, AKŞAMCI ÖNERİSİ


 Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, “Ülkemizde ilkokul 1’inci sınıflar zaten eğitime hali hazırda devam ediyor. Dolayısıyla eğitim-öğretimle ilgili bazı taleplerimiz gündeme geldi. Bunların en önemlisi seyreltilmiş sınıf modeliydi. Milli Eğitim Bakanlığı, bu şekilde ders ortamını sağlayabilirse, hem öğrenci hem de öğretmelerimiz açısından söz konusu model çok faydalı olacaktır. Çok eskiden Türkiye’de okul yokluğundan dolayı, ‘sabahçı’, ‘öğlenci' ve ‘akşamcı’ şeklinde derslere giriliyordu. Bugün de korona virüsü pandemisi nedeniyle bu modele geçilmesi daha sağlıklı olacaktır. Sabah, öğle, akşam okullara gidilerek seyreltilmiş sınıflarda eğitim alınması fayda sağlayacaktır” diye konuştu. 

’HES KODU VE ATEŞ ÖLÇERLER YETERLİ OLMAZ'

 
Pandemiyle mücadele noktasında okullara girişlerde getirilen HES kodu zorunluluğunun yetersiz kalacağını ifade eden Başkan Kara, “Pandemiyle mücadeleye ilişkin tedbirlerimiz var, alınıyor. Ancak bu tedbirler yetersiz olduğunu düşünüyoruz. HES kodunun yanı sıra okullara giriş yapan herkesin sağlık taramasından geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Elbette ateş ölçümü yapılacak ancak bu da HES kodu gibi yetersiz kalacak. Okullarda idarecilerin tespit ettikleri herhangi bir bireye anında müdahale edilecek bir sistemin kurulması gerekmektedir. Tabii ki her okula bir sağlık birimi gönderilemez ancak kurulacak birimlerin sisteminin herhangi bir olumsuzluğa anında müdahale edecek şekilde oluşturulması gerekiyor. Bu programın yaratılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

'ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN ADALET İSTİYORUZ’


 

Diğer yandan öğretmenlerin problemlerine değinen Başkan Kara, “Son dönemde öğretmenlerin alındıkları, rahatsız oldukları ve psikolojik travma yaşadıkları bir süreçten geçiyoruz. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un söylemleri ve aynı zamanda çıkartılan genelgeler, öğretmenleri olumsuz yönde etkilemektedir. Açıklamaların, ‘genelgelerle ders ücretlerinizi nasıl keseriz’ anlamına gelen bir yaklaşımla değil, ‘kamuda düşük maaşlarla çalışıyorlar, öğretmenlerin tek ek gelirleri ek ders ücretleridir’ anlamı taşıyan bir yaklaşımla yapılması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanı’mızın ders ücretlerini sorun yapıp moral bozmaması gerekmektedir. Hiç bir bakanlığımız kendi memurlarıyla ilgili tedbir almazken, bizim bakanımızın bunu konu bile etmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Okulların açılmasına kesinlikle katılıyoruz ancak öğretmenlerimizin aldıklar maaşların, pandemi sürecinde kesilmeleri son derece yanlıştır. Bu konunun acilen düzeltilmesi lazımdır. Her öğretmenimizin tam ücret alması gerekmektedir. Sonrasında öğretmenlerimizinden fedakarlık beklenmelidir. Eşit şartlar sağlandığında öğretmenlerimiz, fedakarlıklarını zaten yapar ve hatta derse 35 saat de girerler. Kısacası, öğretmenlerimiz için adalet istiyoruz” dedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow