Kanadalı şirket Samsun'u talan ediyor

Kanadalı şirket Samsun'u talan ediyor

TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmalarında doğa yok edilmeye devam ediyor. Sondaj bölgelerine ulaşım için bölgedeki binlerce ağaç kesilirken, her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açılacağı biliniyor. Çalışmalar esnasında onbinlerce ağacın kesileceği tahmin ediliyor. Kanadalı şirket, bölgede şimdiye kadar yüzlerce dönüm ormanlık alanı talan etti.

SONDAJLAR AÇILMAYA DEVAM EDİYOR

Şahin Dağları’nda Kanada uzantılı şirketin açtığı sondaj bölgelerine ulaşım için, bölgedeki binlerce ağaç kesilirken, her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açılacağı biliniyor. Kanadalı şirketin, Şahin Dağları’nda yüksek sondaj platformları ile maden arama faaliyetlerini sürdürüyor.

NUMUNELER LABORATUVARDA İNCELENİYOR

Şahin Dağları’nda açılan sondaj bölgelerine ulaşım için bölgedeki binlerce ağaç kesilirken, her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açılacağı biliniyor. Sondaj çalışmaları kapsamında 462 metre derinliğe inen şirket belli aralıklarla topraktan numune alımı sürüyor. Numuneler, laboratuvarlara incelenmek üzere gönderiliyor.

YÖRE HALKI ÜZERİNDE KARA PROPAGANDA

Diğer yandan Şahin Dağları’nda açılan sondaj noktalarından alınan numunelerle altın tespit etmeye çalışan şirketin, bölge halkının galeyana gelmesini önlemek amacıyla 'Çalışmalarımız emeğimizi karşılamıyor, umduğumuzu bulamadık’ şeklinde kara propaganda yaptığı da iddia ediliyor.

KATLİAMA ‘DUR’ DEMEK İÇİN BİN İMZA TOPLANDI

Şahin Dağları’nda yaşanan doğa katliamına ‘dur’ demek için yüzlerce kişi imza topladı. Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı’nın önceliğinde, doğa faciasına dikkati çekmek amacıyla change.org adlı internet sitesinde imza kampanyası başlatıldı. “Ormanlarımızı yabancıların para hırsına kurban etmeyelim, çevre ve orman katliamına dur de” başlığı altına kampanya başlatan İlhan Ayrancı’ya destek yağdı. Toplanan bin imza ile Cumhurbaşkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na seslenildi.

KAVAK’TAN SONRA HAVZA’DA KATLİAM BAŞLIYORÖte yandan, binlerce ağacın kesildiği Şahin Dağları’nda Kavak bölgesinde sondaj çalışmalarının tamamlandığı da öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, şirket önümüzdeki süreçte Havza ilçesinde sondaj faaliyetlerine başlayacak. TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş, ilçenin Çamyatağı bölgesinde sondaj kuyuları açılacak.

ŞAHİN DAĞLARI AĞAÇLARI SANTRALDE Mİ YAKILACAK?

Bir diğer iddiaya göre ise: Şahin Dağları’nda maden arama çalışmaları kapsamında kesilen ağaçların ve diğer atıkların, Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üret. Tic. A.Ş. adlı enerji şirketinin Türkiye’nin en önemli tarım arazilerinden biri olan Çarşamba Ovası’nda yani Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde kurmayı planlandığı Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nde (BES) yakıt olarak kullanılacağı da iddia ediliyor. 

GENETİK TÜRLER YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDA

Yine Kanadalı maden firmasının Şahin Dağları’nda maden arama çalışmaları kapsamında yaptığı doğa katliamında, Türkiye’de özel izinle sadece Samsun’da üretilen yabani orkide (salep) gibi bir çok endemik bitki türü de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Diğer yandan trajik bir şekilde, kentte yetişen nadir bir tür olan bu salep bitkisinin üretimini teşvik amaçlı 17 ilçede çalışma yürütüldüğü de kaydediliyor.

ÇED’DEN MUAF OLMAK İÇİN RUHSAT OYUNU

Samsun Şahin Dağları’nda altın arama faaliyetlerini sürdüren TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporundan muaf tutulmak için, 13 bin hektarlık alana sahip bölgeyi 13’er hektarlık alanlar olmak üzere bine bölerek ruhsat aldığı ortaya çıktı. 

SARI: HAYVANLARIM SİYANÜR YÜZÜNDEN ÖLDÜ

Yine başka bir iddiaya göre, bölgede yürütülen çalışmalar kapsamında açılan sondaj kuyularından birinde çıkan siyanürlü su nedeniyle, 30’a yakın tavuk ve ördek telef oldu.

Gazete Gerçek’e konuşan 69 yaşındaki Emekli Öğretmen Mustafa Sarı, “Kavak’ın Boğaziçi Mahallesi Çakallı mevkiinde ikamet ediyorum. Bundan 3 gün önce 30’a yakın tavuk ve ördeğim Mert Irmağı’ndan içtikleri su nedeniyle telef oldu. Önce anlam verememiştim ama sonrasında bölgede maden şirketinin açtığı sondaj kuyusundan çıkan su nedeniyle hayvanlarımın öldüğünü anladım” diye konuştu.

MERT IRMAĞI SİYANÜRÜ KARADENİZ’E TAŞIYACAKŞahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, önümüzdeki dönemde Şahin Dağları bölgesinden Mert Irmağı kanalıyla Karadeniz’e siyanür akacağını belirtti. Başkan Ayrancı, kentteki yönetici ve siyasilere “Gelin Samsun’a bu kötülüğü yapmayın” diyerek seslendi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow