İYİ Partili Başkan Yazıcı: O haberleri şiddetle kınıyoruz

İYİ Partili Başkan Yazıcı: O haberleri şiddetle kınıyoruz

Hakkında açılan davalara rağmen Türkiye'nin en nitlikli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası'nda Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketince kurulan biyokütle enerji santraliyle ilgili, yatırımcı şirket ısmarlama haber servis etti. Habere balıklama atlayan yerel basın, konuyu manşetlerine taşıdı.

İŞTE BASINA SERVİS EDEN O ISMARLAMA HABER
Ismarlama haber şöyle: Oltan ve Köleoğlu Enerji’ye ait santralin yetkilileri, bölgede bulunan jandarma ekiplerine pandemi nedeniyle inceleme yapmak isteyenleri 3'erli gruplar halinde' tesise alabileceklerini bildirdi. Santralin bulunduğu bölgeye gelen İYİ Parti genel merkez heyeti, biyokütle enerji santralini yerinde incelemek üzere heyet oluşturup, santralin önüne kadar gitti ancak içeriye girmedi. Santral önünde konuşmalar yapan heyet, daha sonra burada görüşme yaptığı vatandaşlarla toplu hatıra fotoğrafı çektirip geri döndü. 

ÇARÇED Başkanı Deniz: İYİ Parti'nin santral ziyareti manipüle ediliyor

İYİ PARTİLİ BAŞKANDAN TEPKİ GELDİ
Çarşamba Çevre ve Çiftçi Eğitim Derneği (ÇARÇED) Başkanı Mustafa Deniz'in ardından İYİ Parti Çarşamba İlçe Başkanı Turhan Yazıcı'dan da tepki geldi. İlçe Başkanı Yazıcı, "Bazı medya kuruluşlarımızda “İYİ Parti Heyeti santral önünde hatıra fotoğrafı çektirip gitti.” manşetiyle yayınlanan haberleri bu sebeple şiddetle kınıyoruz" dedi.

YAZICI: ŞİDDETLE KINIYORUZ
İYİ Parti Çarşamba İlçe Başkanı Turhan Yazıcı'nın açıklaması şöyle: "Yaklaşık iki yıl önce ülkemizin sayılı tarım ovalarından bir tanesi olan Çarşamba Ovamıza adeta hançer gibi saplanan Biyokütle Enerji Santrali’nin nitelikli tarım arazilerimize zarar vereceğini savunarak, hemşehrilerimizle birlikte mücadele vermekteyiz. Gerek il ve ilçe teşkilatlarımız gerek TBMM parti grubumuz ve Genel Başkanımız sayın Meral Akşener nezdinde bu konuda tavrımız ve mücadelemiz ortadadır. Süreç içinde yine birçok STK ve siyasi partilerimiz ile birlikte hemşehrilerimize destek olmak adına çeşitli organizasyonlara katılım sağlayarak çeşitli şekillerde yasal tepkimizi gösterdik. Son olarak Bilirkişi Heyeti yaklaşık bir buçuk ay önce tesis içinde incelemeler yapmıştır. Hazırlanan raporun neticesinde de yöre halkının davasının haklı bulunduğu 9 Şubat 2021 tarihinde kamuoyuna açıklanmıştır. Ancak bu karar hukuk hazımsızlığı olan bazı kişilere rahatsızlık vermiştir. Genel Merkezimiz tarafından Türkiye’nin dört bir yanında devam eden esnaf ve ilçe gezileri çerçevesinde bu hafta da Genel Merkez yöneticilerimiz Samsunumuza gelmiştir. Tertiplenen ilçe programları neticesinde Çarşamba ilçemizi ziyaret edecek olan Doğa ve Çevre Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız sayın Arzu Önşen ve Genel İdare Kurulu Üyemiz ve Teşkilat Başkan Yardımcımız sayın Mehmet Arslan ile beraberindeki heyetimiz Çarşambalı esnafımızı ziyaret etmeden önce Biyokütle Enerji Santrali’nin kurulduğu bölgedeki tarım arazilerimizi yerinde görmek ve santralin o bölgede oluşturduğu olumsuz etkileri bölge insanından dinlemek üzere Eğercili Mahallemizi ziyaret etmiştir. Santralin kurulduğu tarım arazilerimizin nasıl heba edildiğini yerinde tespit etmiştir.  Ancak Bilirkişi Heyetinin bölge insanını haklı bulmasının ardından kamuoyunun dikkatini farklı noktalara çekmek isteyen ve gündemi değiştirmek isteyen santral yetkilileri basınımıza yanlış bilgi vererek asparagas haberler yapılmasını sağlamıştır. Bazı medya kuruluşlarımızda “İYİ Parti Heyeti santral önünde hatıra fotoğrafı çektirip gitti.” manşetiyle yayınlanan haberleri bu sebeple şiddetle kınıyoruz. Bu haberlerde heyetimizin tesis içinde gezebileceği yönünde içeriye davet edildiği iddiaları tamamen yalandır. Tarafımıza 10 Şubat 2021 tarihinde veya öncesinde hiçbir yetkili tarafından bir davet gelmemiştir.  Heyetimiz amaçladığı gibi tarım bölgesine inşa edilen santralin konumunu ve bölgede yaşayan insanlarımıza verdiği rahatsızlıkları tespit ederek oradan bizimle birlikte ayrılmıştır.  Santral yetkilileri bizleri ağırlamayı bu kadar arzu ediyorsa neden daha önce gelen Genel Başkan Yardımcımızı ve milletvekillerimizi içeriye alarak bilgilendirmemiştir? Dolayısıyla Bilirkişi Heyetinin santrale karşı açılan davayı haklı bulduğu raporu gündemden uzaklaştırmak için santral yetkilileri tarafından verilen yalan bilgilerle yapılan haberlerin son derece komik ve absürt olduğunu belirtmek isteriz. Saygılarımla..."

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow