İYİ Parti'den mezarlık fiyatları baskısı: Samsun’da mezarlar şehit yakınlarına ücretsiz olacak

İYİ Parti'den mezarlık fiyatları baskısı: Samsun’da mezarlar şehit yakınlarına ücretsiz olacak

diyekonustu.com - Samsun Büyükşehir Belediyesi Aralık Ayı Komisyon Toplantısı’nda görüşülen 2021 yılı ücret tarifesi teklifi ile şehit yakınlarının 'ölmeden önce' mezar yeri alırken mevcut ücretten yüzde 25 daha düşük fiyata mezar yeri almalarını içeren teklif, oy birliği dün Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşüldü. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in başkanlığını yaptığı meclis toplantısında söz konusu teklif, bir dahaki meclis toplantısında kentteki mezarlıklarda yer olması durumunda tüm şehit yakınları için ücretsiz tahsis edilmesi yönünde getirilecek başka bir teklif amacıyla reddedildi.

AYDEMİR: ÜCRETSİZ OLMASINI İSTİYORUZ
İlgili madde üzerine söz alan İYİ Parti Meclis Üyesi Alper Aydemir, “Mezar yeri ücretlerinin yüksekliği konusunda meclisimizin dikkatinizi çekmek istiyorum; özellikle mezarlık yeri gibi, insanların kutsal saydığı yerlerde, ülkenin ekonomik gidişatının kötüye gittiği anlarda ve daha olumsuz zamanlarda ülkemiz insanı için bazı indirimlerde bulunmak zorundayız. Kısacası böyle bir zamlanmayı kabul etme taraftarı değiliz. Asri Mezarlık ve Kıranköy Mezarlığı gibi mezarlıklarımızda yerin metrekaresi 6-7 bin liraları buluyor. Açıkçası sahilden yer almak gibi oluyor sayın başkanım. Bunun yanı sıra o gün yanlış aksedilen bir durumu açmak istiyorum; ‘şehit ailelerinin mezarlık yeri isteminde yüzde 25 indirim’ talep ettiğimiz yönünde haberler çıktı. Bu bizim talebimiz değildi. Biz öncelikle ücretsiz yer tahsisi ve özellikle şehitlerimizin anne ve babaların içerisinde bulundukları o üzüntüyle beraber, şehit çocuklarının yattıkları mezarlıkta yer talep etmeleri durumunda söz konusu mezarlık alanlarının ücretsiz olmasını istemiştik. Bu talebimiz kabul görmedi ve en azından yüzde 25 indirime oy verdik. Şehit yakınlarımızın isteklerinin bizler tarafından gerçekleştirilmesi bizlerin boyunun borcudur. Bu kişiler, evlatlarını vatan uğruna feda etmişlerdir ve taleplerini bizler de Türk milletine adına karşılamamız gerekiyor” diye konuştu.

DEMİR: PARAYI YATIRDIKTAN SONRA BİLGİMİZ OLDU
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise yerel ve yaygın basında ‘Şehit yakınına 20 bin liraya mezar yeri satıldı’ başlıklı haberlere detaylarıyla açıklık getirdi. Başkan Demir, şöyle konuştu: “Bizim bu tür cenazelerde müracat Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’müze yapılıyor. Dolayısıyla şehidimizin ailesi tarafından bir müracaat yapılmış ve işlem Asri Mezarlık’a gerçekleşmiş. Orada da bir kayıt tutulmuş ve üzerine miktar yazılmamış. Daha sonra haber bize ulaştı. Konu iletildiğinde bize, ücret alınmayacağı yönünde bu makbuzu 28.11.2019 tarihinde iptal ettirdik. Meclisimizin şehit anne ve babalarından mezar talebi etmeleri durumunda, Derecik Mezarlığı’ndan ücretsiz mezar yeri verilmesi yönünde kararı var. Mezarlıklarımızdaki tüm iş ve işlemler meclis kararlarıyla yürütülür. Bizim şehidimizin annesi ve ağabeyi ile orada bir bayram ziyaretinde karşılaştık ve kendileri konuyu bana da izah ettiler. Şehidimizin yakınlarını belediyeye davet ettim. Ağabey ile şehidimizin annesi geldiler, ikramda bulunduk ve kendileriyle tekrar görüştük ve ‘Şehidimizin annesi için de babasının yanında bir mezarlık yeri ayrılması noktasında notumu aldım. Ancak bunun için bir meclis kararı olması gerektiğini kendilerine ifade ettim. Şehidimizin ailesi geçtiğimiz günlerde yine yine bize sordu, öyle bir meclis kararı çıkmadığını ancak konuyu halledeceğimizi ifade ettim. Fakat şehidimizin ağabeyi 2 Aralık 2020’de ilgili birimimize, hem annesi ve hem de babası için bir miktar para yatırmış ve sonrasında bunları sosyal medya hesabından yayınlamış. Bizim parayı yatırdıktan sonra bilgimiz oldu. Bu konuyla alakalı hemen şunu ifade etmek istiyorum; şehitlerimiz bizim hepimizindir ve varlık sebebimizdir. Özellikle bir insan şehit olduğunda tüm millete mal olur, şehidimizin anne ve babaları da hepimizin anne ve babalarıdır. Ancak bu konuyu bir kısım yayın organlarının ve siyasilerin bunun üzerinden siyaset yapma girişimini burada kınadığımı ifade etmek istiyorum. Bunun üzerinden kendi siyasi gelecekleri için ifadelerde bulunmak, Büyükşehir Belediyesi’ni hedef almak tamamıyla yanlıştır” şeklinde konuştu.

ŞEHİT AĞABEYİNE PARA GERİ ÖDENDİ
Kendileri dışında kaynaklanan olayın düzeltildiğini kaydeden Başkan Demir, söz konusu paranın şahit ağabeyinin hesabına geri yatırıldığının da bilgisini verdi. Konuşmaların ardından ilgili gündem maddesi, Başkan Mustafa Demir’in açıkladığı şehit ailelerine ücretsiz yer temini teklifinin bir dahaki meclis toplantısında gündeme alınmak üzere reddedildi.

Tolga BİRGÜCÜ

 
 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow