İYİ Parti'den genel müdüre Çarşamba Şeker Fabrikası çağrısı!

İYİ Parti'den genel müdüre Çarşamba Şeker Fabrikası çağrısı!

diyekonustu.com - İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) Toplantısı’nda  Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş Genel Müdürü Mücahit Alkan’a Çarşamba Şeker Fabrikası’nın Samsunlu üreticiler için önemine değinerek, Çarşamba şeker fabrikasının biran önce hizmete girmesini istedi.  Milletvekili Yaşar, Çarşamba Şeker Fabrikası’nın geçen yıl üretime geçemediğini belirterek, “Geçen yıl üretime başlamayı ümit ettik ama maalesef üretime geçemedik. Bu nedenle özellikle Çarşamba bölgesindeki ürünleri de bir başka yere naklettik. Pancarın başka yere nakledilmesi tabii, hepsi bir maliyet oluşturmaktadır” diye konuştu.

‘EKONOMİYE KATKISI BÜYÜK’
“Buradaki son durum nedir?” diye soran Milletvekili Yaşar, “Tahmin ediyorum artık bu sene Çarşamba Şeker Fabrikasını hep beraber açma şansımız olur. Çünkü Çarşamba Şeker Fabrikası en genç fabrikalarımızdan biri, belki de en yeni teknolojiye sahip olan fabrikalardan birisi durumundadır. Buradaki son durum, üretimdir, kapasitedir veya geleceği yönelik farklı düşünceleriniz var mı? Ayrıca Kota artırımı konusunda talepler var. Bunlarla ilgili bir müdahaleniz olabiliyor mu? Fire oranlarının özellikle düşük tutulduğu söylenmektedir. Şeker pancarının gerçekten Türkiye ekonomisine çok ciddi katkıları var. Aynı zamanda da şeker hepimizin bildiği gibi stratejik bir ürün konumundadır. Dolayısıyla, her yönüyle, geliştirilmesi, üretilmesi, pazarlanması konusu büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN DURUMU
Milletvekili Bedri Yaşar, şöyle devam etti; “Kurum bünyesinde ortalama 1.300 civarında mevsimlik işçi statüsünde çalıştırılan personel bulunmaktadır. Bunlar aslında mevsimlik gibi görünüyor ama çoğu kapasiteli insanlar, yani içinde bana mühendisin olduğunu, ustaların olduğu söyleniyor. Bunların kadroya geçirilmesine yönelik bir çalışmanız var mı? Bu arkadaşların kadro talebi bulunmaktadır.”

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow