İşte Samsun'daki gönül belediyeciliği: Kavak şantiyeye döndü

İşte Samsun'daki gönül belediyeciliği: Kavak şantiyeye döndü

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP), yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 3’nün taş ocakları ve yüzde 15’inin maden arama sahası ile kaplı olduğu Kavak ilçesindeki taş ocağı ve maden arama sahalarında incelemelerde bulundu. SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Çirişli’den başlayarak, Emirli, Ilıca, Karapınar, Bekdemir ve Köselli Mahallelerinde (köylerinde) sayıları beşi bulan taş ocaklarında yapılan inceleme sonucunda “Taş ocağı ve maden sahaları ormanlık alanlarda, ekili-dikili arazilerin ortasında, hatta yerleşim yerlerinin içlerinde yer alıyor” açıklamasını yaptı.

‘HER YER TOZ TOPRAK İÇİNDE’
Özdağ, “İnceleme yaptığımız taş ocağı ve maden sahaları ormanlık alanlarda, ekili-dikili arazilerin ortasında, hatta yerleşim yerlerinin içlerinde yer alıyor. Taş ocaklarıyla, maden arama sahalarıyla iç içe yaşamak nasıl bir durum anlamaya ve hissetmeye çalıştık. Çirişli, Emirli, Ilıca, Karapınar yönünde neredeyse 2 dakikada bir kamyon geçişi olduğuna ve her yerin toz toprak içerisinde kaldığına, nefes almanın bile zor olduğuna bizler de şahit olduk” diye konuştu.

'GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ'NİN KARŞILIĞI'
Özdağ, "Gönül belediyeciliğinin Kavak ilçesindeki karşılığı; yaşam alanı gaspı, orman kıyımı, doğaya yabancılaşmış, mülkiyet hakkını ve yaşam hakkını hiçe sayan bir yönetim anlayışı olduğu görülmektedir. Mahalle sakinerinin AKP Kavak İlçe Başkanı’nın ortağı olduğunu belirttikleri Akkisan Firması’nın ruhsat sahasından maden çıkartan Samsun Büyükşehir Belediyesi artık vatandaşın sesine kulak vermeli ve buradaki çevre katliamından bir an önce vazgeçmelidir" şeklinde konuştu.YETKİLİLERE GÖREV ÇAĞRISI
SAMÇEP Sözcüsü Özdağ, “Kavak halkının kendi yurtlarında, sağlıklı bir çevrede huzur içerisinde yaşama hakkına saygı duyuyoruz ve onların yanında olacağız. Samsun Valiliği’ni, Samsun Büyüksehir Belediye Başkanı ve Meclis üyelerini, Kavak Belediye Başkanı ve Meclis üyelerini Kavak’ın eşsiz doğasına ve halkına sahip çıkmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

‘PENCERE AÇAMIYORUZ’
Taş ocağı faaliyetinin bir an önce durdurulmasını isteyen Bekdemir sakinleri, buradaki çalışmalar esnasında dinamit patlatıldığını ve bu patlamaların hiçbir güvenlik önlemi alınmadan vatandaşın canını tehlikeye atarak gerçekleştirildiğini belirtiyor. Karapınar mevkiinde besicilik ve çiftçilik yapamaya çalışan bir mahale sakini, İstanbul’dan kaçarak köylerine döndüklerini ancak şu an kapılarının bile önüne çıkamadıklarını, pencere açamadıklarını ifade etti.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow