İpek Yolu yüzde 76 tamam

İpek Yolu yüzde 76 tamam

İstavroz Çayı üzerindeki Türkiye’nin tek mihraplı köprüsü olan tarihi Kurt Köprü’nün Samsun Bafra Karayolu’ndan bağlantısını sağlayacak 12 kilometrelik bağlantı yolu projesi hızla sürüyor. Geçmişte Türkler tarafından Altın Yol ve İpek Yolu olarak da adlandırılan bu güzergah üzerinde bulunan yaklaşık 700 yıllık tarihi Kurt Köprü, bağlantı yolu tamamladığında ilçe, kent ve ülke turizmine ciddi katkı sağlayacak.

 

 

ÇALIŞMALARDA SON DURUM

 Karayolları Genel Müdürlüğü’nden (KGM) edinilen bilgilere göre: 17 Aralık 2015 tarihinde 14 milyon 261 bin 825 lira ihale bedelli bağlantı yolu projesinin, 31 Aralık 2021 tarihinde tamamlanması hedefleniyor. Proje bedeli 36 milyon lira olan bağlantı yolu için bugüne kadar 22 milyon 273 bin 745 lira harcandı. Yüzde 76 oranında tamamlanan yolun muhtelif bölgelerinde yapım çalışmaları devam ediyor ve toplam 3 kilometrelik kesiminde ise sathi kaplama çalışması yapılması hedefleniyor.

 

 

 

KURT KÖPRÜSÜ HAKKINDA:

 

Havza ile Vezirköprü ilçelerinin sınırlarını çizen İstavroz Çayı üzerinde kurulmuştur. Havza’nın Kayabaşı Köyü ile Vezirköprü’nün Tekkekıran köylerini birbirine bağlamaktadır. Köprü bir yüksek ayak üzerine iki büyük sivri kemerli gözden oluşmuştur. İki kemer arasında ve yanlarında olmak üzere sivri kemerli pencere şeklinde toplam 3 adet kemer bulunmaktadır. Çayın iki yamacına gelen kısım, doğal kaya ve toprakla desteklenmiştir. Köprünün geçit kısmı düz olup diğer yerlerinde olduğu gibi bir hayli tahribata uğramıştır. Köprü ayağı kalın paye şeklinde olup, alt kısmında dikdörtgen beş adet dalga kıranı mevcuttur. Köprünün pencere görünümlü küçük kemerlerinin başlangıcına kadar olan kısmı yer yer Roma ve Bizans dönemine ait mezar stelleri ve mimari parçaları, yer yer kesme taş yer yerde düzensiz taşlardan oluşan moloz taş örgü sistemindedir. 2008 yılında restore edilerek araç trafiğine kapatılan Kurt Köprü, 40 metre uzunluğunda ve 15 metre yüksekliğindedir.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow