İmkansızı başarmıştı: Genç kaymakamdan duygu yüklü veda

İmkansızı başarmıştı: Genç kaymakamdan duygu yüklü veda

TOLGA BİRGÜCÜ - Hayatı zorluklarla geçen, bir köy okulunda katıldığı şiir yarışmasıyla hayatı değişen, hayalini kurduğu kaymakamlık görevine Samsun’un Ayvacık ilçesinde başlayan Kübra Baka, görevini devrediyor. Kendisi gibi zor şartlarda okuyarak eğitim almaya çalışan köy çocuklarına hizmet için yola çıkan Kübra Baka’nın veda mesajı duygulandırdı.

Hayatı zorluklarla geçen, Artvin’in Yusufeli ilçesinde 1995 yılında doğan, dört tarafı dağlarla çevrili bir köy okulunda okuyan, bu okulda katıldığı şiir yarışmasıyla hayatı değişen ve Samsun’un ayvacık ilçesinde Kaymakam olarak vekaleten atanan Kübra Baka, görevine veda ediyor. Asaleten Kaymakamlık görevine atanan Furkan Taha Türkmenoğlu’na görevini devredecek olan Kübra Baka dün duygu yüklü bir veda mesajı yayınladı. Samsun’da yaklaşık 5 aydır Ayvacık Kaymakamlığı görevini vekaleten yürüten Kübra Baka’nın mesajı Samsunluları ve kendisini tanıyanları duygulandırdı.

ŞİİR YARIŞMASINDAN SONRA HAYATI DEĞİŞTİ
Kübra Baka, 8’inci sınıfa geldiği zaman il genelinde 18 mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü için düzenlenen şiir yarışmasının ilk aşamasında Yusufeli birincisi oldu. İlçe elemelerini başarıyla geçen Baka, dönemin ilçe kaymakamının da destekleriyle il elemelerine hazırlandı. Kübra Baka, kaykamamın özel olarak ilgilendiği ve kıyafet konseptine kadar hazırladığı il elemesine katıldı. Baka, burada da üstün başarı göstererek il birincisi oldu. Başarı serüveni başlayan Kübra Baka, kendi gibi zor şartlarda okuyan köy çocuklarının hayatlarını kolaylaştırmak için kaymakamlık hayali kurmaya başladı. 

KAYMAKAM OLMA HAYALİ GERÇEK OLDU
Liseyi daha sonra zorunlu olarak Erzurum’da yatılı olarak okuyan Kübra Baka, Üniversite çağı geldiğinde İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni ilk tercih olarak yazdı ve kazandı. Üniversiteden mezun olduğu yıl kaymakamlık sınavlarına hazırlanarak yazılı sınavı da kazanan Kübra Baka, ardından yapılan mülakatı da geçerek 108. Dönem Mülki İdare Amiri-Kaymakam Adayı olmaya hak kazandı. İl Stajını Hatay Valiliği’nde, Refiklik Stajını Kırklareli/Vize ve Balıkesir/Burhaniye ilçelerinde, Mülkiye Teftiş Stajını Ordu ve Kayseri illerinde yapan Kübra Baka, İçişleri Bakanlığı’nın 02.02.2021 tarihli Bakanlık onayı ile 04.02.2021 tarihinde Samsun’un Ayvacık ilçesinde vekaleten kaymakamlık görevine başladı.

DUYGU YÜKLÜ VEDA MESAJI
Görevini asaleten devredecek olan Kaymakam Kübra Baka dün yayınladığı veda mesajında şu ifadelere yer verdi: “Kıymetli Ayvacıklılar; Yaklaşık beş aydır büyük bir tutkuyla yürütmekte olduğum görevimden, bayrağı asaleten atanan meslek büyüğüme devretmem nedeniyle ayrılıyorum. ‘Saklı Cennet’ olarak nitelendirdiğiniz, eşsiz güzelliğiyle gören herkesi büyüleyen Ayvacık'ta göreve başladığım ilk gün, gök kubbede hoş bir sada bırakabilme hayaliyle yola çıktım. Gücümü makamımdan değil beni bağrına basan, siz güzel kalpli Ayvacıklıların sevgisinden, muhabbetinden ve samimiyetinden aldım. Mesai mefhumu gözetmeksizin bu kısa süreçte sizlere hukukun bana verdiği ölçülerle, adaletli bir şekilde elimden geldiğince hizmet etmeye çalıştım. Gidilmemiş köylerin gideni, kapısı çalınmayan kimsesizlerin kapısını çalan kimse olmak istedim. Dört duvar arasında kapalı kalan değil; sizlerle bir arada, sizden biri gibi olan bir idareci olmaya çalıştım. Makamımı milletin evi olarak gördüğüm için hiç kimseyi kapımdan geri çevirmemeye özen gösterdim. Gönlünüzü kırmamaya, devletin şefkatli ve gülen yüzünü sizlerden esirgememeye çalıştım. Yunus'un dediği gibi 'dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim' düsturuyla gönüllerinizi, dualarınızı kazanmak için mücadele ettim. Bu ilçeye böylesine kısa bir sürede gönlümü verdim. Her şeyden önemlisi Ayvacık benim ilk göz ağrım, ilk görev yerim yıllar geçse de üstünden unutulmayacak anılarımı anlatacağım, hayatım boyunca sürmesini istediğim dostluklar edindiğim ilk ilçem. Şimdi ayrılık vakti, umuyorum ki sizlere ve ilçemize bir nebze faydalı olabilmişimdir. Bu süre zarfında birlikte mesai yaptığım tüm kurum ve kuruluşlarımızın personellerine ve Ayvacık halkına ayrı ayrı teşekkür ederim. Sizlere hizmet etmek, sizleri tanımak, Türkiye'nin en güzel ilçelerinden biri olan Ayvacık'ta çalışmak büyük bir ayrıcalıktı. Her birinizden ayrı ayrı haklarınızı helal etmenizi rica ediyorum. Bizden yana varsa helal olsun. Biliniz ki cennet vatanın hangi köşesinde olursam olayım kapıları size her daim açık Ayvacıklı hemşehriniz var. Allaha ısmarladık, kalın sağlıcakla...”

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow