İlkadım için proje vakti

İlkadım için proje vakti

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, basın mensuplarıyla belediye meclisi toplantı salonunda biraraya geldi. Başkan Demirtaş, göreve geldikten sonra geçen 2 yılı değerlendirdi. Gazetecilere samimi açıklamalarda bulunan Başkan Demirtaş, yerel seçim, başkanlık ve sonraki süreci tek tek anlattı.

'KENTİMİ ÇARMIHA VURULMUŞ GİBİ HİSSETTİM'
Yerel seçimin ardından koltuğa oturduğu ilk sürecin kendisini oldukça zorladığını söyleyen Başkan Necattin Demirtaş, "Seçim zamanı şunu demek ihtiyacı hissettim; 'Allah bana bu PKK'lıların oyuyla başkanlık nasip edecekse, etmesin' dedim. Artık gına gelmişti. Öyle bir karalama kampanyası yapıldı. Bizim yanımızda selam vermeye imtina eden ama oyunu verecek insanlarla karşılaştık. Bizi seviyorlardı ancak çalışan çoluk çocukları sıkıntı yaşamasınlar diye böyle davranıyorlardı. Seçim zamanında, bu sürece rağmen yanımızda gezen insanlar her şeye rağmen yanımızdaydı. Baktık belediyeyi toparlamak zor, kimsenin ekmeğiyle de oynamayacaksınız, mali tabloda bozuk. Üzerine 300 kişi de yükleyince o günkü asgari ücretle birlikte ayılık 1,5 milyon belediyeye ek gider getirmiş oluyordunuz. O zaman belediyelerin sadece bankalara borcu 100 milyon TL'nin üzerindeydi. Borçları düşük faizle yapılandırdık. O dönem 93 şahsa çek kesilmiş. Bunun toplam tutarı da 23 milyon TL'ydi. Bu çekler ödenmezse belediye hacze düşecekti. Görevdeki 2 senede bu borcun tamamını ödedik. Borç stokumuzda yeni borçlanmalar da var. 2 yılda İller Bankası'ndan 40 milyon TL yeni borçlanma yaptık. Pandemi girince nakit akışı da yavaşladı. Elektrik alacaklarımız da kredi borçlarına kesiliyordu. Kendimi, 'çarmıha vurulmuş, kımıldayamayan bir adam gibi hissettim' ne yaparsan yap hareket edemeyecek bir pozisyon yaşadık. Bu 2 yıl da elbette bir şeyler de yaptık ama genel tablonun özeti bu şekilde" diye konuştu.

'BORÇ STOĞUNU AŞAĞIYA ÇEKEN TEK BELEDİYEYİZ'
Belediyenin mali tablosundan söz eden ve önceki dönemden kalan borç stoğunu aşağı çektiklerini ifade eden Başkan Demirtaş, şöyle devam etti; "Şu anda kamu alacakları konusunda borcumuz elbette var. Yapılandırmalarla bu borç, İller Bankası payından yüzde 40'ı kesiliyor. Dolayısıyla İller Bankası'ndan bize alacağımızın yüzde 60'ı geliyor, yüzde 40'ı borçlara kesiliyor. Şu anda sadece vergi ve SGK'dan kaynaklanan borcumuz 80 milyon TL civarında. Bu borç her ay kesintiler ile azalıyor. Şu anda belediye olarak borçları düzenli ödeme formatına girdik. Bakiye itibarıyla baktım Büyükşehir de dahil belediyeler içerisinde bir önce teslim aldığımıza göre borç stokunu aşağıya çeken tek belediyeyiz. 2020 yılı sonu itibarıyla gelir-gider aralığımızda topladığımız gelirlerden harcadığımız kalem karşılığında işetme hesabına göre düşünürseniz 29 milyon TL'lik artıya geçtik. Buna kar denmez ama izlediğimiz sıkı para politikası bu şekilde." 

'GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ TARLASI KURACAĞIZ'
Bundan sonraki süreçte, İlkadım ilçesinde hayata geçirmeyi planladığı bazı projelerinden söz eden Başkan Necattin Demirtaş, "Şu anda yer arayışı içerisindeyiz. Güneş enerji santrali ile ilgili çalışmamız var. Belediyelerin kendi tükettikleri enerjileri lisans almadan üretme yetkisi var. Biz de bunun için çalışıyoruz. Yıllık elektrik tüketimimiz 3,5 megavat civarında. Bu kapasitede bir güneş enerjisi panel tarlası kurmak suretiyle en azından elektrik giderimize para ödememiş olacağız. Fazla geleni de satabiliyorsunuz ama ona sıcak bakmıyorlar" şeklinde konuştu.

200 METRE YÜKSEKLİĞİNDE KÜLE PROJESİ
Başkan Necattin Demirtaş, şöyle devam etti; "Yine imkanımız olursa Kuşçulu-Uzgur Mahallesi arasında bir kongre merkezi yapmak istiyoruz. Bunu da neden düşünüyoruz. Şehre geldiğinde simgesi olacak Atatürk'ümüz var ama baktığınızda vatandaşın gezip, şehri temaşa edeceği yeri olsun istiyoruz. Kuşçulu-Uzgur arasında kule yüksekliği 200 metre, araziye düz durduğunuz zaman Samsun ayağınızın altında olacak. Üzerinde Çin'e giderken gördüğümüz bir yapı olacak. Yürüdüğünüzde çatırdayarak kırılıyormuş hissi verecek ve gezenler heyecanlanacak. Gençlerin de çok dikkatini çekecek. Aşağıda da hem düğün salonu hem de kongre ve kültür merkezi yapılabilecek bir alan var. 2'si bir arada olan böyle bir çalışmayı hayata geçireceğiz."

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow