İl Müdürü Oruç: Samsun'da yenilenmemiş hastane neredeyse kalmadı

İl Müdürü Oruç: Samsun'da yenilenmemiş hastane neredeyse kalmadı

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Çarşamba Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek, çalışmalar hakkında hastane Başhekimi Uzm. Dr. Uğur Sezgin’den bilgi aldı. Ziyarette pandemi gibi zorlu bir süreçte yeni hizmete giren sağlık tesislerinin önemini bir kez daha gösterdiğini belirten Muhammet Ali Oruç, Samsun’da yenilenmemiş ya da yenilenme sürecine girmemiş ilçe devlet hastanesinin neredeyse kalmadığını; Çarşamba, Bafra, Lâdik, Havza, Vezirköprü, Asarcık, Terme, Kavak, Salıpazarı, 19 Mayıs ilçe hastanelerinin yenilenerek hizmete girdiğini, Alaçam – Yakakent ve Tekkeköy Devlet Hastanelerinin ise çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

HASTANELER HAYATİ ROL ÜSTLENDİ
Yeni hastanelerin artan yoğun bakım ve servis yatak sayıları, sundukları modern tedavi imkânları ve sağlık çalışanlarının özverili mücadelesi sayesinde, pandemi döneminde güçlü ve etkin bir sağlık hizmeti sunmayı başardığını ifade eden Muhammet Ali Oruç, Çarşamba Devlet Hastanesinin de, bu dönemde tüm hastanelerimiz gibi hayati bir rol üstlendiğini ve hastanede 3 bin 200’ün üzerinde Kovid-19 hastasının servis koşullarında; bin 180 hastanın ise yoğun bakım ünitelerinde tedavi edildiğini söyledi. 

POLİKLİNİK SAYISI 1 MİLYONUN ÜZERİNDE
Çarşamba Devlet Hastanesinin pandemi döneminde adeta kendi bölgesinin ve çevre ilçelerin nefesi olduğunu, onları Kovid-19’un ölümcül etkilerinden koruduğunu söyleyen Muhammet Ali Oruç, “Yeni hastanemiz hizmete girdiği günden bugüne geçen 2,5 yılda 2 milyonun üzerinde hastanın ayaktan, 30 binin üzerinde hastanın ise yatarak tedavisini tamamladı. Ortalama yıllık büyük ameliyat sayısı yeni hastanemizde 5 binden 9 bine; poliklinik sayısı da yine yıllık 900 binden 1 milyonun üzerine çıktı. Bu rakamlar ilçe hastanelerimizin kendi bölgeleri için ne kadar önemli bir fonksiyona sahip olduklarını ve yenilenmelerinin önemini bize gösteriyor. Yeni tesislerimiz hem bölgelerine hizmet sunuyorlar hem de il merkezindeki sağlık yükünü paylaşarak önemli bir fonksiyonu yerine getiriyorlar.  Bu çalışmada emeği geçen tüm sağlık çalışanlarımıza Çarşambalılar ve bölge insanı adına teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow