HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? 

HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? 

HES kodu sadece seyahatlerde değil Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınav başvurularında ve tüm devlet kurumlarında da vatandaştan isteniyor. İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgeye göre, şehir içi toplu ulaşım araçlarında, kamu ve özel konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi. HES kodu almayan vatandaşlar toplu taşıma araçlarından ve kamu/özel hiç bir konaklama tesisinden faydalanamayacak. Peki, HES kodu nasıl alınır? Süresiz HES kodu nasıl alınır? HES kodu almak için ne yapmak gerekir? HES kodu için SMS yöntemi ile ilgili detaylar...

 

HES KODU NEDİR? HES KODU NE ANLAMA GELİYOR?

 

Öncekilikle “HES kodu nedir?” sorusunun cevabını verelim. Hayat Eve Sığar (HES) kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ve benzeri ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, koronavirüs hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları, uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir.

 

HES UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?
HES KODU UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

 

"Hayat Eve Sığar" uygulaması, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indirilebilmektedir. Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirisiniz

(Android) HES KODU UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLA


(IOS) HES KODU UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLA

 

HES KODU NASIL ALINIR?

 

Şimdi “HES kodu nasıl alınır?”, “HES kodunu nasıl alabilirim?”, “HES koduma nasıl ulaşabilirim?”, “HES kodu almak için ne yapmalıyım” gibi pek çok sorunun cevabını verelim. Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden 'HES Kodu İşlemleri' bölümüne girilir 'HES Kodu Oluştur' butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.


HES KODU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 

E-DEVLET ÜZERİNDEN HES KODU NASIL ALINIR?
“E-Devlet üzerinden HES kodu nasıl alınır” sorusunun cevabı ise şöyle: HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

 

SMS İLE HES KODU NASIL ALINIR?

 

İnternette en çok aratılan soruların başında “Kısa mesaj yani SMS ile HES kodu nasıl alınır?” geldi. Peki SMS ile HES kodu almak için ne yapılması gerekiyor. HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

 

HES KODU NERELERDE KULLANILMAKTADIR?

 

30 Mayıs'ta illere gönderilen genelgeyle şehirler arası toplu ulaşım araçlarıyla (uçak, tren, otobüs) yapılacak seyahatlerde, "Hayat Eve Sığar" uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemelerin yapılması zorunluluğu getirildi. Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmalar, her türlü biletleme işleminde HES kodu talep etmeye başladı. Salgın döneminde tedbirlerini artıran Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) de sınavlarda görev alacaklardan HES kodu talep etti. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ise 1 Eylül'den itibaren ziyaretçilerin cezaevlerine HES koduyla giriş yapmalarını kararlaştırdı. İl Umumi Hıfzıssıha Kurulları da koronavirüs tedbirleri kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde HES kodu uygulamasının kullanılmasına karar verdi. Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile HES uygulaması üzerinden özel bir yazılım hazırlayarak okullarda yaşanabilecek sağlık problemlerinin takibine başladı. HES kodları dikkate alınarak okulda bir kişide sağlık problemi olduğunda okul yöneticilerinin telefonuna otomatik olarak SMS gönderecek sistem, gerekli tedbirlerin gecikmeksizin alınmasını sağlıyor.

 

TOPLU TAŞIMADA HES KODU ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

 

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine 'Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama' ve 'Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu' konulu iki ayrı genelge gönderdi. 'Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama' genelgesi kapsamında; şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına entegre olacak. Entegrasyon ile Covid­19 tanılı ya da temaslısı olanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak. Covid­19 tanılı ya da temaslısı olan ve izolasyonda olması gerektiği halde toplu ulaşım aracı kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak. 'Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu' genelgesi kapsamında bugünden itibaren kamu ve özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi.”

 

HES KODU SEYAHAT İZİN BELGESİ YERİNE GEÇER Mİ?

 

“HES kodu seyahat izin belgesi yerine geçer mi?” sorusu da en çok sorulanlar arasında yer oluyor. Ancak HES kodu seyahat belgesi yerine geçmiyor. 

 

Seyahat izin belgesi almak için burayı tıklayınız. 
 

AVM'LERDE HES KODU UYGULAMASI ZORUNLULUĞU 

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında alınan yeni tedbirleri açıkladı. Erdoğan, "Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir" diyerek AVM'lerde hes kodu zorunluluğu getirildiğini duyurdu.

 

ÖSYM SINAVLARINDA HES KODU ZORUNLULUĞU

 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, geçtiğimiz günlerde başkanlık tarafından uygulanacak sınavlara başvurularda HES kodu isteneceğini duyurdu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Değerli adaylarımız, pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında, başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda sizlerden HES Kodu bilgisi istenecektir" dedi.

 

 

HES KODU HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow