HDP'li vekillere Gara şehitleriyle ilgili provokatif paylaşım soruşturması

HDP'li vekillere Gara şehitleriyle ilgili provokatif paylaşım soruşturması

Türkiye bu sabah Irak'ın Gara bölgesinden gelen şehit haberiyle sarsıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 13 Türk vatandaşının PKK tarafından şehit edilmesiyle ilgili provokatif paylaşım yapanlar hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturma başlatılan isimler arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Hüda Kaya'nın da bulunduğu öğrenildi.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, ''Terör örgütü PKK/KCK tarafından 13 vatandaşımızın şehit edilmesi nedeniyle bir kısım sosyal medya platformlarında 'esir kampını TR bombaladı' vb. şeklindeki paylaşımlar ile terör örgütünce daha önce kaçırılan vatandaşlarımızın görüntülerinin yayınlandığının tespiti üzerine, görüntü yayınlayanlar ile paylaşımları yapanlar hakkında soruşturma başlatılmıştır'' denildi.

 

İşte o paylaşımlar:

 

Hakikatler bu kadar mı çarpıtılır?
Bu esir askerlerimizin aileleri defalarca bizleri ziyarete geldiler, partilerle görüştüler.
Biz #barış dedikçe saldırdılar.

Esir kampını TR bombaladı ve öldükleri anlaşılınca durdular. #Savaş tezkerelerine evet diyenler şimdi ağıt yakıyor. https://t.co/f94Q53dj6B

— Hüda Kaya (@HudaKaya777) February 14, 2021

 

 

 

PKK elindeki esir askerlerin yakınları 2,5 sene önce bana başvurmuştu. Sağsalim dönüşleri için yardım istemişlerdi. Bir barış ortamı olsa belki o insanlar hayatta olurdu. Barış, hayat için her şeyi yapardım ama devlet yetkilileri böyle bir şeyi hiç düşünmedi, adım atmadı.

— Ömer Faruk Gergerlioğlu (@gergerliogluof) February 14, 2021

 

 

 

HÜDA KAYA KİMDİR?

Hüda Kaya 9 Ekim 1960 tarihinde İstanbul'da doğdu. Türkiye Büyük Millet Meclisi 25., 26. ve 27. Dönem HDP İstanbul Milletvekilidir.

Hüda Kaya doğum tarihi: 9 Ekim 1960
Hüda Kaya kaç yaşında: 60 yaşında
Hüda Kaya mesleği ne: Yazar, Siyasetçi
Hüda Kaya nereli: İstanbul doğumlu

Uzun yıllar Ürdün, Sudan, Pakistan, İran, Keşmir, Lübnan ile Filistin mülteci kamplarında çalışmalarda bulundu. Bunun yanında Kardelen Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin kurulmasında büyük rol oynadı. Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği'ne de üye olan Kaya, üç dönem Halkların Demokratik Partisi'nden İstanbul milletvekili seçilmiştir. Ayrıca Demokratik İslam Kongresi Şura Girişimi Üyeliği de yapmaktadır.Hüda Kaya, TBMM 25., 26. ve 27. Dönem HDP İstanbul Milletvekilidir.

 

Yakın mesafeden başlarına ateş edilmiş: İşte şehitlerin kimlikleri

 

ÖMER FARUK GERGERLİOĞLU KİMDİR?Ömer Faruk 2 Kasım 1965 tarihinde Isparta'nın Karaağaç ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa'da tamamladı. Bursa İmam Hatip lisesini bitirdikten sonra 1990 yılında Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirip Iğdır Tecirli Sağlık Ocağı, Bursa Orhaneli Devlet Hastanesi'nde çalıştı. 2018 Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nden Kocaeli milletvekili seçildi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu doğum tarihi : 2 Kasım 1965
Ömer Faruk Gergerlioğlu kaç yaşında : 55 yaşında
Ömer Faruk Gergerlioğlu mesleği ne : Yazar, Gazeteci, Siyasetçi
Ömer Faruk Gergerlioğlu nereli : Isparta

1995 yılında TUS sınavını kazanarak uzmanlık eğitimine başladı. 2000 yılında Süreyyapaşa Göğüs hastanesindeki görevini bitirerek Göğüs hastalıkları ve Tüberküloz uzmanı oldu. 2000 yılından sonra İzmit Seka Devlet Hastanesinde Uzman Dr. olarak çalışmaya başladı.2003 yılında MAZLUMDER Kocaeli Şube Başkanlığını üstlendi. Derneğin yerel bir şubesi olarak yaşam hakkı, düşünce özgürlüğü, kadın hakları , işçi hakları ile ilgili birçok imza kampanyası ve bilimsel raporlama çalışması yaparak Meclis'teki ilgili komisyonlara iletti. "Başörtüsüne Özgürlük" temalı haftalık basın açıklamalarının başlatıcısı ve yıllarca devam ettireni oldu. Evli, biri kız ikisi erkek üç çocuğu var.2018 Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nden Kocaeli milletvekili seçildi.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow