Hayvan Hakları Yasası’nda petshop uyarısı: Merdiven altı üretim tetiklenecek

Hayvan Hakları Yasası’nda petshop uyarısı: Merdiven altı üretim tetiklenecek

Tolga BİRGÜCÜ - Hayvan Hakları Yasası'nda son aşamaya gelindi. Uzun süredir üzerinde çalışılan taslak AK Parti MYK'sında da ele alındı ve şimdi gözler Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) çevrildi. Yasada hayvanlara uygulanan işkenceye karşı verilen cezaların artırılması başta olmak üzere pek çok köklü değişiklikler yer alıyor. Samsun Petshopcular ve Evcil Hayvan Besleyenler Derneği Başkanı Burak Şahinkaya, Türkiye’nin dört gözle beklediği yasada bazı hususların özenle dikkate alınması gerektiğini söyledi.


Samsun Petshopcular ve Evcil Hayvan Besleyenler Derneği Başkanı Burak Şahinkaya

'KIRSALDA ÜRETİM' UYARISI YAPTI
“Petshoplarda kedi köpek satışının yasaklanması sık sık gündeme geliyor sizce ne olur?” diye soran Başkan Burak Şahinkaya, “Sonuç hüsran olacak çünkü burada hayvan severlere çok iş düşüyor, petshopları sık sık denetlemeliler, sonuçta biz kamuya açık mağazalarız ve gelene gelemezsin deme hakkına sahip değiliz. Dolayısıyla bizi çok rahat denetleyebilirler. Fakat bazı insanlar kırsal bir kesimde bir kaç metrekare alanda perişan aç ve bakımsız köpek üretimi yapıp satarsa bunu kimse denetleyemez, özel mülke girer savcılıktan izin almak zorunda kalır. Dolayısıyla merdiven altı üretimler başlayacaktır ve işte o zaman sokak hayvanlarının önüne geçilemez bir hale gelecektir. Denetimi en güzel yapılacak yer ruhsatlı evcil hayvan mağazalarıdır. Her şeyi devletten beklememek lazım bununla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı çalışıyor ama hayvan severler önünden geçerken selam versinler desinler ki  bunun maması verildi mi, bunun suyu verildi mi? Bunu yaparlarsa daha sağlıklı bir ortamda daha iyi koşullarda canlılar olur. İşini kanun ve kurallara uygun yapan işletmeciler ile herkesin bilinçaltındaki kötü, eziyet çektiren ve canlıyı aç bırakan evcil hayvan mağazası işletmecileri ortadan kalkar daha güvenli bir konumda daha sağlıklı canlılarla beraber oluruz” diye konuştu.

‘MERDİVEN ALTI ÜRETİME GEÇİLECEKTİR’
Evcil hayvan mağazacılığının günümüzde eczanelerden farkı olmayan bir kuruluş olduğunu vurgulayan Başkan Burak Şahinkaya, şöyle devam etti: “Günümüzde bir çok psikologun ilaç yazar gibi çocuklara veya yeni eşlerini kaybetmiş insanlara önerdiği en sağlam ilaçtır. Günümüz ülkesinde yaşayan bireylerin çok büyük bir kısmı apartman dairelerinde yaşamakta dolayısıyla da ufak ırklar tercih etmek zorundadırlar. Barınaklardaki köpeklerin çok büyük bir kısmı melez ve büyük ırk köpekler. İnsanlar bu köpeklere karşı gerek karakter konusunda gerek bakım konusunda endişeli oldukları için ve daha çok ırk kedi ve köpek tercih ettikleri için bizler tercih ediliyoruz. Bu bir arz talep meselesidir. Petshop mağazaları yasaklansa bile insanlar ırk arayışlarını devam ettireceklerdir. Ülkemizde ileri gelen insanların bile neredeyse hepsinin terciği ırk kedi veya köpektir. Bunun yanı sıra bu kadar çok sayıda ırk hayvanın neslini tüketmek mümkün olmadığı için üretimler evlerde ve yasal olmayan şekillerde satışa sunulacak vergisi verilmeyen kontrolsüz bir üretime geçilecektir.”

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow