Hakkari değil Samsun: Santrale kaçak elektrik hattı çektiler

Hakkari değil Samsun: Santrale kaçak elektrik hattı çektiler

diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Haber Müdürü Tolga BİRGÜCÜ'nün haberine göre: Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin, Türkiye’nin sayılı nitelikli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası’nda ısrarla kurulumunu sürdürdüğü biyokütle yakıtlı enerji santralinde telaş bitmiyor. Bakanlar Kurulu kararıyla nitelikli tarım arazisi ilan edilen ve Türkiye’nin sayılı verimli topraklarına sahip Çarşamba Ovası’nda, hakkında açılan davalara rağmen kurulumu ısrarla sürdürülen biyokütle enerji santrali çalışmalarına hummalı bir şekilde devam ediliyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) bağlı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) (30 milyon dolar) destek alabilmek için yaptığı başvurunun gerekliliklerini yerine getirmeye çalışan santral, enerji üretimini ekim ayı sonuna planlıyor. Santralde çalışmalar sürerken, depolama alanlarını da genişletiliyor.

 

 

 

CİMER’E ŞİKAYET EDİLDİ YANITLAR GELDİ

 Diğer yandan söz konusu santralle ilgili bir hukuksuzluk ortaya çıktı. Biyokütle enerji santraline ait enerji nakil hatlarının koruma altındaki tarım arazisine ‘tarım dışı kullanım amaçlı izni’ alınmayarak dikildiği ve bir başka nakil hattının ise Devlet Su İşleri (DSİ) 7. Bölge Müdürlüğü’ne ait kamu arazisinin bir bölümüne kurulduğu ortaya çıktı. İnşaat Mühendisi Murat Şenel adlı bölge sakini, konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yaptığı şikayetlere gelen yanıtları Gazete Gerçek ile paylaştı.

 

'DİREKLERDEN BİR TANESİ KAMU ARAZİSİNDE'

 

Konuyla ilgili bölge sakinlerinden İnşaat Mühendisi Murat Şenel, CİMER’e yazdığı ilk şikayet dilekçesinde: “Samsun ili Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde yapımına özel sektör tarafından devam edilmekte olan bir enerji santraline ait enerji nakil hattı direklerinin DSİ 7. Bölge Müdürlüğünce önceki yıllarda açılmış ve halen işletmede olan drenaj kanallarının kamulaştırma alanında yapıldığına dair resimlerle destekli bir şikayette bulundum. 08.05.2020 günü vermiş olduğum dilekçeme 24.07.2020 tarihinde cevap verilmiş olup, 428510 sayılı yazıda konunun yerinde incelendiği, gerekli yazışmaların Samsun Valiliği kanalıyla yapıldığı şeklinde bir açıklama yapılmıştır. Yaptığım şifahi görüşmeler sonucunda da herhangi bir bilgi alamadım. Sadece direklerden bir tanesinin devlete ait kamulaştırma sınırının yaklaşık 2,5 metre içinde kaldığını öğrenebildim. Bu konuda valilik ile yapılan yazışmaların tarafıma iletilmesi, şikayet konusu yerin bölge müdürlüğüne yarım saat mesafede olmasına rağmen inceleme ve yazışmaların neden 2,5 ay sürdüğünün belirlenmesini, şikayet anında yeni başlamış imalatların aradan geçen süre zarfında tamamlanması nedeniyle hem kamunun hem de imalatı yapan şirketin zarara uğratılmasına sebebiyet verilmesinin nedenlerinin tarafıma bildirilmesini arz ederim” ifadelerini kullandı.

 

1,5 AY GEÇMESİNE RAĞMEN KALDIRILMADI

 

Murat Şenel’in Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) 12.08.2020 tarihinde yaptığı başvuruya Devlet Su İşleri (DSİ) 7. Bölge Müdürlüğü’nden yanıt geldi. Şenel’e verilen cevapta: “‘4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu’ kapsamında yapmış olduğunuz 12.08.2020 tarihli CİMER Başvurunuz Bölge Müdürlüğümüzce incelenmiştir. Yapılan incelemede; Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesinde yapımı sürdürülen Biyokütle Enerji Santralı işi kapsamında yapılan Enerji Nakil Hattına ait elektrik direğinin bir bölümünün Kurumumuza ait taşınmaz üzerinde olduğu ve müdahalenin kaldırılması için 24.07.2020 tarihinde 428339 sayı ile Samsun Valiliğine yazı yazılmıştır” denildi.

 

 

 

‘KORUMA ALTINDAKİ BÖLGEYE KURULDU’
 

İnşaat Mühendisi Murat Şenel, CİMER’e ikinci defa ise “Samsun ili Çarşamba Ovası Eğercili mevkiinde yapımına devam edilen biyokütle enerji santraline ait enerji nakil hatları çok sayıda direk ve trafo yapımını gerektirmektedir. bilindiği üzere ‘Büyük Ova' ilan edilen Çarşamba Ovası’nda tarım dışı faaliyet yapılabilmesi için kamu yararı kararı alınması ve bu bağlamda direk yerleri ile trafo merkezleri için de toprak koruma kurulu kararlarının alınması gerekmektedir. Bu nedenle söz konusu proje kapsamında Samsun Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğü sekreteryasında toplanan Toprak Koruma Kurulu’nun söz konusu biyokütle santraline ait trafo ve enerji nakil hatları güzergahına ait gerekli kurul kararlarının, varsa alınmış kararların tarihlerinin, varsa kamu yararı kararlarının tarafıma iletilmesini arz ederim. Şayet söz konusu proje için enerji nakil hatlarına ait güzergahta yapılan nakil hatlarına ait direk ve trafo yerleri ile dağıtım merkezlerine ait toprak koruma kurulu kararı yok ise yasal mevzuatın nasıl işletileceğinin tarafıma bildirilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz ederim” diye sordu.

 

‘HERHANGİ BİR MÜRACAAT YAPILMADI’

 

Murat Şenel’in bu şikayetine ise Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden CİMER kanalıyla yanıt geldi. Bu yanıtta ise: “01.09.2020 tarihli dilekçeniz incelenmiştir. Dilekçenizde belirtilen Biyokütle Enerji Santraline ait Enerji Nakil Hattı veya Trafo yeri için tarım dışı amaçlı kullanım izni konusunda kurumumuza herhangi bir müracaat bulunmamaktadır. Söz konusu Biyokütle Enerji Santrali Eğercili Mahallesi Köy Yerleşik Alanı sınırları içinde olup, Köy Yerleşik Alanı içindeki tarım dışı amaçlı arazi kullanımlarıyla ilgili olarak 5403 Sayılı  Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında yapılacak bir işlem bulunmamaktadır” denildi.

 

  ŞENEL: BU GÜCÜ NEREDEN ALIYORLAR? 

Murat Şenel, “Bölgede kilometrelerce uzunlukta bir nakil hattı var. Onlarca trafo binası var. Ben bu hattın izinlerini sordum ancak bizden izin alınmadı diyorlar. Santralin hemen güneyindeki direklerden bir tanesi kamuya ait alana 2,5 metre tecavüz etmiş. Vatandaş 10 santimetre çıkma yapsa binasını yıkıyorlar ama şirket koskoca Çarşamba Ovası’na ve kamuya ait alana girip direk dikiyor. Valilik ise tüm bunlara ve DSİ’nin resmi yazısına rağmen 1 aydan fazla bir süredir, bu direklerin sökülümü yapmıyor. Şimdi sizin aracılığınızda yine sormak istiyorum, bu insanlar bu gücü nereden alıyorlar?” İfadelerini kullandı.

 

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow