Gülsan Sanayi Sitesi'nde dükkan fiyatları düşecek mi?

Gülsan Sanayi Sitesi'nde dükkan fiyatları düşecek mi?

Samsun’un Canik ilçesinde bulunan Gülsan Sanayi Sitesi'nin şehir merkezi dışına taşınması amacıyla Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Samsun Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalanan “Samsun ili, İlkadım İlçesi, Toybeln Küçük Sanayi Sitesi Yapılmasına Yönelik Protokol” kapsamında Samsun İlkadım Toybelen Küçük Sanayi Sitesi bin 526 dükkan ile 82 adet ticari birim olmak üzere toplam bin 608 adet iş yeri inşaatları ile alt yapı ve çevre düzenlemesi projesi talep toplama çalışması başladı. 15 Şubat’ta sona erecek esnaf başvuruları devam ederken, eski kamulaştırma ve TOKİ'nin belirlediği dükkan fiyatları tartışması alevlendi. Tartışmalar üzerine Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler’den esnafa çağrı geldi. Başkan Güler, Gülsan Sanayi Sitesi’yle ilgili müjdeli haber geleceğini söyledi. Güler, bakanlık seviyesinde görüşmelerinin olduğunu ifade ederek, esnafa çağrı yaptı.

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler


‘YAŞANANLARDAN HABERİM YOK’
Başkan Güler, “Yeni sitenin esnaf için bir fırsat olduğu yönündeki açıklamam yanlış bazı Gülsan Sanayi Sitesi esnafımızca yanlış anlaşılmış. Ben iki senedir bu işin içerisinde yoktum ve bu ilk verdiğim beyanattır. Bu işin içerisinde olmamam benden kaynaklanan bir problem değildir. Madeni Sanatkarlar ve Esnaf Odası da bana bağlıdır. Ortada bir problem varsa, altından kalkınmıyorsa, bazı yerlere gidilip görüşülüp halledilecekse bu odanın bana gelmemesinden kaynaklanmıştır. Bu yüzden benim olaylardan hiç haberim yoktur; ‘fiyatlar yüksektir’ ve ‘bazı problemler vardır’ gibi gündeme gelen sıkıntılardan benim hiç haberim yoktur. Sanayi sitesinde mağdur olan esnafımızdan bir grup bana gelip, yaşanılan olaylarla ilgili bir anlatımda bulunsaydı, tavrımız daha farklı olurdu.  Bana gelinseydi, gece gündüz koşardım. Herkes biliyor beni, ben esnafımı ayırt etmeden her türlü her sorununa koşmaya hazırım. Sadece projenin başladığı yönünde beyanatım oldu. Ben kesinlikle bir belediyenin veya bir şahsın yanında değilim” diye konuştu.

‘BEN KİMSENİN YANINDA DEĞİLİM’
Başkan Güler, “Belediye ile bir kopukluk olduğu yönünde bana gelen bazı şikayetler üzerine bu işe mecbur girmek zorunda kaldım. Çünkü yarın geç olmadan bu işleri düzeltip yoluna koymamız lazım. Çünkü Samsun’da yaşıyoruz, bizi bu esnaf seçmiş ve buraya getirmiştir. Esnaf için haberi de olmasa bir şeyler yapmak mecburiyetindeyiz. Ben kesinlikle bir belediyenin yanında, şunun veya bunun yanında değilim. Problem varsa, onun çözümü için uğraşırım. Fiyatlar yüksekmiş veya başka sorunlar varmış inanın ben bunu sonradan öğrendim. Bunun için de hiç bana kimse gelmemesine rağmen Samsun Milletvekilimiz Çiğdem Karaaslan hanımefendiyi aradım. Kendisi bu işle ilgileneceğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanımız mustafa Demir’i aradı TOKİ’yi aradı. Bu iş TOKİ’ye devrolmuştur, bu zamana kadar TOKİ’ye hiç bir heyet gitti mi?? Gülsan Sanayi Sitesi’nden bir grup kurulup sorunlar anlatıldı mı? Yok. Gitmeden, görüşmeden oturduğunuz yerden hiç bir şeyi halledemezsiniz” şeklinde konuştu.

‘BEN DE MÜDAHİL OLACAĞIM’
“Gülsan Sanayi Sitesi esnafı zamanında bir sıkıntı çekmiş, mağduriyeti var. Bunu bütün Türkiye biliyor, bir zamanlar Gülsan Sanayi Sitesi Samsun’un gündemindeydi” diyen Başkan Güler, “Biz de bir şeyler yapmak istiyorsak, bunu gündeme taşımamız lazım. Burada sadece Madeni Sanatkarlar ve Esnaf Odası üyeleriyle bir yere varılmadıysa, birlik başkanı olarak ben de müdahil olacağım ve ben de yapamazsam memleketin sahipleri esnafımıza sahip çıkacak. Gülsan Sanayi Sitesi esnafı istimlaktan dolayı bir sıkıntı çekmiştir. Bu kabul edilemez bir sıkıntı değildir, bunu herkes biliyor. Burada da yeni bir site yapılıyorsa burada öncelikle Gülsan Sanayi Sitesi esnafımızın sıkıntısı varsa onlar giderilmelidir. Bu mağdur olan esnafımızın gönlü alınarak bu siteye alındıktan sonra kalanlara TOKİ istediği fiyattan satabilir. Önemli olan Gülsan Sanayi Sitesi esnafının mağduriyetidir ve giderilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

‘BENİMLE KONUŞMUYORLARMIŞ ÖNEMLİ DEĞİL’
Pandemi sürecine dikkati çeken Başkan Güler,. “Bu şartlarda yetkililer esnafa kolaylık sağlamalıdır. Esnafın üç senelik ödemesinin bunu 6-7 senelere çıkartması lazım. Burda KDV sıkıntısı var, KDV’nin kalkması lazım. Fiyatlarla ilgili konuşulması lazım. Benim problemim, ortada olan problem ve belirsizliktir. Bu belirsizliğin oradan kalkması lazımdır. Bu proje başlamıştır ve geri dönüşü yoktur. Ben açıklıkla söylüyorum, hiç bir en ufak tereddüt olmadan esnafımızın yanındayım. Gece saat 02:00’de ‘kalk Ankara’ya gidiyoruz’ deyin gidelim. Ben bir şey yapmadım ve kimsenin yanında değildim. Esnafımızın yandayım. Madeni Sanatkarlar Odası benime konuşmuyormuş, önemli değil. Ben sanayi sitemizin esnafına ve sıkıntısına bakarım. Ne yapmam gerekiyorsa, onlar için de yaparım. Esnafımız gelebilir kapım açık” dedi.

‘KOOPERATİF KURULMASINA GEREK YOKTU’
Başkan Güler, şöyle devam etti: “Ben sayın milletvekilimiz Çiğdem Karaaslan hanımefendi ile görüşmeye başladım. İşi hızlandırdık ve sayın bakanımızla görüşülecek. Burada bir heyet kurarak Ankara’ya gidebiliriz. Madeni Sanatkarlar ve Esnaf Odası başkanı da gelebilir tabii ki benimle ve gider anlatırız derdimizi. ‘Bizim asıl derdimiz eski mağduriyet’ deriz. Bu mağduriyetimizi bir nebze buraya geçerken kaldırılmasını isteriz. Burada ayrı bir kooperatif kurulmuş ki bu kooperatife gerek yoktu. Çünkü Gülsan Sanayi Sitesi esnafı Madeni Sanatkarlar ve Esnaf Odası başkanını seçerken ‘sen bizim dertlerimizle uğraşacaksın’ diye seçiyor. Burada TOKİ bir yer satıyor ve burada kooperatifin olmasının amacı odur. Belediye ile asıl sıkıntıyı yaratan kooperatiftir. Oturmayla bir şey olmaz. Her şeyi bir kenara bırakmalı, Gülsan Sanayi Sitesi esnafı içn bu saatten sonra ne yapabiliriz ona bakmalıyız. Kendi isteğim, makamım, çıkarlarım doğrultusunda böyle işler olmaz. Gerekirse makamları da bırakırız, yeter ki esnafın problemleri halledilsin.”

AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan

‘ESNAFIMIZ İÇİN MÜJDELİ HABER BEKLİYORUM’
Esnafa çağrı yapan Başkan Güler, şöyle devam etti: “Benim esnafıma kapım açık. Çıkın gelin. Ne derdiniz varsa konuşalım. Gündeme getirelim. Ben her zaman esnafın yanıdayım, kamı açıktır. Hiç kimsenin adamı değilim, bu zamana kadar olmadım ve bundan sonra da olmam. ‘Bu fiyatlar yüksek’ demeyle ve oturmayla da olmaz. Bunlar tartışmadan ve yukarıya iletmeden çözülmez. Şu an itibariyle Çiğdem Karaaslan hanımefendi bakanımızla bu işi görüşecek. Çiğdem Karaaslan’dan Gülsan Sanayi Sitesi için müjdeli haber bekliyorum. Esnafımız da müjdeli haberi beklesin. Bu iş makam meselesi değil, onur ve gurur meselesi değildir.  

GÜLER’E ‘FIRSAT DEĞİL, TALİHSİZLİK’ ELEŞTİRİSİ
Diğer yandan Samsun Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Eyüp Aydın, Toybelen için  istenilen fiyatların çok yüksek olduğunu belirtmiş ve ‘fırsat' açıklaması yapan SESOB Başkanı Güler'i eleştiri, "Bu fırsat değil, talihsizlik" diyerek eleştirmişti.

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow