Göbeklitepe'de esrarengiz monolit: Köylü şaşkın

Göbeklitepe'de esrarengiz monolit: Köylü şaşkın

Şanlıurfa'da 12 bin yıllık geçmişiyle 'tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen Göbeklitepe'nin bulunduğu Örencik Mahallesi yakınlarındaki bir tarlada, 3 kenarı bulunan 3 metre uzunluğunda 45 santim genişliğinde metal blok mahalle sakinleri tarafından bulunması üzerine olay jandarma ekiplerine intikal etti.

'Gökyüzüne bak ayı gör'
İhbar üzerine bölgeye gelen jandarma çevrede önlem alırken, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ekipleri de blokta inceleme yaptı. Metal blokun üzerinde Göktürk alfabesiyle 'Gökyüzüne bak ayı gör' yazıldığı öğrenildi.

Kimler ne amaçla dikti?
Jandarma istihbarat ekipleri, daha önce ABD ve Romanya'da bulunan monolitlere benzerliği ile dikkat çeken metal bloğun kimler tarafından ne amaçla araziye dikildiğinin belirlenmesine yönelik çevrede çalışmalarına devam ediyor.

Köylü açıklama yapılmasını istiyor
urfadasin.com'dan İbrahim Çoşkuner'in haberine göre: Köy sakinlerinden Murat Kaçar, meraklı bekleyişlerinin sürdüğünü dile getirerek, yetkililerin duruma el atarak bir açıklama yapmasını istediklerini söyledi.

Köylülerden Mehmet Kaçar ise dün itibariyle buradaki bekleyişlerinin devam ettiğini metal bloğun ne olduğunu bir an önce öğrenmek istediklerini söyledi.

Öte yandan bölgede nöbet tutan jandarma ekipleri korona virüs kurallarını ihlal ederek metal blok çevresinde toplanan kalabalığı dağıttı.Vali Erin metal bloğu inceledi

Öteyandan, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Göbeklitepe yakınlarında araziye yerleştirilen üzerinde Göktürk alfabesiyle “Gökyüzüne bak ayı gör” yazılı metal bloğu inceledi. Jandarma ekiplerinin bölgede nöbeti sürerken, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, bölgede metal bloğu inceledi, köylülerle sohbet etti. Vali Erin, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken bekleyişini sürdüren köylülere, inceleme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow