Federasyon başkanından Oltan ve Köleoğlu'na tepki: Samsun'da hukuk çiğneniyor

Federasyon başkanından Oltan ve Köleoğlu'na tepki: Samsun'da hukuk çiğneniyor

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin Türkiye’nin sayılı nitelikli tarım arazilerine sahip olan koruma altındaki Çarşamba Ovası’nda ısrarla kurulumunu sürdürdüğü biyokütle yakıtlı enerji santralinde çalışmalar tam gaz devam ediyor. Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı (KARDOĞA) ve Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) Danışma Kurulu Üyesi Taner Yılmaz, hakkında açılan ve halen devam eden davalara rağmen kurulumu hızla sürdürülen enerji santraliyle ilgili diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Haber Müdürü Tolga BİRGÜCÜ'ye konuştu.

‘HUKUKU DA HALKI DA ÇİĞNİYORLAR’

Başkan Taner Yılmaz, “Çarşamba Ovası’nın göbeğinde kurulumu devam eden bu santral yatırımı kesinlikle hukuksuzdur. Her zaman söylediğimiz gibi enerjiye kesinlikle karşı değiliz ancak bu yatırımın yerine karşıyız. Santralle ilgili usulsüzlükler silsilesi devam ediyor. Hakkında dile getirilmiş ve yazılımın onlarca iddia var ve hatta hakkında açılmış bir çok dava var. Bu yatırım ısrarla tüm bu olumsuzluklara rağmen devam ettiriliyor Nasıl bir güçse artık hukuku da halkı da çiğniyorlar. Hiç bir şey umurlarında değil, öylece kuruluma devam ediyorlar. Kasım ayının başında üretime geçecekler ama ne yazık ki gözbebeğimiz Çarşamba Ovası yok olacak" diye konuştu.

‘ÇARŞAMBA HALKI TOPRAĞINA SAHİP ÇIKMALI'

“Santralin her şeyi hukuksuzdur” diyen Başkan Taner Yılmaz, şöyle devam etti: “Santralle ilgili bölge halkının birlik olması gerekiyor. Topraklarına ve emeklerine sahip çıkmaları gerekiyor. Kentteki siyasi yapı santralle ilgili suskunluğunu zaten ısrarla devam ediyor. Kısacası, halkın gücünün ötesinde bir güç yoktur. Halk birlik olursa, bu santral açılmaz. Bunun örneğini Terme ilçemizde yaşadık. Çarşamba halkı, toprağına sahip çıkmalıdır.”

SANTRAL AY SONUNA KADAR ÜRETİME GEÇECEK

Diğer yandan; Biyokütle enerji santralinde ekim ayı sonuna kadar enerji üretimi gerçekleştirilirse, Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) bağlı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) (25-30 milyon dolara kadar) destek alabilmek için yaptığı başvurunun gerekliliklerini yerine getirmiş olacak ve destek almaya hak kazanacak.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow