Esnafın bayram oyunu!

Esnafın bayram oyunu!


Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, bayram indrimi uyarısında bulundu.

 

‘İNSANLAR SÜSLÜ ETİKETLERLE KANDIRILIYOR’

 Hizmet sektöründe her bayram öncesi gelen indirimlere dikkati çeken Başkan Yaktı, “Giyimde, gıdada, ev eşyasında yani akınıza hangi sektör geliyorsa her bayram öncesi indirimler yapılıyor. Bunlar inanın sözde indirimler oluyor. Normal fiyatların üzerinde kuruş oynanıyor ve insanlara indirim yapıldığı önüne sunuluyor. ‘99 kuruş’ indirimini her yıl söylüyoruz, sözünü ettiğim olay budur. Ortada olan bir indirim yok ancak bu 99 kuruş insanlara cazip gösteriliyor ve öyle de geliyor. Yapılan bir liralık düşüş veya bir bir kuruşluk düşüş indirim değildir ama insanlar süslü etiketlerle dükkanların içerisine çekiliyor ve kandırılıyorlar” diye konuştu.

 

‘TÜRKİYE’DE TÜKETİCİ BİLİNCİ OTURMUŞ DEĞİL’

 

Başkan Yaktı, “Bu noktada tüketicinin de hatası var. Türkiye’de tüketici bilinci oturmuş durumda değil. Aldatıcı reklamları seviyoruz. Cebimizde para olmasa bile kredi kartından yarını düşünmeden alışveriş yapıyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘ESNAF HER ÖZEL GÜNÜ FIRSATÇILIĞA ÇEVİRİYOR’

 

Açıklamasında esnafa yüklenen Başkan Sema Onar Yaktı, “Şimdi bana kızacaklar ancak maalesef bizim esnafımız da dürüst değil. 3 liralık bir ürünü üzülerek söylüyorum 5 liraya satıyor. Her özel günü veya durumu fırsatçılığa çeviriyorlar. Verilen ürün aynı, hizmet aynı, emek aynı ancak fiyatlar farklı oluyor. Burada da haksız kazanç söz konusudur” ifadelerini kullandı. 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow