En iyi 12 Metroidvania (Aksiyon-Macera) oyunu

En iyi 12 Metroidvania (Aksiyon-Macera) oyunu

diyekonustu.com -  "Metroidvania", birçok insanı öfke paroksizmlerine gönderen rahatsız edici bir kelime olabilir, ancak bu onu daha az kullanışlı bir kelime yapmaz. Birisi "metroidvania" dediğinde, bunların ne anlama geldiğini tam olarak bilirsiniz: Metroid ve sonraki gün Castlevania oyunları tarzında oluşturulmuş, keşif ve karakter ilerlemesine dayanan bir 2D platform oyunu.

Son günlerin Castlevania oyunları, elbette, "gerçek" metroidvania oyunlarıydı - yani, Metroid’in tarzından özgürce ödünç alınan Castlevania oyunlarıydı. Şaşırtıcı bir şekilde, 2008’deki Castlevania: Order of Ecclesia’nın sonuncusunun yayınlanmasının üzerinden 10 yıl geçti. Metroidvania serisinin arkasındaki baş yaratıcı zihin Koji Igarashi, önümüzdeki yıl Bloodstained: Ritual of the Night şeklinde bir manevi takip sunacak ... ama dürüst olalım, on yıl ve değişim çok uzun bir zaman düzeltmeler arasında.

Neyse ki, kalplerimizdeki çift atlama önyükleme şeklindeki boşluğu doldurmaya hevesli bağımsız geliştiriciler konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadık. Metroidvania'dan ilham alan platformcular, hevesli hintler arasında en popülerlerinden bazıları olarak roguelike (veya roguelike benzeri) prosedürel oyunlarla orada sıralanır. Ve bazıları olağanüstü - onlara ilham veren oyunların çoğundan daha iyi olmasa da iyi. Ama hangisi en iyisi? Resmi yapalım.

 

12. SHANTAE AND THE PIRATE’S CURSE
(3DS / PS4 / STEAM / SWITCH / WII U / XBOX ONE, 2014)

 

Shantae serisi, Game Boy Color'da Wonder Boy III'ün damarında, coşkulu ama inkar edilemeyecek kadar kusurlu, neşeli bir platform oyunu olarak başladı. Devam filmlerinin her biri, bu kusurları aşamalı olarak ortadan kaldırdı, ancak orijinalin pervasız neşesinin bir kısmı yol boyunca kayboldu. Üçüncü giriş - diğer platformlara geçmeden önce Nintendo 3DS'de çıkış yapan Shantae and the Pirate's Curse - bu iki özelliğin ideal bir dengesini sağlıyor. Kendinden öncekilerden daha az saf bir metroidvania ama aynı zamanda harika bir şekilde rafine edilmiş.

Üçüncü Shantae, birbiriyle bağlantılı dünyayı, bir dünya üstü haritasıyla bağlantılı bir dizi bireysel aşama lehine terk eder. Bununla birlikte, bağımsız alanların her biri çok fazla keşif, geri izleme ve keşif içerir, bu nedenle inkar edilemez bir şekilde bu konuda bir metroidvania hissi verir. Özellikle, dünyaya dağılmış sayısız gizli sır için avlanmak, önemli ölçüde etrafta dolaşmayı ve eski uğrak yerlerini araştırmayı içerir.

Shantae’nın diğer maceralarında olduğu gibi, Pirate’s Curse’ün de canlı, hafif yürekli bir hissi var. İsimsiz kahraman, güçlü at kuyruğuyla kötü adamları yok eder ve yeni beceriler kazanır. Diğer oyunların aksine, burada sihirli cin güçlerine erişimi yok; Büyüleyici danslardan ve hayvan dönüşümlerinden yararlanmak yerine, Shantae korsan araçlarından, yani silahlardan yararlanıyor. Aksiyon, silahlar, kılıçlar ve hatta kendi kullanılmayan genie lambasının etrafında dönüyor, bu da oyuna metroidvania türünde uğraşarak çok zaman geçiren herkes için hoş ve tanıdık bir hava veriyor. Bu, türe sağlam bir bakış açısı sağlar (bu bazen kalitesiz hayran hizmetlerine biraz ağır gelir) ve metroidvania türünün altını çizen temel kavramlara oldukça iyi bir giriş sağlar.

 

11. TOKİ TORI 2
(PS3 / STEAM / SWITCH / WII U, 2013)

Orijinal Toki Tori, orijinal Shantae ile birlikte çıkış yapan bir Game Boy Color platform oyunuydu. Toki Tori tek ekranlı Game Boy yapboz oyunları tarzında tasarlandığı için iki oyun daha farklı olamazdı. Ancak, devam filmi on yıldan fazla bir süre sonra geldiğinde, geliştirici Two Tribes işleri karıştırmaya ve dünyaya açılmaya karar verdi.

Toki Tori 2'yi ilginç kılan şey, büyük ölçeğine rağmen, hala geleneksel ruh halindeki bir bulmaca platform oyunu olmasıdır. Çoğu metroidvania oyununun oyuncuyu güçlendirmeye dayandığı yerlerde Toki Tori, "envanter" veya "yükseltmeler" veya bunlardan herhangi biri gibi saçmalıklarla uğraşma konusunda endişelenmez; oyuna zıplama (daha çok zıplama gibi), basma ve ıslık çalma yeteneğiyle başlıyorsunuz ve en sonunda gerçekten yapabileceğiniz tek şey bu.

İnanılmaz bir şekilde, oyun dünyasındaki her şey, minik kuşunuzun yetersiz yetenekleriyle manipüle edilebilir. Örneğin: Bir yaratığın tavandan düşmesine neden olmak için ezebilirsiniz; daha büyük bir yaratık tarafından yenir; Doymuş canavarı ıslık çalarak belirli bir noktaya çekebilir, ardından onu yüksek bir platforma ulaşmak için basamak taşı olarak kullanabilirsiniz. Toki Tori 2'nin tamamı, çözülmesi neredeyse tamamen imkansız görünen karmaşık sahnelerden oluşuyor. Ama sen yapabilirsin! Topaklı küçük kuşunuzun minik yetenek seçkisiyle! Toki Tori 2'nin büyüsü budur - aldatıcı bir şekilde sofistike. Ve bu açık uçlu, keşif amaçlı bir macera olduğu için, belirli bir bulmaca beyninizi mahvettiğinde başka bir meydan okumaya gidebilir ve başka bir zorluk üzerinde çalışabilirsiniz.

 

10. THE MUMMY DEMASTERED
(PS4 / STEAM / SWITCH / XBOX ONE, 2017
)

Universal'ın geçen yıl bir Mumya filmi yaptığını biliyor muydunuz? Ve Tom Cruise'un yer aldığını? Ve bunun Marvel benzeri bir sinema evreninin temel taşı olması mı gerekiyordu? Unutmuşsan sorun değil. Pek iyi değildi.

Ama neyin iyi olduğunu biliyor musun? WayForward oyunu bir bağ olarak oluşturuldu. Mummy Demastered, pratikte pek işe yaramayan bazı akıllı kağıt üzerinde oyun mekaniği nedeniyle lansman sırasında biraz titrek olsa da, WayForward o zamandan beri oyunu gerçek bir mücevher haline getirdi ve parlattı. Bu listedeki en açık biçimde Castlevania ruhuyla tasarlanmış bir oyundur, ancak bu yalnızca Castlevania'nın The Mummy damarındaki canavar film serilerinden uzun süredir kaldırıldığı göz önüne alındığında adil görünüyor. Demastered’in genişleyen yeraltı geçitlerinde (ve tabii ki kaçınılmaz katedral saat kulesi tırmanışı) kemik kıran iskeletlerden saldıran yarasalara kadar her şey. Bununla birlikte, Demastered’in tasarımcıları, silah oyununa verilen önem göz önüne alındığında, onu bir "Controidvania" olarak adlandırmayı severler, bu yüzden hepsi deja vu değildir.

Demastered'i gerçekten ayıran şey, ölüm mekaniğidir - ya da belki de ölmemiş tamircisi demek daha iyidir. Oyuncular, paramiliter bir ekibin üyesini kontrol eder ve bir ajan düştüğünde, diğeri kayıp dövüşçünün yerini almak için en yakın kontrol noktasına iner.

Bu arada, Demastered’in modern Londra'nın kasvetli perili yorumuna nüfuz eden şeytani büyü, ölü ajanı, yenilgiye uğratıldığı bölgede devriye gezen bir zombi olarak diriltiyor ve oyuncu onu çıkarana kadar devriye geziyor ve böylece zombinin taşıdığı tüm havalı teçhizatı geri alıyor. Bu, hızlı ve havadar tarafa düşme eğiliminde olan bir türe dikkat çekici miktarda stres ve zorluk katar ve hepsinden önemlisi, mülkiyetin tüm konseptiyle tamamen tutarlıdır. O filmi biliyor musun? Tom Cruise'la olan mı?

 

9. THE MESSENGER
(STEAM / SWITCH, 2018)

İlk bakışta, Messenger bir metroidvania oyunu gibi görünmüyor. Bunun yerine, Ninja Gaiden'a modern bir saygı ve bunda lanet olası iyi bir saygı olduğunun her göstergesini veriyor. Tecmo'nun efsanevi NES serisinin kinetik hareketini çılgın zorluklara kadar yakalamayı başarırken, aynı zamanda kılıcı kesen çift zıplama ve kullanışlı bir hava kurtarma özelliği gibi taze yeni unsurlar ekliyor.

Sadece görevin sonuna doğru ilerlediğinizde gerçek doğasını ortaya çıkarır. Spoiler: Kesinlikle bir metroidvania oyunu. Messenger’ın kapsamlı ikinci bölümü, her şeye 16 bitlik bir revizyon vererek ve seviye tasarımlarını yeniden işleyerek önceki saatlerdeki 8 bitlik eylemi tamamen yeniden yapılandırıyor. Ayrıca bulmacaları çözmek, engelleri aşmak veya oyunun yaratıcılarının aşamalara akıllıca yerleştirdiği köşeleri ve çatlakları keşfetmek için dünyanın 8 bitlik sürümüne geri dönebilirsiniz.

Hem beyaz mafsallı NES tarzı bir aksiyon oyunu hem de daha keşif niteliğindeki Süper NES görünümlü bir metroidvania olarak çalışan bir oyun yaratmak kesinlikle kolay bir iş değildir ve Messenger bunu her zaman mükemmel bir şekilde yapmaz. Geriye dönük izleme biraz yorucu hale gelebilir ve oyunun belirli alanları bir yönde diğerinden daha iyi çalışır. Yine de, oyun tasarımının etkileyici, yüksek konseptli bir başarısı, mükemmel bir şekilde kontrol ettiği gerçeğiyle daha da iyi hale geldi.

 

8. ICONOCLASTS
(PS4 / STEAM / SWITCH / VITA / XBOX ONE, 2018)

Çoğu bağımsız metroidvania oyunu ilham almak için Nintendo’nun Super Metroid'ine bakar. İkonoklastlar, adından da anlaşılacağı gibi, farklı olmaya cesaret ediyor. Bunun yerine, ilhamını o oyunun az sevilen devamı Metroid Fusion'dan alıyor. Bu nedenle, Iconoclasts, bu oyunların çoğunu tanımlayan keşif unsurları üzerinde oldukça hafif hissediyor. Tüm oyun dünyası, genişleyen ve uyumlu bir bütün halinde birbirine bağlanır ve kesinlikle yeni yetenekler kazandıkça geri adım atmak için birçok fırsat sağlar, ancak çoğunlukla bir sonraki nereye gideceğiniz konusunda nadiren şüphe vardır.

Bunun yerine, Iconoclastts'taki herhangi bir anda sorulan soru, daha sonra gitmeniz gereken yere nasıl ulaşacağınızla ilgilidir. Hedeflerle ilgili belirsizlikten yoksun olan şey, akıl almaz çevre bulmacalarıyla telafi etmekten daha fazlasıdır. Dünyanın her bir alanı, seğirme reflekslerinden daha fazla zihinsel beceri gerektiren karmaşık, birbirine kenetlenen pasajlar ve anahtarlardan oluşur (gerçi patronlar kesinlikle ikincisinden bolca ihtiyaç duyarlar).

İkonoklastlar, başrol oyuncusu Robin’in, devasa çok yönlü anahtar ve bomba atan bir şok tabancasından oluşan sınırlı beceri setiyle çok şey yapıyor. Her alan, bulmacalarını ortak temalar etrafında kümeleme eğilimindedir - sel kapıları, kutu itme, asansörler vb. - Bu becerileri yepyeni zorluklara dahil etmeden önce bir dizi zorluk içinde ustalıkla karmaşıklık inşa etme eğilimindedir. En karmaşık halindeyken (tartışmalı olarak kule aşamasında), Iconoclast'lar, çözdüğünüz ana kadar beyninizi çözümler için zor durumda bırakacak ince çözümler ve sahne bileşenleri ile neredeyse imkansız derecede yoğun görünüyor ve görmediğiniz için tokat atıyorsunuz. çok açık bir cevap daha erken. Çabalarınızın ödülünün kaçınılmaz olarak bir tür ekran dolduran patron savaşı veya motivasyon seviyesini yüksek tutan şifreli anlatı seti parçası olmasına yardımcı olur.

 

7. LA-MULANA 2
(STEAM, 2018)

Sadece bir metroidvania, Iconoclasts'ın karmaşık bulmaca tasarımını Highlights dergisine benzetmeye cesaret edebilir. Ve bu metroidvania, La-Mulana 2.

Orijinal La-Mulana'da olduğu gibi, geliştirici Nigoro, standart metroidvania ücretinden (biliyorsunuz, Metroid ve Castlevania) değil, daha çok daha ilkel kaynaklardan - 8 bit bilgisayarlar için tek ekranlı keşif amaçlı aksiyon platformlarından ilham aldı. Japonya'nın dışına asla çıkmayan Konami’nin Galious Labirenti gibi belirsizlikler. Geliştiricilerin hayranlarına acımasızca acımasız davranmamaları için daha önce hiç olmadığı bir çağda tasarlanan oyunlar. Oyun yönetmenlerinin, bu dünyaları gizemli sırlar ve zorlu patronlarla doldurarak, zorunlu olarak küçük oyun dünyalarını telafi ettikleri zaman.

La-Mulana 2, kompakt ortamlarda koşan küçük karakterlerle bu oyunların biçimini taklit eder: Hepsi birbirine bağlı, hepsi canavarlar ve gizemlerle dolu tek ekranlı mini labirentler. Bu modern çalışmayı 8-bitlik atalarından ayıran şey, üstün grafiksel ve müzikal aslına uygunluk gibi bariz şeylerin yanı sıra, mevcut teknolojiden yararlanarak kendi alaylı ortamlarını klasik 8-bit ustalarından bile çok daha bağlantılı ve şaşırtıcı hale getirme şeklidir. yönetilen.

La-Mulana 2'yi gerçekten tanımlayan iki özellik: Bulmacalar ve tuzaklar. Çoğu zaman bu şeyler tek ve aynı gibi görünür. Bir bulmacayı çözdüğünüzü mü düşünüyorsunuz? Oh, yanlış yaptın ve şimdi öldün. Yine de bunun ahlaksız zulümle ilgili bir oyun olduğunu varsaymayın; hayır, burada bulacağınız zulüm olağanüstü derecede kasıtlı ve ölümcül bir ustura kadar cilalanmış. La-Mulana 2 seni incitiyor, ama sadece seni sevdiği ve daha iyi olmanı istediği için.

Sonuçta, La-Mulana 2'de var olan macera, gözlem ve keşif etrafında toplanıyor. Evet, tüm metroidvania oyunları görünüşte keşfi vurguluyor, ancak La-Mulana serisi bu disiplini uygulamasında benzersiz hissediyor. Bu, otomatik haritayı açıp tamamlanmamış bir oda veya vurgulanmış bir öğe simgesi olup olmadığını kontrol ederek bir sonraki nereye gideceğinizi belirlediğiniz bir seri değildir. Oynarken tanık olduğunuz gizemleri çözme gibi bazen acı veren görevde La-Mulana'da ilerliyorsunuz. Bu esrarengiz metin ne anlama geliyor? Bu heykellerin arka plana yerleştirilmesinin bir önemi var mı? Bu yer dışı öğeler nasıl birbirine uyuyor? Bu düğmeye bastığımda korkunç bir şekilde ölmekten kaçınmanın bir yolu var mı?

La-Mulana 2'de bazı düpedüz korkunç patronlar da dahil olmak üzere savaşacak birçok düşman var. Gerçekten, yine de, buradaki en ölümcül düşman beyninizin katıksız yetersizliğidir. Yendiğin çoğu metroidvania. La-Mulana 2 şifresini çözdünüz.

 

6. CHASM
(PS4 / STEAM / SWITCH / VITA, 2018)

 

Başka hiçbir metroidvania taklitçisi, gerçek Castlevania oyunlarını Chasm gibi oynama hissini yeniden yakalayamadı. Kahramanı, Alucard'ı gururlandıracak bir zarafet ve akıcılıkla koşar, zıplar ve saldırır. Son günkü Castlevanias'ın an be an hissinin bu oyunların çekiciliğiyle çok ilgisi vardı, ancak çok az geliştirici, Symphony of the Night'ın hareketinin keyfini yeniden yakalamak için çaba harcıyor.

Bununla birlikte, uçurum hemen ona iner. Symphony’nin tasarımından sapmaya cesaret edeceği yer, oyunculara zorlukları Symphony’nin "cakewalk" seviyesine ayarlanmayan bir macerada bu mükemmel kontrol hissini vermektir. Uçurumun dişleri vardır. Fangs, belki. Kötü adamlar çok sert vurdu ve kahramanın seviye yükseltme takviyeleri ve donanım yükseltmeleri, her bir istatistik puanını dikkate alacak şekilde dengelendi. RPG'den etkilenen metroidvania oyunlarının çoğundaki en büyük eksikliklerden biri, oyuncunun istatistiklerini aceleyle artırmasına ve macerayı sadece biraz öğütme veya şanslı bir ganimet düşüşüyle ​​patlatmasına izin vermeleriydi. Uçurum bunu yapmaz ve topladığınız her ekipman için kendinizi ızdırap içinde bulacaksınız. Kuvvet için -5 acı çekmeniz anlamına geliyorsa, zeka için +3 artış, değişime değer mi? Büyük bir şans artışı için savunma istatistiklerinizi yarıya indirmeye değer mi?

Chasm, oyuncuları daha da ayak parmaklarında tutmak için prosedürel nesilden akıllıca yararlanıyor. Tamamen rastgele hale getirilmiş, haydut tarzı bir macera değil, ancak yeni bir oyuna her başladığınızda zindan düzeni karıştırılıyor. Temel ilerleme noktaları ve farklı zindan bölgelerinin genel göreceli konumu her zaman tutarlı kalır, ancak izlediğiniz yollar ve yol boyunca karşılaştığınız düşmanların karışımı her yeni oyunda değişir. Kısacası, oyunun hissi onu oynamayı bir zevk haline getirirken (işler zorlaşsa bile), pişmiş çeşitlilik onu tekrar oynamayı bir zevk haline getiriyor.

 

5. YOKU’S ISLAND EXPRESS
(PS4 / STEAM / SWITCH / XBOX ONE, 2018)

Geliştiriciler, farklı türleri bir araya getirmeyi sever ve en iyisini umar. Pinball Quest (langırt + RPG!) Gibi bir şeyin büyük umutlara dayandığını söylemek zor olsa da, video langırt bu çarpışmaların oldukça azında yer aldı. Odama'nın bile (langırt + strateji oyunu + ses aktivasyonu !?) kazanılmış bir zevk olduğu ortaya çıktı. Ama şimdi, bunca yıl sonra, birisi sonunda yaptı. Tilt oyununu tamamen başka bir türe dönüştürdüler ve bu harika.

Yoku's Island Express, bir şekilde langırtın o saygıdeğer video öncesi eğlencesini alıp, onu doğası gereği video oyunu-y metroidvania türü ile birleştirerek temel düzeyde langırt mekaniğini içeren keşifsel bir bulmaca platform oyunu yaratıyor. Yoku's Island Express'i işe yarayan şeyin büyük bir kısmı, oyunun büyük, geniş dünyasında sadece bir topa vurmamanızdır. Bunun yerine, yumurtayı kuluçka alanına taşımakla görevli küçük bir böcek-adamı kontrol edersiniz. Yumurta, langırtın yerini alır, ancak küçük bir küstah avatarın kullanılması, eylem üzerinde bir topu kapaklardan ve rampalardan vurmaktan daha fazla kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir; Çoğu zaman böcek ve yumurta kombinasyonunu bir sonraki varış noktanıza yönlendiriyorsunuz.

Villa Gorilla'daki ekip, "topu" oyunun kritik ama münhasır olmayan bir unsuru haline getirerek, metroidvania güçlendiricilerinin dahil edilmesini daha zarif bir şekilde haklı çıkardı. Görevin sonunda engelleri yıkabilir, kıskaç noktalarından sallanıp uzun süre suyun altına dalabilirsiniz. Bir hata için, minik kahramanınız oldukça yetenekli görünüyor.

Bu arada, yumurtayı ve bahtsız görevlisini (katılımcı-karınca?) Fırlatıp attığınız oyunun langırt bölümlerine geldiğinizde, oynamak için mutlak bir zevktirler. Bu, uzman düzeyinde bir langırt simülasyonu değil, bu nedenle gümüş topun sert hayranları hayal kırıklığına uğrayabilir, ancak asıl mesele bu değil. Bunun yerine, yolları açmak, sırları çözmek ve para toplamak (bu durumda meyve) için uygun palet tekniğini kullanmanız gerekir. Yoku's Island Express, genel olarak oldukça affedici olma eğilimindedir, savaşı keşif ve langırt platformunda küçümseme eğilimindedir, ancak aynı zamanda langırt mekaniği ve fiziği üzerinde güçlü bir hakimiyeti olanları da ödüllendirir.

Bu listedeki en alışılmadık oyun olan Yoku's Island Express, metroidvania konseptinin çok yönlülüğünü ve geniş çekiciliğini gösteriyor. Eşsiz oynanışı, cömert tasarımı ve renkli dünyasıyla, her yaştan oyuncu için gerçekten uygun olan birkaç metroidvania oyunundan biridir.

 

4. GUACAMELEE
(PLAYSTATION 3 / PLAYSTATION 4 / STEAM / VITA / XBOX 360 / XBOX ONE / WII U, 2013)


Super Metroid'in tasarım mekaniğine Guacamelee kadar sadık olan çok az oyun vardır; zaman zaman dogmatik ile sınırlıdır. DrinkBox Studios, Nintendo’nun 16 bit klasiğinden dikkatli notlar aldı. Bu, beklediğiniz gibi genellikle oyunun lehine çalışır - sonuçta, bir şaheserin izini sürerseniz, oldukça güzel (orijinal değilse) bir sonuç elde edersiniz. Renk kodlu kapıların kullanımından yeni edinilen her beceriden anında yararlanma ihtiyacına kadar her şey Super Metroid'den buraya taşınıyor ve sonuç mükemmel bir şekilde tatmin edici.

Bununla birlikte, Guacamelee o zamanlar 20 yıllık bir oyunu basitçe kopardıysa, bu hoş ama nihayetinde unutulabilir bir deneyim olurdu. DrinkBox temeli olarak Super Metroid ile başlamış olabilir, ancak Guacamelee'yi bir Metroid klonu olarak kesinlikle yazmazsınız. Super Metroid'ten alınan ilham, oyunun geniş vuruşlarını bilgilendiriyor: Dünya yapısı, birbirine geçen güçlendiriciler ve mekanik, temel tasarım disiplini. Diğer her Şey? Hepsi orijinal.

Guacamelee, ilk görünümünden itibaren klasik Mezo-Amerikan sanatından etkilenen şık, renkli animasyonlu görünümü ile kendini retro-piksel platform oyunlarından ayırıyor. Oyunun genel teması, luchador hareketleriyle savaşan karakterlerin yer aldığı, Meksikalı Ölüler Günü'ne dayanan bir dünyada yer alarak bu sanat eserinin havasını ileriye taşıyor.

Boğuşma ve güreşe yapılan vurgu, Guacamelee'yi akranlarından ayırmak için uzun bir yol kat ediyor. Aksiyon, kinetik bir his verir ve asla savaşın dikkatini dağıtan şeyle tıkanmaz çünkü savaş, maceranın akışında ayrılmaz bir rol oynar. Tüm bu renkli kapıları Metroid tarzı füzelerle değil, kahramanlarınızın güreş hareketlerine dayanan becerilerle açarsınız. Konsept olarak oldukça saçma geliyor, ancak eylemde güzel çalışıyor. Guacamelee her an oynamaktan keyif alıyor ve sürükleyici dövüş tasarımının maceranın daha büyük tasarımını tamamlaması onu daha da iyi hale getiriyor. Oh, ve güreş temasını tamamlamak için, kooperatif oyunu bile var! Bir metroidvania'da! Harikalar asla bitmeyecek mi?

 

(Yakın zamanda yayınlanan devam filmi Guacamelee 2, bir vahiy gibi hissettirmese bile orijinalinden tartışmasız daha iyi. İsterseniz orijinalin yerine buraya koyabilirsiniz.)

 

3. HOLLOW KNIGHT
(STEAM / SWITCH, 2017)


Hollow Knight özeldir. Olağanüstü bir başarı. Nadir bir eser. Neden? Çünkü yaratıcıları Dark Souls oynayan ve onu neyin iyi yaptığını gerçekten anlayan trajik derecede küçük bir oyun grubundan biri olmayı başarıyor.

"Benzer Dark Souls, ama ..." asansör sahasını hayata geçirme girişimlerinin çoğu, Dark Souls'un havalı ve ilginç olduğu, çünkü son derece zor olduğu ve oyuncuları bir vergilendirme kontrol düzeneği ile anlaşmaya zorladığı varsayımı etrafında döner. Hollow Knight'ta bundan biraz var; Kahramanın hasar aldıktan sonra geri tepme etkisi, Cave Story'nin bu tarafındaki en garip zıplama mekanizmalarından bazıları ve vuruş efektli sıçrama grafiklerini zorlaşacak noktaya kadar yerleştirme gibi sinir bozucu bir alışkanlık sayesinde inanılmaz derecede zor olabilir. savaştığınız düşmanı takip etmek için.

Gerçi kötü zorluk Hollow Knight'ın asıl amacı değil. Bu yolculuğu bu kadar ilgi çekici kılan şey, sizi ne kadar etkili bir şekilde gizemli dünyasına çekmesidir. Bir zamanlar büyük bir böcek medeniyeti olduğu açık olan, ancak kasvet ve çatışmaya giren bir şeyin harabelerine, yalnız ve zayıf silahlı olarak geliyorsunuz. Hollow Knight sizi bu yıpranmış yeraltı yuvasına tamamen tek başına göndermiyor - yol boyunca pek çok dost canlısı ve yardımsever karakterle karşılaşıyorsunuz - ama gezdiğiniz harabelerin arkasındaki tarihi açıklamak da zahmete girmiyor. Geliştirici Ekibi Cherry, yarattığı dünya ve oyun mekaniğinin bu evrene nasıl kusursuz bir şekilde uyacağı üzerine açıkça çok düşündü (özellikle oyunun patronlarında parıldayan bir şey), ancak tüm küçük kırıntıları bir araya getirmek size kalmış. tam resme veriliyor.

Bu anlatı yaklaşımı, şimdiye kadar karşılaşacağınız en ilgi çekici keşif oyunlarından bazılarına dönüşüyor. Hollow Knight’ın dünyası, giderek artan ölümcül çapulcular tarafından yavaş yavaş gelişen organik manzaralarla sizi aşağıya çekiyor. Seyahat ederken oyunun, aynı anda hem cazip hem de tematik olarak tutarlı hissetmek için oyun dünyasının iç mantığını izleyen haritalama ve çarpıtma gibi tür standartlarında bile yeni bir dönüş yaptığını göreceksiniz.

Elbette, yol boyunca çok öleceksin.

 

2. STEAMWORLD DIG 2
(3DS / PS4 / STEAM / SWITCH / VITA, 2017)


Orijinal SteamWorld Dig, Chasm'ın daha iyi yaptığı gibi bir şey yapmaya çalıştı: Prosedürel olarak oluşturulan içeriğe ağır bir vurgu yapan keşif amaçlı bir platform macerası yaratın. Sonuç tam olarak mükemmel değildi, ancak küçük boyutlu oyun hoş karşılamasını geçmedi, bu yüzden iyi bir izlenim bıraktı. Öte yandan bu devam filmi, her yönden orijinalin potansiyelini karşılıyor.

SteamWorld Dig 2'nin, el yapımı bir yeraltı yolculuğu lehine prosedürel unsurları atmasına yardımcı olur. Aynı zamanda oyunculara sadece dünyanın merkezine doğru kazmanın yanı sıra yapacak daha çok şey sunar; yeraltı krallığı unutulmuş tapınaklara, "insan" olarak bilinen efsanevi türlerden hayatta kalanların son gizli köyüne ve daha fazlasına daldı. Ve bu, tüm ilginç bağımsız meydan okuma odalarından bahsetmiyorum ve beklenmedik, sona doğru robo-chthonik dehşete dönüşüyor ...

Dig 2'yi metroidvania oyunları arasında bu kadar özel kılan şeylerin büyük bir kısmı tam da başlıkta: Birincil geçiş mekanizmanız, yıkılabilir ortamlarda yolunuzu sıkmayı içerir. Bunun Minecraft'ın başarısı ile hiçbir ilgisi yok; hiçbir yapı unsuru yoktur, sadece kayalarda uyuyan korkunç nefret dolu yaratıklardan kaçınmaya çalışırken derinliklere doğru en uygun yolları ararken. Dig 2, harika bir zindan gezgininin bağımlılık yaratan oynanış döngüsüne sahiptir: Biraz ilerleme kaydedersiniz, ganimet satmak ve tüketilebilir kaynakları (ışık ve hava) satmak için şehre geri dönersiniz ve son seferden biraz daha ileriye gitmek için mücadeleye geri dönersiniz. . Başlangıçta yavaş ilerliyor, ancak yolculuğun sonunda yükseltmeleriniz, dokunulmazlık içinde tırmanmanıza, sallanmanıza, uçmanıza ve dünyada yolunuzu patlatmanıza izin veriyor.

Dig 2'nin ana görevi (gidebildiğiniz kadar yere inin!) Ona net bir odaklanma hissi verir, ancak dünyanın merkezine olan yolculuğun kenarlarındaki tüm küçük gezintiler ve hikayeler, onu canlı ve şaşırtıcı kılar.

 

1. AXIOM VERGE
(PLAYSTATION 4 / STEAM / SWITCH / VITA / WII U / XBOX ONE, 2016)


Axiom Verge birçok nedenden ötürü öne çıkıyor, ancak belki de en önemlisi, en eski metroidvania oyunlarını tanımlayan gizem ve ezici izolasyon duygusunu yeniden yakaladığı için. Hollow Knight bile, Axiom Verge ve onun soğuk, dijital dünyasına kıyasla düpedüz davetkar hissediyor. Buradaki her şey yabancı şekillerde titreşiyor ve kıvranıyor, grafiklerin NES donanımının sınırlamalarına çoğunlukla sadık kalışıyla daha da sarsıcı hale geldi. Bu ilkel pikseller bu kadar tuhaf hareket ve davranışa sahip olmamalıdır, değil mi? Normalde, taklit edilen donanımın kurallarını açıkça ihlal eden süslemelere sahip sahte 8 bit görsellerle karşılaştığınızda, ucuz veya dikkatsiz hissediyor. Ancak burada, Axiom Verge’in görsel tutarsızlıkları kasıtlı. Yanlış hissetmeleri gerekiyor. Sanki her şey parçalanıyor.

Axiom Verge, genel tasarım stili için orijinal Metroid'den büyük ölçüde yararlanır - Super Metroid değil, sade 8-bit orijinal. Elbette bu sadece bir başlangıç ​​noktası; Axiom Verge, NES donanımına asla sıkıştırılamayan çok çeşitli silahlar, güçlendiriciler ve savaşlar sunar. Kısa menzilli çarpıtma ve uzaktan kumandalı dronların kullanımı gibi tuhaf ve benzersiz güçlere sahip geçiş mekaniğine büyük bir yaratıcılık uygular ve ana karakter Trace'in kullanabileceği devasa silah cephaneliği, oyunculara savaş tarzlarını özelleştirmek için olağanüstü özgürlük sağlar.

Aynı zamanda, Axiom Verge, Metroid gibi 8 bitlik oyunları çevreleyen ilk metagame: Oyunları parçalama, program kodunu kırmak için sürücü. Yaratıcıları tarafından oraya kasıtlı olarak hangi tuhaflık parçalarının yerleştirildiğini keşfetme dürtüsü ve bunlar, programcıların ilkel donanımın sınırlamalarına karşı zorlayan hırslarının basit bir sonucu olarak ortaya çıktı. İstenmeyen tuhaflıklar ve kusurlar birçok klasik oyunun mirasının bir parçası haline geldi, hayranlar tarafından keşfedilen kusurlar daha sonra istismar edildi ve silah haline getirildi. Axiom Verge, sorunları kendi başlarına parçalayarak dünya tamamlama rekorlarını paramparça eden hızlı koşuculara ve uzman oyunculara yankılanan çekirdek bir tamirciye dönüştürüyor. Trace, kendisinin - ve vekaleten oyuncuların - dünyayı "kırmasına" ve imkansızı yapmasına izin vermek için çevresindeki ortamların katı pikselli dokusunu eğirir ve bozar. The Matrix’in Neo'sunu düşünün, ancak dört renkli sprite ile.

Oyun ayrıca, gerçekliğin ve benliğin doğasını sorgulayan akıl almaz metafizik bir hikaye ile esrarengiz kuralları ve kuralları çiğneme üzerine inşa ediliyor. Ayrıca, 8 bitlik klasiklerin bozuk kodu gibi, farklı oyuncular için aynı deneyimi asla tam olarak vermeyen gizli, rastgele hale getirilmiş gizli hatalar içerir. Oh, ve bunun da ötesinde, Metroid, Contra ve diğer bazı sevilen eski klasikleri birleştiren keşif eylemi de oldukça harika. Axiom Verge, birçok farklı seviyede çalışmaya teşebbüs ettiği ve her açıdan başarılı olduğu için benzerlerinden ayrışıyor.

 

Metroidvania nedir?

 Metroidvania, aksiyon-macera türünü içeren video oyunlarının bir alt terimidir. Bu terim Metroid ve Castlevania adlı video oyunu serilerinin birleşiminden oluşmuştur. Metroidvania oyunları genellikle oyuncunun keşfedebileceği büyük ve birbirine bağlı bir dünya haritası içerir, ancak dünyanın parçalarına erişim genellikle kapılar veya oyun içindeki özel öğeler, araçlar, silahlar veya yetenekler edinildikten sonra geçilebilen diğer engellerle sınırlıdır. Bu tür gelişimler elde etmek oyuncunun daha zor düşmanları yenmesine, kısayollar ile gizli alanların yerini belirlemesine ve genellikle haritadaki yeni alanların açılmasına yardımcı olabilir. Bu tür oyunların ilk örneklerinden biri, Koji İgarashi liderliginde PlayStation platformuna geliştirilen Castlevania: Symphony of the Night oyunudur.

 

 

Metroidvania’nın bir diğer tanımı İsmini efsane oyun serileri olan Metroid ve Castelvania serilerinden alıyor. Bu oyunların diğerlerinden farklı yaptığı şey JRPG’lerin veya Roguelike’lardaki farkların aksine oynanışta değil harita tasarımında saklı. Metroidvania oyunlar, oyun başladığı anda size istediğiniz yere gidebileceğinizi söyler genellikle. Karşınızda, yeterince puan topladıktan sonra açılacak bir kapı veya son yaratığı öldürdüğünüzde bitecek bir bölüm yoktur. Bir yerdesinizdir ve sizden istenilen şey oyunu keşfetmenizdir. Teoride her yer açıktır ve gidemeyeceğiniz hiçbir bölge yoktur. Pratikte ise işler biraz farklıdır.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow