e-devlet şifresi asıl alınır? e-devlet şifresi internetten alınır mı?

e-devlet şifresi asıl alınır? e-devlet şifresi internetten alınır mı?

e-Devlet Kapısı, Türkiye’de verilen tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan bir internet sitesidir.

Detaylar için okumaya devam edin…

e-Devlet ile işlem yapmak isteyen kişilerin, bu sisteme öncelikle giriş yapması gerekmektedir. e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için kullanılan e-Devlet şifresi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

e-devlet şifresi internetten alınabilir mi? İşte cevabı…

 

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

 

e-devlet şifresi kişiye özeldir. Tam bundan dolayı e-devlet şifresini, şahsen başvuru yaparak almak gerekmektedir. Kişinin, üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğiyle (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı, mavi kart, ikamet belgesi, avukat kimlik kartı, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış halen geçerli olan çalışma izin kartı) yurt içinde hizmet veren tüm PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir. e-devlet şifresi yurt dışında ise elçilik ve konsolosluklardan temin edilebilmektedir.

Ayrıca e-devler şifresi mobil imza, elektronik imza ve de internet bankacılığı kullanılması durumunda, e-Devlet Kapısı’na bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra alınabilmektedir. 

E-devlet şifresi, Türkiye’de pilot il olarak belirlenen Bolu'da kullanılan elektronik kimlik kartı ile türkiye.gov.tr adresine giriş yapılarak edinilebilir.

 

E DEVLET ŞİFRESİ İNTERNETTEN ALINABİLİR Mİ?

 

İşte en çok sorulan ‘e-devlet şifresi internetten alınabilir mi?’ Sorusunun cevabı…

e-devlet üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden şifre güvenliği de oldukça önem taşımaktadır. Bu yüzden PTT merkez müdürlükleri ve yetkili şubelerinden alınan şifreler sadece kimlik ibrazı ve şahsen yapılan başvuruyla verilmektedir.

 


E-DEVLE ŞİFRESİ UNUTULUNCA NE YAPILMALI?

 

E-devlet şifresi unutma durumunda, şifre sıfırlama yapılabilmektedir. Ancak yeni alınacak şifre online (SMS / e-posta vb.) yolla gönderilmemektedir. Kişinin e-devlet profilinde tanımladığı cep telefonuna ya da e-posta adresine gönderilen bir doğrulama kodu vasıtasıyla yeni şifre oluşturulabilmektedir.

Ayrıca, internet bankacılığı aracılığı ile giriş yapan bir kişi de e-devlet kapısı profil alanından kendisine şifre alabilmektedir.

 

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL KULLANILIR?

 

Türkiye’de sunulan elektronik kamu hizmetlerine ulaşabilmek için T.C. kimlik numaranız ve PTT merkez veya yetkili şubelerinden alınan şifre ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir. E-imza veya mobil imza aracılığıyla ulaşılan hizmetleri kullanabilmek adına e-imza veya mobil imza alınması gerekebilmektedir.

 

E-Devlet Kapısı’na, kişi giriş yaptıktan sonra e-devlet şifresi istenilmektedir. Bu anda PTT merkez veya yetkili şubelerinden alınan şifrenin buraya girilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise kişinin kendi belirleyeceği ve belli kriterlere sahip olan yeni şifresini girmesi istenir. Bu işlemleri tamamlayan kişi, akabinde yeni şifresi ile e-devlet’e giriş yapabilecektir.

 

 

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

 

Şifresiyle E-Devlet Kapısı’na ilk defa giriş yapan kişi, mecburi güvenlik sebebiyle otomatik olarak ‘şifre değiştirme’ sayfasına yönlendirilmektedir. Burada yapılacak kayıt işleminin ardından e-devlet’e giriş yapan kişiler şayet isterlerde ‘Şifre ve Güvenlik Ayarlarım’ adlı sayfaya tıklayarak, bu değişiklik işlemini şahsen gerçekleştirebilir.

 

Ayrıca E-Devlet Kapısı şifresi değişikliği, PTT merkez şubeleri veya diğer yetkili şubelerine başvurarak da gerçekleştirilebilmektedir.

 

E-DEVLET KAPISI'NA GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow