Delta mutasyonu Rusya'dan Türkiye'ye sıçrıyor: Turist uyarısı geldi

Delta mutasyonu Rusya'dan Türkiye'ye sıçrıyor: Turist uyarısı geldi

TOLGA BİRGÜCÜ - İlk olarak Hindistan’da görülen ve Rusya'da etkili olan Delta mutasyonu, tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Ülkede Haziran ayının başında 9 bin olan vaka sayısı 20 binlere kadar yükseldi. Rus yetkililer aşılamaya hız vererek, Delta mutasyonuyla mücadele etmeye çalışıyor. Öte yandan turizm sezonunun da açılmasıyla beraber Rusya’dan Türkiye’ye ciddi oranda turist gelmeye devam ediyor. Delta virüsünün Türkiye’de de patlama yapmasının an meselesi olduğunu söyleyen Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Neslihan Funda Furtun, Sağlık Bakanlığı’na çağrı yaptı. 


Samsun Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Funda Neslihan Furtun

‘AŞILAMA YAŞI 12’Lİ YAŞLARA ÇEKİLMELİ’
Başkan Furtun, “Türkiye’de korona virüse karşı mücadelede aşılama arttı, bundan mutlu oluyoruz. Sinovac’ın koruyuculuğunun az olduğunu ve Biontech aşısının da ikinci dozdan sonra koruyuculuğunun yüzde 70 olduğunu biliyoruz. Yani ikinci dozun da yapılması gerekiyor. Delta varyantı ülkemize geldiğinde, çocuklarımızda daha da hastalandırıcılığı olacak. Bulaşıcılığı İngiliz varyantından daha fazla. Yani aşılama yaşının biraz daha aşağıya 12’li yaşlara çekilmesi daha uygun olur diye düşünüyoruz” diye konuştu.

‘VİRÜSÜN GENOMUNU SAPTAMAMIZ GEREKİYOR’
Başkan Furtun, şöyle devam etti: “Gerçekten bu konu bizi çok fazla rahatsız eden bir şey; sekans analizi dediğimiz virüsün genomunu saptayan testler Ankara’da yapılıyor. Daha önceki süreçte İngiliz varyantıyla ilgili kitler oluşturuldu ve çalıştırıldı. Bu varyant Samsun’da da direkt saptanabiliyordu ancak şu anda böyle bir analiz yapılmıyor. Mutasyon olduğu saptanan vakalar Ankara'ya gönderiliyor, bu yeterli değil. Yalnız Ankara’da değil, tüm kentlerimizde görülen vakalarla ilgili epidemiyolojik araştırma yapılması gerekiyor.”

‘DELTA VARYANTI CİDDİ SORUN VE ÜLKEMİZE TURİST GELİYOR’
Vaka sayılarının ülke genelinde olduğu gibi, Samsun özelinde de ciddi oranda düşüş gösterdiğine dikkati çeken Başkan Furtun, “Vaka sayılarındaki düşüşü sahada da görüyoruz. Haritadaki rakamlar daha gerçekçi ve tutuyor. Ancak şu anda Rusya’da Delta varyantı ciddi bir problem halinde. Turizm sezonunun açılmasıyla beraber ülkemize Rus turistler gelmeye devam ediyor. Eylül ayına kadar ciddi bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyoruz ancak sonraki süreç için endişeliyiz” şeklinde konuştu.

‘DELTA VARYANTI BİLGİLERİ HALKLA PAYLAŞILMALI’
Türkiye’de yapılan sekans testlerinin sonuçlarının kamuoyuna duyurulması gerektiğini söyleyen Başkan Furtun, “Derdimiz kamuoyunun paniklemesi değildir. Ancak halkımızın salgın bitti rehavetine kapılmasını yani öyle bir algı yaratılmasını doğru bulmuyoruz. Yapılan analizlerin sonuçlarının şeffaf bir biçimde halka duyurulması gerekiyor. Bakanlık bu konuda ketum davranıyor, daha şeffaf olunması gerekiyor. Ülkemizde kaç tane ve hangi ilde Delta varyantı olduğu yönündeki bilginin kamuoyuna paylaşılması lazım. Rusya’da sıkıntının büyük olduğunu biliyoruz. Bunu halkımız da görüyor. Ülkemizde daha fazla test yapılması gerekiyor. Özellikle turist konusunda çok dikkatli olunması gerekiyor.”

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow