Danıştay'dan Samsun'daki santral için flaş karar: Çevreciler tepkili

Danıştay'dan Samsun'daki santral için flaş karar: Çevreciler tepkili

TOLGA BİRGÜCÜ - Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip olan ve Büyük Ova kanunuyla koruma altında bulunan Çarşamba Ovası’nda, Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretim Ticaret A.Ş. tarafından kurularak işletilen ve hakkında yürütmeyi durdurma kararı alınan Samsun-Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali (BES) projesi hakkında Danıştay 6. Dairesi'nce flaş bir karara imza atıldı. 

YENİ BİLİRKİŞİ HEYETİ OLUŞTURULACAK

Danıştay 6. Dairesi, Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketinin "Samsun 3. İdare Mahkemesi'nce 21 Eylül 2021'de verilen 'ÇED Gereklidir'" kararının bozulmasını temyizen istemine olumlu yanıt verdi. Alınan kararın içeriğine, santralin insan ve çevre sağlığına zararlı olup olmadığının tekrar incelenmesi gibi bir çok not düşüldü. Danıştay 6'ncı dairesi, tesisin kurulu olduğu bölgede oluşturulacak yeni bir bilirkişi heyetiyle tekrar keşif yapılması yönünde kararını açıkladı.

ÇEVRE ÖRGÜTLERİNDEN SERT TEPKİ

Karar üzerine Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ ve Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği (ÇARÇED) Sözcüsü Murat Şenel, Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulundu. Çevrecilerin temsilcileri, karara sert tepki gösterdii.

ÖZDAĞ: ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, "Alınan kararla ilgili hem üzüntü ve hem de şok yaşıyoruz. Üst yargı yeniden konuyu bilirkişi heyetine havale ederek, bir önceki mahkeme kararını tanımamıştır. Bu noktada farklı heyetler tarafından verilen başka kararlar var. Buna rağmen aynı mahkemede lehimize verilen, yapılan işin ÇED mevzuatına uygun yapılması gerektiğine dair kararı, Danıştay açık ve net bir şekilde bozmuştur. Anlamakta zorlanıyoruz. ÇED mevzuatı olmaksızın çalışacak bu santral kente zarar verecektir. Sahada yürütülen enerji üretim faaliyetleri ve bu amaçla çalıştırılan termik santralin geri dönülmez zararlar vermesi kaçınılmaz. Yani üst mahkemenin bu kararı, söz konusu tesisin ÇED mevzuatı dışında tutarak ÇED'siz çalıştırılmasına izin vermek demektir. Kararı kabul etmiyoruz. Santralle ilgili mücadelemizi, en başından buyana sürdürüyoruz ve sonuna kadar da sürdürmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

'HALK SAĞLIĞI DEĞİL, FİRMA DÜŞÜNÜLÜYOR'

Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği (ÇARÇED) Sözcüsü Murat Şenel, "Danıştay'ın verdiği karar çok ilginçtir. Oldu olacak, firmanın lehine bilirkişi raporu yazacak kişileri basın yoluyla ilan etsinler ve onları atasınlar. Bunun en kolay yolu budur. Raporda, santralin kurulu olduğu yerde, tarımsal faaliyet olmadığına dikkat çekiliyor. Santral alanında evet faaliyet yok ancak etrafında insanlar her gün tarım yapıyor, üretim yapıyor. Etki alanı sadece kurulu olduğu yerden ibaret değildir. Daha önce hazırlanan raporun yeterli bulunmaması çok ilginçtir. Demek ki halkın sağlığını düşünen yok, firmanın para kazanmasını düşünen bir yönetim var. Bunu işin başından beri hep söylüyorum; çok uzun soluklu bir mücadele olacak. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar da götüreceğiz bu konuyu diyorum" şeklinde konuştu.

ŞENEK: BU HUKUK YARIN HERKESE LAZIM OLACAK

Murat Şenel, şöyle devam etti: "Asıl ilginç olan firma, Danıştay'ın kararı çıkmadan işçilerini geri çağırmış, malzeme kırımına başlamış. Yani bu kararın çıkacağını firma bizlerden daha iyi biliyor. İyi ve güzel bir kaçak var yani. Yukarıdan hemen iş takip ediliyor ve 'işçiler çağır, işbaşı yaptır' talimatı veriliyor. Bu da hukuka ne kadar güvenilmesi gerektiğini gözler önüne seriyor. Ama bu hukuk yarın herkese lazım olacak" dedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow