Cumhuriyetin kaçıncı yılı? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hakkında her şey

Cumhuriyetin kaçıncı yılı? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hakkında her şey

Ekim ayının ortalarına gelirken 29 Ekim ne zaman, 29 Ekim resmi tatil mi ve okul var mı araştırması başladı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 2021 yılında cuma gününe denk geliyor.

Resmi tatil olan 29 Ekim Cuma günü hafta sonu tatili ile birleştirenler için 3.5 gün tatil olacak. 28 Ekim perşembe günü ise yarım gün olacak, okullar öğleden sonra tatil olacak.

29 Ekim ne zaman ne zaman resmi tatil mi ve okullar 29 Ekim'de tatil mi araştırması şimdiden başladı. 98. yaşını kutlayacağımız 29 Ekim 2021 yılında cuma gününe denk geliyor.

2021 yılı resmi tatilleri içinde olan 29 Ekim cuma günü okullar, tüm devlet kurumları tatil olacak.

 

Çalışanlar ise hafta sonu ile birlikte 29 Ekim tatilini birleştirerek 3.5 gün tatil yapabilirler. Ayrıca 28 Ekim perşembe günü de öğleden sonra okullar tatil olacak. 

29 Ekim resmi tatil mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Cuma gününe denk gelmektedir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun'un 1. maddesinde "1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder." denilmektedir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tarihçesi

24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması imzalanmış, yeni Türk Devleti’nin bağımsızlığı kabul edilmişti. 

İkinci dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplanmasından 2 ay sonra 13 Ekim 1923’de Ankara Türkiye Devleti’nin Hükümet Merkezi oldu.

Artık, mevcut rejimin isminin de bütün açıklığı ile konulması, yeni devletin başkanının seçilmesi gerekiyordu. 

O güne kadar Devlet Başkanlığı görevi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak Atatürk tarafından yürütülmüştü. 

Diğer taraftan bazı yabancı ülkeler de Lozan Antlaşması’nı onay için Türkiye’deki yeni devlet rejiminin daha açık şekilde belirlenmesini istiyorlardı. 

Bu sıralarda, 27 Ekim 1923’te İcra Vekilleri Heyeti’nin istifası ve Meclis’in güvenini kazanacak bir kabine listesinin oluşturulamaması da bu soruna ivedi bir çözüm gerektirdi. İşte, iç ve dış şartların doğurduğu bu gelişmeler sonucu 29 Ekim 1923 akşamı cumhuriyet ilân edildi. 

Bu suretle yeni devletin yönetim biçimi bütün açıklığı ile ismini almış oluyordu.Cumhuriyetin ilânı ile "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" kuralı, artık devlet yönetiminde, en belirgin şekliyle yerini alıyor; demokrasiye giden yol daha aydınlık olarak çiziliyordu.

Atatürk, cumhuriyeti ilân ederken demokrasinin bütün kurallarının zamanı geldikçe uygulanması görüşünde idi. Türk milletinin, siyasal haklarını dilediği gibi kullanması, memlekette çoğulcu demokrasinin işlerlik kazanması, onun baş amacı idi. 

 

 

Nitekim çok partili döneme geçme ile ilgili Atatürk döneminde yapılan iki büyük deneme, bu hususu göstermektedir; ancak çağdaşlaşmayı amaçlayan büyük devrimlerin yapıldığı bu dönemde, muhalefet partileri iyi niyetlerine rağmen kendilerine katılan gerici çevrelerin, cumhuriyet rejimini devirmek isteyen fırsatçıların da gizli faaliyet odakları haline geldi. 

Bu suretle şartların henüz müsait olmadığı bir dönemde, çok partili rejim, ister istemez bir süre daha ileriye bırakıldı.Bu bakımdan Atatürk dönemini ve bu döneme egemen olan tek parti rejimini, Türkiye’yi çoğulcu demokrasiye ulaştırma yolunda gelecek için engelleri ortadan kaldırmayı amaçlayan, bu nedenle halkın siyasal ve sosyal eğitime önem veren bir zaman aralığı olarak yorumlamak gerekir.

29 Ekim 1923'te ne oldu?

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır.

29 Ekim Cumhuriyet bayramını neden kutluyoruz?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ülkemizde her yıl büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. Bunun sebebi 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet yönetiminin ilan edilmesidir. Türkiye Büyük Millet Meclisinin 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyeti ilan etmesi ile birlikte Türkiye'de ve kuzey Kıbrıs'ta milli bayram olarak kutlanmaktadır.

Cumhuriyet Bayramı kaç gün tatil?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ülkemizde ve KKTC'de her yıl şükran ve coşku içinde kutlanıyor. Bugün resmi tatil kabul edilmektedir. Bu nedenle de 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir.

2021 29 Ekim kaç gün tatil?

29 Ekim günü kutlanan ulusal bayram, 2021'de cuma gününe denk geliyor. Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümü olan bu tarih, 1925 yılında resmi tatil ilan edildi. 28 Ekim yarım gün, 29 Ekim ise tam gün tatil.

29 Ekim 1923 tarihinde ne olmuştur?

29 Ekim, Türkiye Cumhuriyeti'nin resmen kurulduğu tarih olarak her yıl kutlanıyor. İkinci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923 günü gerçekleşen oturumunda Mustafa Kemal'in hazırladığı anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesiyle Türkiye Devleti'nin yönetim şeklinin cumhuriyet olarak belirlendi.

Cumhuriyet haftanın hangi günü ilan edildi?

Türkiye'de cumhuriyetin ilanı
Cumhuriyetin ilanı
Tarih    29 Ekim 1923)
Saat    20.30 (yaklaşık)
Konum    Türkiye Büyük Millet Meclisi Ankara, Türkiye
Diğer adı    29 Ekim 1339 tarihli ve 364 sayılı Kanun'un kabulü

Cumhuriyet Bayramı'nda okul tatil mi?

28 Ekim'de okullar ve üniversiteler yarım gün eğitim verecek. Cumhuriyet Bayramı olan 29 Ekim tarihi ulusal bayramlar arasında yer alıyor. 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren Cumhuriyet Bayramı başlar ve 29 Ekim günü devam eder. 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir.

Cumhuriyet hangi gün kuruldu?

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır. Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir.

Cumhuriyet bize ne kazandırdı?

92 yıl önce bugün bir lider, Anadolu'yu özgürleştiren en büyük adımı attı yaşadığımız topraklarda...
Yaşama Hakkı ...
Sağlık Hakkı ...
Eğitim Hakkı ...
Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı ...
Düşünce, Toplantı ve Gösteri Özgürlüğü ...
Dilekçe Hakkı ...
Konut Dokunulmazlığı ...
Basın Özgürlüğü

Cumhuriyet yönetimi nasıl bir yönetim şeklidir?Cumhuriyet, halkın kendi kendini yönetmesidir. Halkın egemenliğine dayanan yönetim biçimi olarak da tanımlanır. Cumhuriyet yönetiminde halk yönetimde doğrudan söz sahibidir. Cumhuriyet yönetimlerinde hak, eşitlik, özgürlük ve adalet kavramları öne çıkar.

Cumhuriyet nedir ve özellikleri nelerdir?

- Egemenliğin kaynağının millete ait olduğunu kabul eden devlet şeklidir.
- Yönetiminin özelliği, seçim esasına dayanan bir yönetim oluşudur. Seçimin, gerek seçme gerekse seçilme hakkı açısından belli bir kişiye, belli bir gruba, belli bir sınıfa ait olmayıp; bütünüyle millete ait olmasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti nasıl kazanıldı?

29 Ekim tarihi... 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in ilanıyla Türk milletinin tarihinde yeni bir devrin kapıları açıldı ve "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" sözü, devlet yönetiminde en belirgin şekliyle yerini aldı. 24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması imzalanmış, yeni Türk devletinin bağımsızlığı kabul edilmişti.

 

İlginizi çekebilir:

Türkiye'de cumhuriyet nasıl ve ne zaman ilan edildi?
Atatürk'ün bilinen en eski fotoğrafı
Atatürk ve bilim
Atatürk ve müzik
19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedir?
* Atatürk'ün şimdiye kadar hiç görülmemiş fotoğrafları (fotogaleri)

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow