Çocuklarına ulaşmak için yola çıkmışlardı: Van'da 3 kişi donarak can verdi

Çocuklarına ulaşmak için yola çıkmışlardı: Van'da 3 kişi donarak can verdi

Biri Arap diğeri Kürt olan iki göçmenin, çocuklarına ulaşmak için zorlu yolculuğa çıktıkları öğrenildi. Kolu kopmuş halde bulunan üçüncü kişinin ise kimliği bilinmiyor. Savaş, yoksulluk gibi nedenlerle ülkelerini terk ederek Avrupa'ya gitmek isteyen göçmenler, Türkiye'yi bir geçiş noktası olarak kullanıyor. Bu yollardan biri de göçmenlerin özellikle kış aylarında sıklıkla kullandığı Türkiye-İran sınırında bulunan Van'ın dört ilçesi.

ÇOCUKLARINA ULAŞMAK İÇİN YOLA ÇIKTILAR
Bu geçişlerde her yıl onlarca insan donarak can veriyor. Çoğunun cansız bedeni, bahar aylarında karların erimesi ile ortaya çıkıyor. Independent Türkçe'nin haberine göre, Van'ın Özalp ilçesinin Yukarı Tulgalı Köyü Mevkiinde üç kişinin cansız bedeni bulundu. Yaşamını yitiren göçmenlerden Kürt ve Arap iki kişinin kimliği tespit edilebildi. Birer kilometre aralıklar ile donmuş halde bulunan 45 yaşındaki Mezin El Arac'ın İran sınırına daha yakın olduğu tespit edildi. Arac'ın bir kilometre uzağında ise on çocuk annesi 70 yaşındaki Sakine Abdulkadir'in cansız bedeni bulundu. Her ikisinin de çocuklarına ulaşmak için bu zorlu yolculuğa çıktığı öğrenildi.

'ÇOCUKLARINI 12 YILDIR GÖRMÜYORDU'
Ailesinin anlatımlarına göre, Mezin El-Arac yıllar önce Suriye'den Suudi Arabistan'a göç etti. Arabistan'da ekmek fırını işleten Arac, burada nedensiz bir şekilde tutuklandı ve cezaevine konuldu. Ailesi Suudi Arabistan'dan ayrılırken, Arac'ın da 12 yıl sonra cezaevinden çıkınca beş çocuğunun peşine düştüğü belirtildi. 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow