Çivileri bile ahşap: Tam 216 yıllık

Çivileri bile ahşap: Tam 216 yıllık

TOLGA BİRGÜCÜ - Samsun, ahşap cami varlığıyla ülke başta olmak üzere tüm dünyada dikkati çekiyor. Samsun Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından 143 sayılı kararla 6 Nisan 2011 tarihinde sit kapsamında 1. derecede koruma altına alınan Kavak ilçesi Değirmencili Mahallesi’nde (Köyü) 1805 yılında ‘Cuma Cami’ olarak inşa edilen tarihi Dere Cami, mimari özelliği ile göz dolduruyor. Tamamıyla ahşap malzemeden inşa edilen 216 yaşındaki caminin, çivileri dahi ahşap malzemeden yapıldığı kaydedildi.

DEĞİRMENCİLİ KÖYÜ’NÜN KÜLTÜR VARLIĞI
Samsun’un Kavak ilçesinin (Çakallı mevkiine gelmeden hemen önce sağa dönülerek gidilen yol) Değirmencili Mahallesi (Köy) yolunun 3’üncü kilometresinde yolun altında mezarlık içerisinde yer alan Dere Cami’de, Cuma Cami mantığı günümüze kadar korunan camilerden biri. Değirmencili Mahallesi’nin kültür varlığı olan tarihi caminin dış görünümü orijinalliğini koruyor.

ÇİVİLERİ DAHİL TAMAMIYLA AHŞAP MALZEME
Bölge kurulundan edilen bilgilere göre; tamamen ahşap malzemeden yontma tahtadan, çatma başı geçme olarak yapılan camide yer yer çivi kullanıldığı bildirildi. Dört yanını revak (sundurma) çevreleyen caminin, orta direğinin başlık kısımları ise mukarnas (İslam sanatında mimari yapılarda görülen geometrik bir bezeme çeşidi) taklidi üçgenler ve ortada rozetle süslendiği kaydedildi. Camide ayrıca; dikdörtgen bir form gösteren dış kapısı kemerli, iki yana kanadı baklava dilimi, ortada ise boğum ve aralarında rozet şeklinde yıldızların oluşturduğu kabartmalar mevcut. 

1805 YILINDA YAPILDIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR
Edinilen bilgiye göre; Dere Cami’nde her ne kadar bir kitabeye rastlanmasa da kapının sol tarafından Hicri 1221 (1805), sağ tarafında ise Hicri 1258 (1842), Hicri 1297 (1881), Hicri 1345 (1929) tarihleri mevcut. Bu tarihlerin ilkinin yapım, diğerlerinin onarım olduğu tahmin ediliyor. Yapıldığı dönemin özelliklerini taşıyan önemli bir eser olan Dere Camii, halen bölge sakinleri tarafından kullanılıyor.

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow