CHP'li vekilden erken seçim çağrısı: Mutfak alev almıştır

CHP'li vekilden erken seçim çağrısı: Mutfak alev almıştır

Türkiye ekonomisinin ciddi bir kriz içerisinde olduğunu ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, erken seçim çağrısı yaptı. AK Parti iktidarını topa tutan CHP'li Zeybek, sorunun çözümünün seçimden geçtiğini söyledi.

'FONLAR TAKİP EDİLEMİYOR'

Milletvekili Kemal Zeybek, “Yaşadığımı ve şahit olduğumuz bu yaşananlar, ülke ekonomimizin gerçeklerini apaçık gösteriyor. Ülkenin 19-20 yıllık yönetim döneminde, dış borç stoğunun yüzde 300 artırıldığını, iç borç yükünün hesaplarının yapılamadığı çünkü kredi garanti fonlarının denetlenemeyen ve takip edilemeyen ve soruşturulamayan durumda olduğu ortadadır. Sayın Erdoğan’ın insiyatifinde olan ve ne yapıldığı belli olmayan bir yapı var. Bugün ülkemizde maalesef enflasyon yüzde 40’ların üzerine çıkmış durumda, ancak TÜİK bu rakamları yüzde 20’nin altında göstermeye devam ediyor. Ekonominin kötü olduğu dönemde, insanların çalışma hayatlarının düşük seviyede olmadığının gösterilmesini doğru bulmuyoruz. 370 dolara tekabül eden asgari ücret bugün 260-270 dolarlara düşmüştür. Böyle bir durumda halk ne yapabilir? Tuzu kuruların durumları gayet iyi, sıkıntıları yok ama halk perişan” diye konuştu.

‘DOLAR 15 LİRANIN ÜZERİNE ÇIKACAK’

Dünyada faiz indirimi gibi bir uygulamanın olmadığını ifade eden Kemal Zeybek, “Dünyada hiçbir yerde böyle bir ekonomi yok. Ülkeler, paraları kurlar karşısında değer kaybettiğinde, faiz yükseltir ve kurun düşürülmesi sağlarlar. Bu kabul edilmiş ve doğru bir sistemdir. Ancak biz tam tersine, paramız değer kaydettiği halde faiz düşünüyoruz. Paranın değer kaybetmesi ve halkın daha çok yoksullaşması için bunu yapıyorlar. Kurlardaki bu yükselişin durmayacağı. Doların 15 liranın ve Euro’nun da 18 liranın üzerine çıkacağı apaçık ortadadır” şeklinde konuştu.

‘SORUNUN ÇÖZÜMÜ DERHAL SEÇİMDİR’

Milletvekili Kemal Zeybek, şöyle devam etti: “Üretim alanlarının darlandığı, durdurulduğu, istihdam alanlarının yok olduğu, işsizliğin had safhada olduğu, çalışan ve çalışmayan her alandaki tüm insanların ekonomik koşullarının bozulduğu döneme tek adam yönetimi hakimdir. Bu sorundan dönüş yöntemi derhal seçimdir. Halkın iktidarı değiştirip, iç piyasa açısınan ekonomik koşulları belirleyen yeni siyasal iktidarın kurulması sağlamasının önü açılmalıdır. Ağzıyla kuş tutsalar artık kar etmeyecektir. Ne yaparlarsa yapsınlar, bu iş bitmiştir. Halk perişandır. Ülkede kazanan tek yapı, kazançlarına kazanç katan ‘beşli çete’dir. Artık bu işin izahı yoktur. Şunu da çok iyi biliyorlar ki, seçimi şimdiden kaybettiler. Mutfaktaki alev ateş aldı.”
 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow