CHP'li Milletvekili Zeybek: Samsun basını santrale çanak tutuyor

CHP'li Milletvekili Zeybek: Samsun basını santrale çanak tutuyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Çarşamba Ovası’nda kurulumu süren biyokütle enerji santraliyle bölgenin geleceğinin yok edildiğini söyledi. 

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin Türkiye’nin sayılı nitelikli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası’nda, hakkında açılan tüm davalara rağmen ısrarla kurulumunu sürdürdüğü biyokütle yakıtlı enerji santralinde çalışmalar hızla devam ediyor. Bakanlar Kurulu kararıyla nitelikli tarım arazisi ilan edilen ve Türkiye’nin sayılı verimli topraklarına sahip Çarşamba Ovası’nda santral çalışmaları kapsamında, tarım arazilerinin yokoluşu sürüyor. Ekim ayının sonuna kadar üretime geçmeyi planlayan santralle ilgili CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, "Samsun’da bazı medya grupları, Çarşamba Ovası’nda gündem olan bu kirli yatırıma maalesef ön ayak olmaktadır. Para her şey değildir" dedi.

‘ÜLKEMİZDE ISMARLAMA RAPORLAR HAZIRLANIYOR’

Çarşamba Ovası’nın Türkiye’nin en değerli tarım arazilerine sahip olduğunun altını çizen CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “En kıymetli tarım arazilerimizin ortasına yapılan bu yatırımı hiçbir zaman kabul etmedik ve etmeyeceğiz. Bu yatırım, bölgemizde yapılan büyük bir yanlıştır. Bugünkü siyasal iktidarın yönettiği ülkemizde kanun tanımazlık, Anayasa’yı hiçe sayma ve tek adam zihniyetinin hakimdir. Bu zihniyetin hakim olduğu ülkemizde maalesef, gerekli olan ÇED raporları ‘ÇED raporu gerekli değildir’ şeklinde de verilebiliyor, ısmarlama raporlar hazırlanabiliyor, Sayıştay’ın veya Danıştay’ın yönlendirmeli bir şekilde karar vermesi dahi sağlanabiliyor. Bu Çarşamba Ovası’nda da aynıdır. Bu zihniyeti kesinlikle kabul etmiyoruz” diye konuştu.

ZEYBEK: BİR FİRMA İÇİN, GELECEĞİMİZ YOK OLACAK

CHP Milletvekili Kemal Zeybek, “Bizler enerjiye karşı değiliz, olamayız da ancak her şeyin br yeri vardır. Canik dağlarının arkasında birçok verimsiz araziler mevcut. Bu santral oralara kurulabilirdi. Neden santral ısrarla Çarşamba Ovası’na kurulmak isteniyor? Nedeni apaçık ortadadır; bu işten ticari gelir elde etmektir. Söz konusu yatırımcı firmanın maliyetlerini daha ucuza getirmek içindir. Ancak bunu yaparken Çarşamba Ovası bitirilecektir. Tarımsal ürünlerimiz bitecektir. İnsanların yaşam kalitesi düşecektir. Bölgenin havası kirletilecektir. Birilerinin işine gelecek bu yatırım, geleceğimizi vuracaktır ve yok edecektir” şeklinde konuştu.

‘SAMSUN’DAKİ SİYASİLERİN GÖZLERİ KÖRELMİŞTİR’

Milletvekili Zeybek, “Tek adam rejimi, kent yetkililerinin izin verme mekanizmasını etkilemektedir. Yukarıdan gelen emir, bu işle ilgili olan Samsun Valisi’ni de, kurum müdürlerini de, milletvekillerini de etkilemektedir. Bu emir, mahkemelerin de önünü açmaktadır. Bakın, bizler bu dünyada bugün yaşıyoruz ve yarın olmayacağız. Ölüp gittiğimizde, geleceğimize kirli yatırımlar bırakacağız. Geleceğimize ve çocuklarımıza yazık değil mi? Çarşamba Ovası’nı bu hale getirenlerin, doğaya ihanet edenlerin yani yok edenlerin üzerinde büyük vebal vardır. Samsun’daki bu kirli yatırımda rol alan siyasilerin üzerinde vebal vardır. Siyasal iktidar ve Samsun’daki siyasi temsilcileri, helal ve haramı tanımadığı için, kendilerinin çıkar ve menfaatlerini düşündükleri yani gözleri köreldiği için bu kirli yatırıma karşı sessizdir. Bunu belki şimdi hissetmiyorlar ancak er yada geç bu vebalin yükünü omuzlarında hissedeceklerdir” ifadelerini kullandı.

‘SAMSUN BASINI SANTRALE ÖN AYAK OLUYOR’

Samsun’da yazılı ve görsel yayın yapan çok sayıda medya kuruluşunun Çarşamba Ovası’nda kurulumu süren biyokütle enerji santraliyle ilgili sustuğunu ifade eden CHP Milletvekili Kemal Zeybek, şöyle devam etti: “Samsun’da bazı medya grupları, Çarşamba Ovası’nda gündem olan bu kirli yatırıma maalesef ön ayak olmaktadır. Para her şey değildir. Bizlerin bu topraklarda yaşama hakkımız var. Bu tür yatırımlara karşı sessiz kalmamamız gerekiyor. Ancak maalesef destek olunduğunu görmek, bizleri derinden üzüyor.”

CHP’Lİ VEKİL AK PARTİLİ SİYASİLERE SESLENDİ

Santralle ilgili sessizliğini koruyan diğer siyasi parti temsilcilerine, milletvekillerine, meclis üyelerine ve diğer üyelerine seslenen CHP Milletvekili Kemal Zeybek, “Bizlerin bu topraklarda yaşam hakkı var. Ülkemizin topraklarına sahip çıkmamız gerekiyor. Geleceğimizi korumak için topyekün mücadele vermemiz gerekiyor. Bu kirli yatırıma susulmaması gerekiyor. Hangi düşünceden ve hangi partiden olursak olalım, birlikte hareket etmemiz şarttır. Bizler zaten tepkimizi her fırsatta ortaya koyuyoruz ancak bizim yanımız sıra özellikle AK Partili arkadaşlarımızın da konuşması gerekiyor. Yandaş ve çıkarcı kişilerin yanında olmak yerine, toplumun, halkın yani Çarşamba insanının yanında olmamız gerekiyor. Tüm kesimleri kucaklamamız gerekiyor” dedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow