Çarşambalı Raziye ablanın hukuk zaferi!

Çarşambalı Raziye ablanın hukuk zaferi!

TOLGA BİRGÜCÜ - Türkiye’nin en verimli tarım arazilerinin yer alan, Büyük Ova kanunu kapsamında koruma altında bulunan Çarşamba Ovası’nın ortasına Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketince kurulan ve faaliyetini devam ettiren biyokütle enerji santraliyle ilgili problemlerin ardı arkası kesilmiyor. Her geçen bir bir sorunla gündeme gelen santralle ilgili dün bir gelişme daha yaşandı. 1 Aralık 2019 tarihinde Çarşamba’da gerçekleştirilen bir protesto eylemine katılan Raziye Köklükaya hakkında kamu davası açıldı.

‘SANTRAL OVAMIZI ZEHİRLEMESİN’ DEMİŞTİ
1 Aralık 2019 tarihinde Çarşamba’da gerçekleştirilen eylemde Raziye Köklükaya, “Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali ovamızı zehirlemesin, kuraklaştırmasın, çocuklarımızla kendi toprağımızda yaşayalım” ifadelerini kullanmıştı ve aralarında Çarşamba halkının da yer aldığı grupla beraber Eğercili Mahallesi’nde faaliyet gösteren biyoütle enerji santraline yürümek istemişti. Gruba emniyet güçlerince, izinsiz yürüyüş yaptıkları gerekçesiyle yürüyüş izni verilmemişti.

KAMU DAVASI BERAATLA SONUÇLANDI
Raziye Köklükaya hakkında açılan kamu davası dün sonuçlandı. Duruşmaya Samsun Çevre Platformu üyeleri de destek verdi. Av. Caner Özçelik’in savunduğu Raziye Köklükaya’nın davası beraatle sonuçlandı. 

SAMÇEP’TEN TAM DESTEK GELDİ
Duruşma sonrası açıklama yapan SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, santrale karşı mücadelelerinin devam ettiğini ve Çarşamba halkının her zaman yanında olduklarını ve olacaklarını ‘Çarşamba halkı yalnız değildir’ cümleleriyle ifade ederek, şu açıklamayı yaptı: “‘Çarşamba Biyokütle Enerji Santralı Ovamızı zehirlemesin, kuraklaştırmasın, çocuklarımızla kendi toprağımızda yaşayalım’ diyen Raziye Ablamız hakkında açılan kamu davası beraatle sonuçlandı. Savunmayı üstlenen Av. Caner Özçelik’e çok teşekkür ederiz. Şimdi ÇED iptal davamız için aynı sonucu bekliyoruz.”

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow