Çarşamba Ovası'nın ölümünü anlatan fotoğraf!

Çarşamba Ovası'nın ölümünü anlatan fotoğraf!

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin Türkiye’nin en nitelikli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası’nda tüm davalara rağmen kurulumunu sürdürdüğü biyokütle enerji santrali, tarımı ve hayvancılığı yok olmakla tehdit ediyor. ‘Büyük Ova Kanunu’ kapsamında koruma altına alınan Çarşamba Ovası’na, atık suları borularla tahliye eden ve buhar salınımı yapan şirketin santrali test çalışmalarına hızla devam ediyor.

KAYNAR SULAR OVAYA TAHLİYE EDİLİYOR

Diğer yandan kazan temizleme ve test çalışmaları süren Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nden (BES), bölgeye atık su tahliyesi yapıldığı ortaya çıktı. Yetkililer santralden çıkan atık suları, iki farklı boru kanalıyla bölgedeki bir akarsuya tahliye ediyor. Çarşamba ilçesinden Karadeniz’e dökülen Abdal Deresi’nde ulaşan sular, diğer yandan ise akarsudaki canlı yaşamını ve bölgedeki diğer canlıları tehdit ediyor.

RESMİ ÜRETİM EKİM SONUNA PLANLANIYOR

Ayrıca santral, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) bağlı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) (25-30 milyon dolara kadar) destek alabilmek için yaptığı başvurunun gerekliliklerini yerine getirmeye çalışan enerji şirketi, santralde enerji üretimini ekim ayı sonuna planlıyor.

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow