Çarşamba Ovası'nda polen yalanı!

Çarşamba Ovası'nda polen yalanı!

diyekonustu.com - Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası’na Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketince kurulan biyokütle enerji santralinde problemlerin ardı arkası kesilmiyor. Santralin atık sularının bölgedeki Abdal Irmağı’na bırakılmasıyla başlayan tartışmalar sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri yaşanan kirliliğin kırmızı renkli bir çiçeğin polenlerine bağlarken, Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği (ÇARÇED) Başkanı Mustafa Deniz, yaptığı canlı yayınla bu tespiti çürüttü. Abdal Irmağı’ndan deniz bölgesine 3-4 kilometre yürüyen Başkan Deniz, polene bağlı alı ALG oluşumlarına rastlanmadığını kayıt altına aldı. Başkan Deniz, yetkilileri göreve davet etti.

‘İL MÜDÜRLÜĞÜNE DE GÜVENMİYORUZ’
ÇARÇED Başkanı Mustafa Deniz, “Bizim çocukluğumuz bu ırmakta geçti. Evimin kenarında ırmak 20 metre evime. Burada ben zaman zaman canım sıkıldığında balık tutuyorum. 50 yıldır ben burada bir şey görmedim. Benden büyükler de görmedi. Biz bu ırmağın başladığı yerden sonuna kadar bilen insanlarız. Bunu polen diyerek üstünü kapatmaları inanılmaz. Ağaçlarda polen yok neyin poleninden bahsediyorlar. Biz şu anca Çevre ve Şehirlik İl Müdürlüğü’ne de güvenmiyoruz. Bizim yazılarımıza cevap dahi vermeyen insanlar bunlar. İmdiye kadar sorduğumuz soruların tamamı karşımıza çıktı, hepsinde haklı çıktık. Havayı kirletecek dedik, ş,imdi nefes alınmıyor. Yer altında su çekeceksiniz dedik çekiyorlar. Bu suyu nereye boşaltacaksınız dedik cevap vermediler, şimdi ortaya çıktı. Tam da suyun boşaştılmış olduğu yerde böyle bir şey oluştu. Bu bitkiler kızarmış ve çürümeye durmuş ayrıca sineklenmiş. Akan su sıcak. Kimse görmez diye bunu yaptılar ama düşündükleri gibi olmadı” diye konuştu.


ÇARÇED Başkanı Mustafa Deniz

‘50 YILDIR POLEN YOKTU, ŞİMDİ Mİ OLDU?’
Başkan Deniz, “Irmağın suyu kış mevsimi nedeniyle 4-5 santimetre yükseldi. Santralin atık suyunu şimdi ırmak götürüyor ancak yaz ayında bu su debisi düştüğünde çürümeler artacak bölgede kokudan durulmayacak. Irmakta yaşayan hayvanlar ölecek, buradan su alan çiftçinin ürünleri etkilenecek. Güya numune almışlar. Polenden kaynaklandığı söylendi. 50 yıldır polen yoktu da şimdi mi polen ortaya çıktı” şeklinde konuştu.


Samsun'un Çarşamba ilçesi Abdal Irmağı

‘HERKES YALAN KONUŞUYOR, KİMSEYE İNANMIYORUZ’
Başkan Deniz, şöyle devam etti; “Irmaktaki kirliliğin nedeninin polen olduğunu iddia edenler, ırmağın başlangıcından denize döküldüğü yere kadar yürüme gezelim. Ben varım bana böyle bir şey göstersinler, ben ellerinden öpeceğim. Böyle bir terbiyesizlik olur mu, insanlarla dalga mı geçiyorsunuz, ahlaksızlıktır bu. Bu saatten sonra santralin lehine konuşan hiç bir kimseye güvenmiyoruz. Herkes yalan konuşuyor. Şimdiye kadar tüm yalanlarını otaya çıkarttık, bundan sonra da çıkartmaya devam edeceğiz.”


ÇARÇED Dönem Sözcüsü Murat Şenel

ŞENEL: YAZ AYLARINDA DAHA KÖTÜ OLACAK
ÇARÇED Dönem Sözcüsü Murat Şenel ise “Dernek başkanımız bu sabah canlı yayın yaptı Abdal Irmağı’nın 3-4 kilometre yukarısından itibaren yürüdü. Irmağın üst kesimlerinde polene bağlı alı algı oluşumlarına rastlanmadı. İddialara anlam veremiyoruz. Bizim iddiamız kimyasal atık değil, sıcak suyun buradaki flora ve faunayı bozacağı yönündeydi. Önümüzdeki günlerde yağışlar daha da azalacak ve bu kirliliğin boyutu daha da büyüyecek. Bu oluşan ALG’lar sudaki serbest oksijeni tüketiyor. Bu nedenle civarda balık ölümleri yaşanacak ve suyu tarlalarını sulamada kullanan vatandaşın ürünleri zarar görecek. Ova zarar görüyor. Sonuçlarını hep beraber izleyip, göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Tolga BİRGÜCÜ

İşte o video;

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow