Çarşamba Ovası'nda katliam!

Çarşamba Ovası'nda katliam!

 

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin Türkiye’nin sayılı nitelikli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası’nda ısrarla kurulumunu sürdürdüğü biyokütle yakıtlı enerji santralinde telaş bitmiyor. Bakanlar Kurulu kararıyla nitelikli tarım arazisi ilan edilen ve Türkiye’nin sayılı verimli topraklarına sahip Çarşamba Ovası’nda hakkına açılan davalara rağmen kurulumu ısrarla sürdürülen biyokütle enerji santrali çalışmalarına hummalı bir şekilde devam ediyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) bağlı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) (30 milyon dolar) destek alabilmek için yaptığı başvurunun gerekliliklerini yerine getirmeye çalışan santral, enerji üretimini ekim ayı sonuna planlıyor. Santralde çalışmalar hızla devam ederken, diğer yandan depolama alanlarını genişletiyor. 
 

 

 

‘3 LİRALIK ARAZİYİ 13 LİRAYA ALIYORLAR'

 

61 yaşındaki İsa Batçı, santralle mücadele için dernek kurduklarını ifade ederek, “Gücümüz yetmiyor. Köylüyü satın alıyorlar. Burada 3 liralık araziyi 13 liraya alıyorlar. Paraya tav olan köylü arazisini hiç düşünmeden satıyor. Benden de istediler arazimi ama satmadım, vermedim. Ben kendimi, geleceğimi, çocuklarımı ve şerefimi paraya değişmem. Bu topraklar bizim topraklarımız. Köyümüzde namuslu insanlar da var elbet, arazisini paraya değişmeyen ama bu insanlar çok az” ifadelerini kullandı.

 

 

'SİYASİLER KÖYLÜYÜ BİR TARAFA ATTILAR’

 

“Bu santrali destekleyenlerin başında AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş var” diyen İsa Batçı, “Bu santrali destekleyenlerin başında önceki Samsun Valisi Osman Kaymak var, AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu var, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan da işin içerisinde. Ben Halit Doğan seçime gireceği zaman İstanbul’daydım. Aday olduğunu duyduğumda çok sevindim ama şimdi bakıyorum, tamamen hayal kırıklığı. Umduğumuzu bulamadık. Bu insanlar seçim zamanı geldiğinde bize gelip oy istemesini biliyorlar. Ellerimiz kırılsaydı da vermeseydik. Köylüyü bir tarafa attılar, zengini tuttular” dedi.

 

 

‘SAMSUN MİLLETVEKİLLERİNE SESLENİYORUM’

 

İsa Batçı, şöyle devam etti: “Buradan Samsun’umuzun milletvekillerine sesleniyorum. Biz sizlere oy verdik. Sizi biz seçtik. CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu haricinde kimse bize sarp çıkmadı. Elinizi taşın altına koyun, bizim sesimize kulak verin. Bizi aşıyor bu olay. Gücümüz yetmiyor. Bu olayı tamamen sizlere mal etmiyoruz ama bize sahip çıkın. Gelin derdimizi dinleyin, gelin birlik olalım. Yoksa burada çok kötü şeyler olacak. Bu köylü santral yüzünden başına bela alacak.”

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow