Çarşamba Ovası'na kurulan santralin 'şaftı' kaydı!

Çarşamba Ovası'na kurulan santralin 'şaftı' kaydı!

Gazete Gerçek Haber Müdürü ve diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni Tolga BİRGÜCÜ'nün haberine göre: Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip olan ve Büyük Ova Kanunu ile koruma kapsamına alınan Çarşamba Ovası’nda Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş. tarafından kurulumu süren biyokütle enerji santrali ile ilgili yeni bir iddia ortaya çıktı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) bağlı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) destek alabilmek için yaptığı başvurunun gerekliliklerini yerine getirmeye çalışan enerji şirketi, santralde enerji üretimini ekim ayı sonuna planlıyor. Ancak iddiaya göre, santralin üretim yapabilmesi için gerekli olan, kazanlarda yakılan atıktan elde edilen su buharının çevirdiği türbinin ana şaftı bozuk çıktı. 

PANDEMİ NEDENİYLE YURTDIŞINDAN GETİRTİLEMEDİ

Santralin YEKDEM’den alacağı destek için taahhüt edilen enerji üretimi için verilen zaman daralırken, yurtdışından getirilen söz konusu parçanın bozuk olması işleri aksattı. Yeni parçanın ülke dışından tedarik edilmesinin korona virüsü pandemisi nedeniyle zaman alacağı ortaya çıkarken, santral çareyi Afyon’un Çay ilçesinde yer alan Afyon Eber Biyokütle Enerji Santrali’nde (BES) buldu.

AFYON’DAKİ SANTRALİN ANA ŞAFTI SAMSUN’A TAŞINDI

İddiaya göre, Afyon’un Çay ilçesindeki Afyon Eber Biyokütle Enerji Santrali’ne (BES) üretim sağlayan ana şaft, Samsun’a taşındı. Problemi geçici olarak çözülmüş olan Çarşamba Ovası’nda faaliyete geçmeyi bekleyen santralin, Afyon’dan getirilen bu parça sayesinde enerji üretimini gerçekleştireceği iddia edildi. 

AFYON’DAKİ SANTRAL ENERJİ ÜRETİMİNE ARA VERDİ

Yine iddiaya göre, bu süre içerisinde ise Afyon’daki biyokütle enerji santrali üretime ara vermek zorunda kalacak. Çarşamba Ovası’ndaki santralde onarımı yapılacak bozuk parçanın tamirinden sonra ise tekrar Afyon’a yeni bir taşıma işlemi gerçekleştirilecek. Afyon’daki santral, ancak bu işlemden sonra üretime devam edecek.

ŞENEL: ÜRETİM İÇİN HER TÜRLÜ HAMLEYİ YAPACAKLAR

Konuyla ilgili Gazete Gerçek’e değerlendirmelerde bulunan Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Derneği (ÇARÇED) Dönem Sözcüsü Murat Şenel, “Afyon’daki santral kazanını devre dışında bırakmak, buradan elde edeceği gelirin yanında küçük bir rakam. Şayet söylence doğru ise şirket yönetimi kendi adına doğru planlama yapıyor. Görünen o ki, santrali devreye almak adına her türlü hamleyi yapacaklar. Bizleri üzen şey, konuştuğumuz tüm komşu işletme ve köylülerin itiraz etmeye çekinmeleri. Bu durumu ne yazık ki, mobil santral olayında da gördük. Yöredeki ailelerin bir çoğu çocuklarının işlerinden olmasından, istikbalde işe girememe ihtimalinden çekindiklerini söylemektedir. Umarım tüm bu olumsuzluk ve baskılara rağmen adalet yerini bulacak, ovaya zarar verecek bu tesis işletmeye alınmayacaktır. Şirketin el ilanlarında yazan bir hususa dikkat çekmek isterim; türbinlerden çıkacak sıcak suyun ve buharın isteyen kişilere seralarda kullanılmak üzere verileceği ifade edilmektedir. Ben ve komşularım Hamzalı Mahallesi’ndeki iki serada bu suyu ve buharı kullanmak üzere talibiz. Bakalım bu taahhüdü yerine getirebilecekler mi? Yoksa yüzlerce insana iş temin edeceklerini söyledikleri gibi bu konuda boş mu çıkacak göreceğiz” diye konuştu.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow