Çarşamba Ovası'na kurulan santralde patlama!

Çarşamba Ovası'na kurulan santralde patlama!

Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketince Türkiye’nin en nitelikli tarım arazilerine sahip olan ‘Büyük Ova’ kanunu kapsamında koruma altında olan Çarşamba Ovası’nda hakkında açılan ve halen devam eden davalara rağmen kurularak faaliyete geçirilen biyokütle enerji santralinden iddiaya göre, patlama sesi geldi. Edinilen bilgilere göre: santralin soğutma türbini patladı. 

TÜRBİN GÜCÜ KALDIRAMADI
Çarşamba Ovası’nda hakkında açılan davalara rağmen kurulan biyokütle enerji santralinde iddiaya göre patlama meydana geldi. Yüzde 50 kapasiteyle ‘deneme-yanılma’ yöntemiyle çalıştırıldığı öğrenilen santralin soğutma türbinlerinden birinin gücü kaldıramayarak patladığı bilgisine ulaşıldı. 

ÜRETİM BİR HAFTA DURDU
Kaynaklarımızdan edindiğimiz bilgilere göre: santralde bir hafta süreli üretim durduruldu. Önümüzdeki süreçte santralde, bakım ve onarım çalışmaları gerçekleştirilecek. Söz konusu problem giderilene kadar ise işçiler santrale gelmeyecek.

BUGÜN SANTRAL EYLEMİ VAR
Öte yandan ise santrale karşı gerek çevre örgütleri, gerek siyasi parti temsilcileri, gerek bölge sakinleri ve gerekse Samsunlu vatandaşlardan gelen tepkiler dinmek bilmiyor. Bu bağlanda bugün (22 Ocak) saat 10:30’da Samsun Sivil Toplum Konfederasyonu Başkanlığı’nın (SAMKON) öncülüğünde Çarşamba Eğercili Mahallesi’nde “Siz Samsunluları uysal koyun mu zannettiniz?” temalı basın açıklaması gerçekleştirilecek.

NEDEN EYLEMDEN HEMEN ÖNCE?
Söz konusu patlamanın ve üretime ara verilmesi yönündeki zamanlamanın, eyleme bir gün önce olması manidar olarak karşılanıyor. Yine edinilen bilgilere göre, işçiler yaşananlardan tedirgin.

Çarşamba Ovası'nda yarın gerçekleştirilecek eylemin detayları için tıklayın:
Çarşamba Ovası'nda eylem çağrısı: Oltan ve Köleoğlu'nun santrali lanetlenecek!

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow