Çarşamba Ovası santral buharıyla kaplandı

Çarşamba Ovası santral buharıyla kaplandı

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin Türkiye’nin sayılı nitelikli tarım arazilerine sahip olan koruma altındaki Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ndeki Çarşamba Ovası’nda ısrarla kurulumunu sürdürdüğü biyokütle yakıtlı enerji santralinde çalışmalar tam gaz devam ediyor. Hakkında açılan ve halen devam eden davalara rağmen kurulumu hızla sürdürülen enerji santralde, test çalışmalarına başlandı. Kazan temizleme çalışmalarının yürütülüğü kaydedilen santral, bir hafta boyunca havaya buhar salacak ve yüksek sesli bir gürültü oluşturacak.

BİR HAFTA GÜRÜLTÜ VE BUHAR OLUŞACAK

Çalışmalarla ilgili santralin kapısına asılan pankartta; “Tesisimizde kazan temizleme işlemine başlanmış olup, bir hafta süreyle temizlik devam edecektir. Bu sırada geçici süreli bir gürültü yaşanacak olup, şimdiden kıymetli Çarşamba halkından özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. Not: Yapılan işlemin doğaya ve çevreye zararı bulunmayıp, havaya salınacak olan temiz su buharıdır” bilgisi verildi.

RESMİ ÜRETİM EKİM SONUNA PLANLANIYOR

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) bağlı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) (25-30 milyon dolara kadar) destek alabilmek için yaptığı başvurunun gerekliliklerini yerine getirmeye çalışan enerji şirketi, santralde enerji üretimini ekim ayı sonuna planlıyor.

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow