ÇARÇED Başkanı Deniz'den veryansın: Bu bir ihanettir

ÇARÇED Başkanı Deniz'den veryansın: Bu bir ihanettir

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin Türkiye’nin sayılı nitelikli tarım arazilerine sahip olan ve ‘Büyük Ova Kanunu’ kapsamında koruma altına alınan Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ni de kapsayan Çarşamba Ovası’nda ısrarla kurulumunu sürdürdüğü biyokütle yakıtlı enerji santralinde çalışmalar tam gaz devam ediyor. 

ABDAL DERESİ’NDEN KARADENİZ’E DÖKÜLÜYOR

Kazan temizleme ve test çalışmaları süren Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nden (BES), bölgeye atık su tahliyesi yapıldığı ortaya çıktı. Yetkililer santralden çıkan atık suları, iki farklı boru kanalıyla bölgedeki bir akarsuya tahliye ediyor. Çarşamba ilçesinden Karadeniz'e dökülen Abdal Deresi’nde ulaşan sular, diğer yandan ise akarsudaki canlı yaşamını ve bölgedeki diğer canlıları tehdit ediyor. 

‘TÜM SAMSUN İZLİYOR 3-5 KİŞİ KONUŞUYOR’

Konuyla ilgili Gazete Gerçek’e konuşan Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Derneği (ÇARÇED) Başkanı Mustafa Deniz, “Santralden çıkan buharlar günlerdir Çarşamba Ovası’nın üzerine yağıyor. İnsanlar sesten gürültüden evlerinde oturamıyor. Bunca itiraza davaya rağmen bu haksız ve hukuksuz yatırım Çarşamba Ovası’na bela edilmeye devam ediyor. Çarşamba Ovası’nda yaşanan tehlikeyi tüm Samsun izliyor ama bununla ilgili ağzını açan 3-5 kişi. Çarşamba halkı bu santrali istemiyor” dedi.

‘ÇARŞAMBA OVASI’NI RESMEN HAŞLIYORLAR’

ÇARÇED Başkanı Deniz, “Santralden çıkan atık suları, hemen yan sokağında bulunan çaya boşaltıyorlar. Bu suyu bu çay kaldırmayacak. Su zaten buradan Abdal Deresi’ne kadar akıyor ve oradan da Karadeniz’e ulaşıyor. Bölgede birinin çapı bayağı büyük olmak üzere farklı borular da var. Çarşamba Ovası’nı resmen kaynar suyla haşlıyorlar ve zehirliyorlar” diye konuştu.


‘BU BİR İHANETTİR VE SORUMLULARI ORTADADIR’

Başkan Mustafa Deniz, “Yüzde 74 oy almış bir belediye başkanının, bu yaşananlara karşı duyarsızlığını kınıyorum. Bu Çarşamba ilçesine yapılan bir ihanettir. İhanetin sorumluları da ortadadır. Bu AK Parti hükümeti yöneticilerinin ve temsilcilerinin Samsun’a yaptığı ihanettir” şeklinde konuştu.

‘ZARARINI GÖRÜRSEK KAPATIRIZ’ DİYENLERE SESLENDİ

Başkan Deniz, şöyle devam etti: “Görüntüler ortadadır. Buradan ‘Santralin zararını görürsek, şalterini indiririz’ diyen Samsun’un yöneticiler görsün; işte santralin zararı ortada. Ovayı resmen zehirliyorlar. Ovayı resmen haşlıyorlar. Santralin zararı ortadadır, verdiğiniz sözleri utun, sözünüzün eri olup santrali durdurun.”

RESMİ ÜRETİM EKİM SONUNA PLANLANIYOR

Diğer yandan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) bağlı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) (25-30 milyon dolara kadar) destek alabilmek için yaptığı başvurunun gerekliliklerini yerine getirmeye çalışan enerji şirketi, santralde enerji üretimini ekim ayı sonuna planlıyor.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow