ÇARÇED Başkanı Deniz: İYİ Parti'nin santral ziyareti manipüle ediliyor

ÇARÇED Başkanı Deniz: İYİ Parti'nin santral ziyareti manipüle ediliyor

Hakkında açılan davalara rağmen Türkiye'nin en nitlikli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası'nda Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketince kurulan biyokütle enerji santraliyle ilgili, yatırımcı şirket ısmarlama haber servis etti. Habere balıklama atlayan yerel basın, konuyu manşetlerine taşıdı.

İŞTE BASINA SERVİS EDEN O ISMARLAMA HABER
Ismarlama habere göre: Oltan ve Köleoğlu Enerji’ye ait santralin yetkilileri, bölgede bulunan jandarma ekiplerine pandemi nedeniyle inceleme yapmak isteyenleri 3'erli gruplar halinde' tesise alabileceklerini bildirdi. Santralin bulunduğu bölgeye gelen İYİ Parti genel merkez heyeti, biyokütle enerji santralini yerinde incelemek üzere heyet oluşturup, santralin önüne kadar gitti ancak içeriye girmedi. Santral önünde konuşmalar yapan heyet, daha sonra burada görüşme yaptığı vatandaşlarla toplu hatıra fotoğrafı çektirip geri döndü. 

ÇARÇED BAŞKANI DENİZ'DEN AÇIKLAMA
Söz konusu haber üzerine Çarşamba Çevre ve Çiftçi Eğitim Derneği (ÇARÇED) Başkanı Mustafa Deniz'den tepki geldi. Santralin sözcülüğünü yapan yerel basına soru soran Başkan Deniz, şu açıklamayı yaptı: "Değerli hemşehrilerimiz, Bilindiği üzere yaklaşık 20 aydır Çarşambamıza ihanet edilerek yapılan Biyokütle Enerji Santrali'ne karşı bir mücadele yürütüyoruz. Her türlü hukuksuzluğa karşı bölge insanı olarak sürdürdüğümüz mücadelemiz sonucunda geçtiğimiz aylarda Bilirkişi Heyeti tarafından yapılan incelemeler sonucu bölge halkının lehine bir karar çıkmıştır. Verdiğimiz hukuk mücadelesinin neticesinin bizim lehimize sonuçlanmasından dolayı birtakım odaklar bu hukuki kararı manipüle etme gayretine girişmiştir. Yine bu süreçte siyasi anlamda desteklerini esirgemeyen siyasi partilerimizden bir tanesi olan İYİ Parti, dün Bilirkişi Heyetinin raporu kamuoyuna açıklanmadan önce Biyokütle Enerji Santrali'nin kurulduğu bölgede inceleme yapmak üzere program tertiplediğini açıklamıştı" diye konuştu.


Çarşamba Çevre ve Çiftçi Eğitim Derneği (ÇARÇED) Başkanı Mustafa Deniz

 

'NEDEN DAHA ÖNCE DAVETTE BULUNULMADI?'
Başkan Deniz, şöyle devam etti: "Heyet bölgeye gelerek santralin kurulduğu tarım arazisini yerinde görerek, bölge halkını dinlemiştir. Ancak İYİ Parti heyetinin bölgeye giderek sadece hatıra pozu verdiğine dair birtakım medya grupları manipülasyon içeren haberler yayınlamıştır. Tesis içinde zaten Bilirkişi Heyeti teknik incelemeyi daha önce yapmış ve raporu 9 Şubat günü kamuoyuna açıklanmıştır. Santral önünde daha önce birçok program, daha kapsamlı bir şekilde yapılmıştı. İYİ Parti heyetine içerde incelemelerde bulunabileceği yönünde davette bulunulduğunu iddia edenler neden daha önce böyle bir davette bulunmamıştır?"

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow