Bunu da gördük: Samsun'da pazarlarda tane işi sebze dönemi

Bunu da gördük: Samsun'da pazarlarda tane işi sebze dönemi

TOLGA BİRGÜCÜ - Kış soğukları, üst üste gelen akaryakıt ve diğer zamlar derken, taze ürünün merkezi olan halk pazarlarında ciddi oranda sebze fiyatları fırladı. Kentteki halk pazarlarına gelen vatandaşlar, gördükleri fiyatlar karşısında şoke oluyor. Geçtiğimiz hafta sebzeyi yarım kilo üzerinden alan vatandaşlar, bugün tane başı almaya başladı. Pazarda tezgah açan pazarcı, satışlardaki durgunluktan şikayetçi.

'PAZARCI 1-2 LİRA KAZANIYOR'
Pazarın güncel durumunu değerlendiren ve bilgi veren Samsun Sabit Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı Muhammet Yazıcı, "Sebzenin son dönemki hal fiyatları çok pahalı. Pazarcı bugün yaptığı satıştan 1-2 lira ancak kazanıyor. Pazarcı, halden aldığı ürünlerin arasından çürük çıktığında yani ürün fire verdiği takdirde, kar bile elde edemiyor. Sebzede fiyatların yüksek olması, şu süreç için normal. Şimdiye kadar hiç kar yağmayan Hatay, Adana ve Mersin gibi şehirlerimize de kar yağdı. Ürünler kar altında kaldı. Üreticinin ürünü yandı, bitti. Bu durum da sebze fiyatlarının fırlamasının nedenlerinden biri. Havalar ısınmaya başladığında fiyatlar normale dönecektir. Samsun özeline baktığımızda fiyatlar İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerimizin arasında çok çok düşük" diye konuştu.

GÜNCEL FİYATLAR CEP YAKIYOR
Pazarcının fiyatlar konusunda yapacağı bir şey olmadığını, onların da zamlı ürün almak ve satmak zorunda kaldığını ifade eden Başkan Muhammet Yazıcı, "Pazarcı esnafımız bugün itibariyle zorda. Soğukta ürün satmaya çalışan pazarcı, halden 21 liraya aldığı patlıcanı 25 liraya, 18 liraya aldığı biberi 20 liraya, 12 liraya aldığı domatesi 15 liraya ve 17 liraya aldığı salatalığı 20 liraya satıyor" şeklinde konuştu.


Samsun Sabit Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı Muhammet Yazıcı

PATLICAN NEDEN BU KADAR PAHALI?
Öte yandan sosyal medyada fiyatı nedeniyle gündem olan patlıcanla ilgili de konuşan Başkan Muhammet Yazıcı, "Ürüne talep çok olduğunda, fiyatı pahalı olmuyor. Patlıcan aslında öyle çok tüketilen bir ürün değil ama talepten dolayı üretimi az olduğundan dolayı fiyatında bir artış oldu. Patlıcan bahçede yetiştiği andan itibaren 2-3 içerisinde satmanız gerekiyor, öyle diğer ürünler gibi 15-20 gün bekletme şansınız yok. Patlıcanın fiyatının yükselmesinin sebebi kısacası budur" dedi.

Tolga BİRGÜCÜ
 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow