Boğaziçi eylemlerinde Kabe fotoğrafı soruşturması: 2 kişi tutuklandı

Boğaziçi eylemlerinde Kabe fotoğrafı soruşturması: 2 kişi tutuklandı

Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 kişiden 2'si 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama' suçundan tutuklanırken, 2'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

DİNİ DEĞERLERİ AŞAĞILAMAK SUÇU
LENAN Lİstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunca Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak' suçundan resen başlatılan soruşturma kapsamında dün gözaltına alınan D.D, S.N.B, H.K. ve S.C.U.'nun emniyetteki işlemleri tamamlandı. 

2 KİŞİYE TUTUKLAMA, 2 KİŞİYE ADLİ KONTROL
Gözaltına alınanlar, Bayrampaşa Devlet Hastanesi'ndeki sağlık kontrolünün ardından Çağlayan Adliyesi'ne sevk edildi. Soruşturma savcılığınca ifadesi alınan şüphelilerden 2'si 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama' suçundan tutuklanmaları, 2'si de 'konutunu terk etmeme' şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, gözaltına alınanlardan 2'sinin 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama' suçundan tutuklanmasına, 2'sinin ise 'konutu terk etmeme' şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmasına karar verdi.

2 ŞÜPHELİ İÇİN YAKALAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Öte yandan olaya ilişkin 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmanın devam ettiği öğrenildi.

PKK'YA AİT DÖKÜMAN İÇİN AYRI SORUŞTURMA
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının açıklamasında, ayrıca 'LGBTİ+' isimli çalışma kulübünün odasında arama kararına istinaden yapılan aramada PKK'ya ait örgütsel doküman ele geçirilmesi üzerine resen bir soruşturma daha başlatıldığı belirtildi.

BOĞAZİÇİ DAYANIŞMASI'NDAN AÇIKLAMA GELDİ
Boğaziçi Dayanışması'nın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, "Haklarında tutuklama kararı verilen arkadaşlarımızdan mesaj var. Mücadeleye devam edeceğiz, arkadaşlarımızı geri alacağız! Onların da dediği gibi" ifadelerine yer verildi.

Boğaziçi Dayanışması'ndan mesaj geldi

 

Haklarında tutuklama kararı verilen arkadaşlarımızdan mesaj var. Mücadeleye devam edeceğiz, arkadaşlarımızı geri alacağız! Onların da dediği gibi #bundansonrasıbizde #ArkadaşlarımızSerbestBırakılsın pic.twitter.com/IkIFf7wJEC

— Boğaziçi Dayanışması (@boundayanisma) January 30, 2021

 

Kaynak: tr.sputniknews.com

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow