Biyokütle enerji santrali Çarşamba'yı kanser yapacak

Biyokütle enerji santrali Çarşamba'yı kanser yapacak

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) 12. dönem Samsun Şubesi Başkanı Hayati Tosun, Türkiye’nin en verimli tarım arazilerinden biri olan Çarşamba Ovası’nda kurulumu tüm tepkilere rağmen ısrarla devam ettirilen biyokütle enerji santralinin faaliyete geçtiğinde bölgeyi itibarsızlaştıracağını ve çiftçiyi ekonomik yönden vuracağını söyledi. 


‘ÇARŞAMBA, TEKKEKÖY GİBİ SABIKALI OLACAK’

Söz konusu yatırım türlerinin kötü, çevreye zararı sanayi ve bölgenin üretim desenine olumsuzluklarının olduğunu söyleyen Hayati Tosun, “Çarşamba Ovası’nda santral faaliyete geçtiğinde, çiftçi burada ürettiği ürünü normal şartlarda çok rahat satarken artık ‘burada santral var, ürün alınmaz’ şeklinde oluşacak algı sonrası satış yapamayacak hale gelecek. Yani santral, bölge insanı ve bu topraklardan geçimini sağlayan çiftçi için ciddi sıkıntı olacak. Buna Tekkeköy ilçemiz en büyük ve en yakın örnektir. Bundan iki sene öncesine dönersek, Tekkeköy’ün Türkiye’nin en kirli havasına sahip bölge olduğunu hatırlamamız zor olmaz. Buradaki düzensiz sanayileşme nedeniyle, hava kirliliği zirve yaptı. Üretici ne ürettiğini satabildi ne de dolayıyla yeni ürün üretebildi. Hatta Samsun 19 Mayıs Stadyumu’nda, oynanması planlanan uluslararası müsabakalar dahi hava kirliliği nedeniyle iptal edildi. Tekkeköy’ün arazileri yani mülkleri dahi değersizleşti. Bölgede yapılaşma durma seviyesine geldi. Çarşamba ilçemizde de bu durum yaşanacak. Çarşamba Ovası’nın ürünleri ayıplı mal konumuna düşecek. Üretilenler ise satılamayacak. Ürünün satılmadığı bir bölge olacak Çarşamba Ovası’nda üretim bitecek. Tekkeköy ilçemiz yıllardır sabıkalı durumda. Çarşamba Ovası da solunacak havasıyla ve üretilecek ürünüyle sabıkalı hale gelecek” diye konuştu.

'PANDEMİ TARIMIN ÖNEMİNİ ORTAYA ÇIKARTTI’

Çarşamba Ovası’nın Karadeniz bölgesinin Çukurovası olduğunu ifade eden Hayati Tosun, “Bu işin ekonomik tarafından bakmak lazım. Pandemi süreci, dünyanın her bölgesinde üretim ve üreticinin desteklensinin gerekliliğini ortaya çıkartmıştır. Tüm dünya üretimi ve üreticiyi desteklemeye çalışılırken biz tarım alanlarını bitirmeye çalışıyoruz. Maalesef ülkemizde destek, üretim ve üreticiye verileceğine ihracata veriliyor” şeklinde konuştu.

‘SÖZÜ EDİLEN ALIMLAR GERÇEKLEŞTİRİLEMEYECEK’

Hayati Tosun, "Biyokütle enerji santrali yatırımcısı bugün 180 kilometre çaptaki bölgeden ürün alacağını ifade etmektedir. Bilindiği üzere Çorum’un Mecitözü ilçesinde de bu santralden biri var. Çarşamba ile Mecitözü arası 180 kilometre. Buradan neden ürün alınmıyor. Çok merak ediyorum, fındık hasatı zamanı alımlara bakmak lazım. Çiftçi silajı 200-250 liraya satıyor, bunu çiftçiden 170 liraya almanın imkanı yok. Yani çeltiği kesip yakılabilir konuma getirme şansları yok. Anlatmaya çalıştığım sözü edilen alımlar gerçekleştirilemeyecek. Santralde ancak kavak ağacı yakılabilecek, alınacak ürün kavak olacak” ifadelerini kullandı.

‘BİR FABRİKAMIZ YOK AMA SANTRALİMİZ OLUYOR’

“Çarşamba’da tarıma dayalı sanayi yatırımı yok” diyen Hayati Tosun, şöyle devam etti: “Çarşamba’da sanayi teşfiği verilmiyor. Tarımı bitirmek için maalesef herkes vargücüyle çalışıyor. Bölgeye bakın ne bir salça fabrikası, ne bir konserve fabrikası ne de bir meyvesuyu fabrikası var. Fasülye, domates, biber, patlıcan gibi bir çok değerli ürünün üretildiği Çarşamba Ovası’nda bir tane bile fabrika yok. Bölgemizde tarımla ilgili yatırım yok ama santral yapılıyor. Bölgede hatırlanacağı üzere Çarşamba Şeker Fabrikası tekrar faaliyete geçirildi. Ben, bu fabrikaya devlet zoruyla bile 150 bin ton pancarın alınacağını zannetmiyorum. Burada, çevre illerden kota fazlası olarak alınacak ürünlerle ihtiyaç olan miktarı tamamlamaya çalışacaklar. Yani tarımda destek değil köstek olunuyor. Sürdürülebilir olmayan yatırımlar, pazar değerleriyle örtüşmeyen yatırımlar yapılıyor. Samsun’un yerelini yani üreticisini kucaklayacak yatırımlara ihtiyacı var. Samsun’da zararlı yatırımlardan vazgeçilmelidir.”

‘KAFALARA KİRLİ SANAYİ İMAJI KAZINACAK’

Hayati Tosun, son olarak ise "Samsun kütüğüne bağlı yaklaşık 2 milyon insan var ama bugün Samsun’un tabelası 1 milyon 350 bin küsür. Bu rakamlara baktığımızda 600-700 bin insanın bu kentten para kazanamadığı için göç emek zorunda kaldıklarını görüyoruz. Yüzbinlerce insanın farklı kentlerde çalıştığını, yaşadığını görüyoruz. Bu planlamanın olmamasından ve kırsala verilmeyen değerler yüzündendir. Kısacası kaybeden sadece Samsun değil ülkemizdir. Üretmeden kazanamayız. Çarşamba Ovası’nda bu hata devam ettiriliyor. Üretim kaynağı itibariyle sürdürülebilir olmayan bir santral bugün ısrarla yapılmak isteniyor. Biyokütle enerji santrali Çarşamba Ovası insanını yaşanabilir kılmayacak, lekeleyecek ve bitirecek. İnsanlar, 'Çarşamba Ovası’nı bırakın artık. Burası kanserli’ diyecekler. Koskoca ovayla ilgili insanların kafasına kirli sanayi imajı kazınacak. Üretim olmayacağı için üretici ve insan bitecek. Eğer kalkınacaksak bu yatırımdan vazgeçmeliyiz. Kalkınma köyden başlar. Bugün köy ve köylü bitiren anlayışla kalkınmayı düşünemeyiz” dedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow