Bayramı bekleyen esnafta faizsiz kredi umudu var

Bayramı bekleyen esnafta faizsiz kredi umudu var

TOLGA BİRGÜCÜ - Türkiye’de esnaf pandeminin üzerinde bıraktığı ekonomik hasarları atlatmaya çalışıyor. Ülke genelinde olduğu gibi Samsun’da da 1 Temmuz’da başlanan normalleşmeden sonra hareketlenmeye başlayan alışveriş yoğunluğunun, 19-23 Temmuz tarihleri arasında ikinci bir hareketle daha da yükleceğinden umutlu. Pandemi süreci ve normalleşme dönemiyle ilgili Gazete Gerçek’e konuşan Samsun-Atakum Esnaf Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, esnafın eski günlerine dönmek için gayret gösterdiğini söyledi. Başkan Sinecek ayrıca esnafın 30-40 bin liralık faizsiz kredi umudu içerisinde olduğunu söyledi.

‘ESNAF BÜYÜK GAYRET GÖSTERİYOR’
Başkan Metin Sinecek, “Korona virüsü pandemisinin etkisini azalttığı günleri yaşamak bizleri oldukça memnun ediyor. Çok zor günler geçirdik. Evine aylarca ekmek götüremeyen esnafımız, kepenk dahi kapatmak zorunda kaldı. 1 Temmuz’da başlayan normalleşme süreciyle beraber esnafımızın içinde bir umut doğdu. Esnafımız şimdilerde yeniden eskiye dönmek için büyük gayret gösteriyor. Normalleşmenin başladığı haftada yaşanan hareket esnafımızı mutlu ederken, kurban bayramında da ikinci bir hareketi yaşayacağız İnşallah. Bu yaşadığımız günler, eski günlere döneceğimizin göstergesidir. Esnafımız da biz de önümüzdeki süreçten umutluyuz” diye konuştu.

‘FAİZSİZ KREDİ BEKLENTİSİ İÇERİSİNDEYİZ’
Öte yandan esnafın çektiği kredilere yönelik daha önce uygulanan 3 aylık erteleme imkanının can suyu olduğunu ifade eden Başkan Metin Sinecek, “Esnafımız dişini tırnağına taktı, çalışıyor ancak halen desteğe ihtiyacı var. Esnafımız halen geçmişten gelen elektrik, su, doğalgaz gibi faturaları, kiraları, işçi maaşları ve diğer giderleriyle ilgili problem yaşıyor. Esnafımız pandeminin etkilerini kısa sürede atlayamayacaktır. Kısacası bu problemin aşılması için esnafımızın desteğe ihtiyacı var. 30-40 bin liralık faizsiz kredi beklentisi içerisindeyiz. Umudumuz bu yönde. Esnafımıza yönelik böyle bir imkan sağlanır ise alacakları krediler geçmişe dönük borçlarını ödeme ve bugün tezgahına mal koymasına vesile olacaktır” şeklinde konuştu.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow