Bayram öncesi çok önemli kurbanlık hayvan ve et uyarısı!

Bayram öncesi çok önemli kurbanlık hayvan ve et uyarısı!

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, 20 - 23 Temmuz tarihleri arasında idrak edilecek Kurban Bayramı için uyarılarda bulundu. Sağlam, kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve kurban etleriyle ilgili uygulanması gereken işlemlere değindi.

KURBANLIK ALIRKEN DİKKAT EDİN!
Yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle Bakanlığımız 2021 Yılı Kurban Rehberi’ni yayımlamıştır. Buna göre; Kurban edilebilmesi için koyun ve keçinin 1, sığır ve mandanın 2, devenin ise 5 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak 6 ayını tamamlayan koyun 1 yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Kurbanlık seçilirken dikkat edilecek hususlar ise şu şekildedir: “Sığır ve manda ile koyun ve keçinin küpesinin olup olmadığına bakılmalı.  Çok zayıf, gebe veya yeni doğum yapmış hayvanlar olmamalı. Hayvanın kılları düzgün ve parlak, bakışları ve dış görünümü canlı olmalı. Yüksek ateş, salyası ve gözde akıntısı ile pis kokulu ishali ve burun akıntısı olmamalı. Öksürük ve nefes darlığı yaşamamalı. Çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olmamalı. Yara, şişlik ve ödemi olmamalı. Cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı bulunmamalı. Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanlar kurban olarak tercih edilmelidir” diye konuştu.

ETLER NASIL SAKLANMALIDIR?
Diğer yandan kurbanlık etleriyle ilgili konuşan İl Müdürü Sağlam, “Kurbanlık hayvanlardan elde edilen etler için soğutma işlemi vakit geçirilmeden başlatılmalıdır. Sakatatlar 3 santigrat dereceye, diğer etler 7 santigrat dereceye veya daha düşük sıcaklıklarda soğutulmalı ve bu sıcaklıklarda muhafaza edilmelidir. Taze etler buzdolabında bir hafta bozulmadan tazeliğini muhafaza eder. Uygun büyüklüklerde ambalajlanıp buzlukta bir ay, şoklandıktan sonra -18 santigrat derecede 6 ay saklanabilir. Etlerin diğer bir saklama şekli de kavurma yapmaktır. Kavurma yapılan etler uygun şartlarda bir yıl saklanabilir. Etlerin daha uzun süre saklanması bozulmaya, besleyici değerinin azalmasına, lezzet ve aroma kaybına neden olur. İşkembe ve bağırsaklar çok iyi temizlendikten sonra değerlendirilmelidir. Temizlik için sağlığa zararlı kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Sakatat çok çabuk bozulduğu için kısa sürede tüketilmelidir. Kesim sonrası elde edilen deri 1-2 saat dinlendirildikten sonra tuzlanmalıdır. Dinlendirme esnasında derideki fazla su ve kan sızar. Böylece bozulma riski azalır” bilgisini verdi.

HABER MERKEZİ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow