Başkanlar tam kapanma kararına tepkili: Sözün bittiği yerdeyiz

Başkanlar tam kapanma kararına tepkili: Sözün bittiği yerdeyiz

Tolga BİRGÜCÜ - Samsun Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, Yabancılar Çarşısı Esnaf Odası Başkanı Olcay İnanç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 29 Nisan Saat 19.00'dan 17 Mayıs Saat 05.00'e kadar ülke genelinde tam kapanma kararını değerlendirdi. Başkanlar alınan kararı olması gereken bir karar olarak değerlendirirken, kısıtlama sonrası vaka sayılarının düşeceğini ümit ettiklerini söyledi. Başkanlardan bazıları ise desteklerin yetersiz olduğu noktasında hükümete sert eleştirilerde bulundu.

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler

GÜLER: SÖZÜN BİTTİĞİ YERDİR BU
Hacı Eyüp Güler, “Zaten bitik durumda olan esnaf tamamen bitmiştir. Tam bittik. Yapacak bir şeyimiz de kalmadı. Allaha dua etmekten başka bir şeyimiz yok. Devletimizin esnafa yönelik olacak desteklerinin artmasını istiyoruz. Bankalar açık, insanlar evlerinde olacaklar. Devlet bankalarının da tamamen kapatmasını ve kapanma sonrası her şeyin sıfırdan başlamasını istiyoruz. Çekler ve senetler bekliyor bunlar nasıl ödenecek, mantık var. Yeni bir mali miladın başlamasını bekliyoruz. Artık her şey karıştı. Esnafın Bağkur ödemelerinin durdurulması, stopajlarının ve sigortaların devlet tarafından yatırılmasını bekliyoruz. Bayram beklerken esnaf, az da olsa ticaret yapacağını umut ederken her şey sarpa sardı. Sözün bittiği yer bu başka bir şey yok” diye konuştu.

Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek

SİNECEK: ESNAFIMIZ DAHA DA ZORLANACAK
Metin Sinecek, “Pandeminin ortaya koyduğu sıkıntıların farkındayız. Bir seneyi aşkın bir süredir bunu hem esnaf ve hem de vatandaş olarak yaşamaktayız. Kovid-19’un hastalıktan öte sirayet ettiği psikolojik, sosyal ve ekonomik hasar boyutunu her geçen gün artıyor ve bundan en fazla etkilenen kesim esnaf oluyor. Bu noktada alınan kararı olumlu buluyoruz ancak zor durumda olan esnafın daha fazla desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kredi, kira, SGK ve personel gibi giderlerini ödemekte güçlük çeken esnafımız, bu süreçte daha da zorlanacaktır. Esnafının ve vatandaşının yanında olma gayreti içerisinde olan devletimizin farkındayız ancak insanlar bu desteklerin artmasını bekliyor. İnşallah bundan sonraki süreçte her şey ülkemiz ve insanımız için daha iyi olacaktır. Herkes gibi biz de böyle umut ediyoruz” şeklinde konuştu.


Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı

BALCI: HERKES PAKET SERVİS YAPAMIYOR
İsmail Balcı, “Esnafımız 1 yılı aşkın süredir çok zorda. Koronavirüs salgının etkilerini yaşıyoruz ve verilerdeki dalgalanmayı yakınen takip ediyoruz. Tam kapanma kararına gelecek olursak; bizim sektörümüzde hizmet veren esnafımız paket servise devam edecek ancak her yer kapandığında ve insanlar evinde olduğunda, vatandaşın paket hizmeti alması çok mümkün değil. Yani bu süreçte de esnafımız zorluklarla karşı karşıya olacak. Herkes paket servis yapmıyor, yapamıyor. Esnafın kirası, personel giderleri gibi bir çok gideri var. Bunları yani esnafın durumunu devletimiz çok iyi biliyor, mutlaka desteklerin artırılması lazım. Yoksa esnafımız bu yükü kaldıramayacak. Devletten bu zamana kadar yapılanların fazlasını ve daha fazla bir merhamet bekliyoruz. Bu konuda herkesin birbirine daha merhametli olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.


Yabancılar Çarşısı Esnaf Odası Başkanı Olcay İnanç

İNANÇ: MAĞDUR ESNAFA SAHİP ÇIKILMALI
Olcay İnanç, “Bu kapanma süreci olması gereken bir şey, altını özellikle çiziyorum. Ancak burada küçük esnaf olarak bizim sıkıntıya düştüğümüzü belirtmek isterim. Pandemi süreci girdi gireli esnaf ciddi anlamda sıkıntıya giriyor. Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali bir durumdayız. Bu kısıtlamalar yapılırken, devletten destek bekliyoruz. Karara kesinlikle karşı değiliz, ancak mağduriyet yaşayacak olan küçük esnafa destek olunmasını bekliyoruz. SSK, Bağkur ödemeleri, banka kredileri gibi bir destekler bekliyoruz. Bu süreçten mutlaka ülke olarak elbirliğiyle hep birlikte çıkacağız ancak burada mağdur olan kesimin de kollanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow