Başkanlar gergin: Yeni Gülsan Sanayi Sitesi tartışması büyüyor

Başkanlar gergin: Yeni Gülsan Sanayi Sitesi tartışması büyüyor

Samsun son günlerde Toybelen mevkiine yapılan ve başvuruları devam eden yeni Gülsan Sanayi Sitesi'nde yüksek fiyat tartışmaları yaşıyor. Diğer yandan, eski sanayi sitesinde kamulaştırma problemi de yaşayan ve yeni siteye geçişlerde hak talep eden esnaf da, seslerinin duyulmasını istiyor.

Önceki günlerde yaptığı bir açıklamayla Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, sanayi sitesinin Samsun esnafı için bir fırsat olduğunu söylemişti. Akabinde ise Samsun Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Eyüp Aydın'dan sert eleştiri almıştı.

Samsun Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Eyüp Aydın

AYDIN: YAZIK BU TALİHSİZ AÇIKLAMANIZA
Eyüp Aydın, Toybelen mevkiine kurulan yeni sanayi sitesinde esnafın 100 metrekare dükkan için 86 bin 216 bin TL ile 200 metrekare dükkan için istenilen 172 bin 431 TL'lik peşinatı ödemekte zorluk çekeceğini belirterek,  "Kendilerine  soruyorum, Samsun'da esnafın temsilcisi olan en üst merci ve makam sahibi olarak, devletin bile zor durumda olduğu için kira ve destek yardımı yaptığı bu günlerde bu esnaf, şuanda kirada olduğu işyerinin kirasını ödeyemezken, istenilen peşinat ve taksitleri nasıl, ne şartlarda ödeyecek? Elinizi vicdanınıza koyun bir düşünün. Yazık bu talihsiz açıklamanıza" ifadelerini kullandı.

'BEN KİMSENİN YANINDA OLMADIM, OLMAM'
Dün Eyüp Aydın'a yanıt veren Eyüp Güler, “Yeni sitenin esnaf için bir fırsat olduğu yönündeki açıklamam yanlış anlaşılmış. Ben iki senedir bu işin içerisinde yoktum ve bu ilk verdiğim beyanattır. Bu işin içerisinde olmamam benden kaynaklanan bir problem değildir. Madeni Sanatkarlar ve Esnaf Odası da bana bağlıdır. Ortada bir problem varsa, altından kalkınmıyorsa, bazı yerlere gidilip görüşülüp halledilecekse bu odanın bana gelmemesinden kaynaklanmıştır. Bu yüzden benim olaylardan hiç haberim yoktur; ‘fiyatlar yüksektir’ ve ‘bazı problemler vardır’ gibi gündeme gelen sıkıntılardan benim hiç haberim yoktur. Sanayi sitesinde mağdur olan esnafımızdan bir grup bana gelip, yaşanılan olaylarla ilgili bir anlatımda bulunsaydı, tavrımız daha farklı olurdu.  Bana gelinseydi, gece gündüz koşardım. Herkes biliyor beni, ben esnafımı ayırt etmeden her türlü her sorununa koşmaya hazırım. Sadece projenin başladığı yönünde beyanatım oldu. Ben kesinlikle bir belediyenin veya bir şahsın yanında değilim. Bu saate kadar olmadım ve bundan sonra da olmam” diye konuştu.

'BİRLİK BAŞKANI OLARAK BEN DE MÜDAHİL OLACAĞIM’
“Gülsan Sanayi Sitesi esnafı zamanında bir sıkıntı çekmiş, mağduriyeti var. Bunu bütün Türkiye biliyor, bir zamanlar Gülsan Sanayi Sitesi Samsun’un gündemindeydi” diyen Başkan Güler, “Biz de bir şeyler yapmak istiyorsak, bunu gündeme taşımamız lazım. Burada sadece Madeni Sanatkarlar Odası üyeleriyle bir yere varılmadıysa, birlik başkanı olarak ben de müdahil olacağım ve ben de yapamazsam memleketin sahipleri esnafımıza sahip çıkacak. Gülsan Sanayi Sitesi esnafı istimlaktan dolayı bir sıkıntı çekmiştir. Bu kabul edilemez bir sıkıntı değildir, bunu herkes biliyor. Burada da yeni bir site yapılıyorsa burada öncelikle Gülsan Sanayi Sitesi esnafımızın sıkıntısı varsa onlar giderilmelidir. Bu mağdur olan esnafımızın gönlü alınarak bu siteye alındıktan sonra kalanlara TOKİ istediği fiyattan satabilir. Önemli olan Gülsan Sanayi Sitesi esnafının mağduriyetidir ve giderilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler

‘BENİMLE KONUŞMUYORLARMIŞ ÖNEMLİ DEĞİL’
Pandemi sürecine dikkati çeken Başkan Güler,. “Bu şartlarda yetkililer esnafa kolaylık sağlamalıdır. Esnafın üç senelik ödemesinin bunu 6-7 senelere çıkartması lazım. Burda KDV sıkıntısı var, KDV’nin kalkması lazım. Fiyatlarla ilgili konuşulması lazım. Benim problemim, ortada olan problem ve belirsizliktir. Bu belirsizliğin oradan kalkması lazımdır. Bu proje başlamıştır ve geri dönüşü yoktur. Ben açıklıkla söylüyorum, hiç bir en ufak tereddüt olmadan esnafımızın yanındayım. Gece saat 02:00’de ‘kalk Ankara’ya gidiyoruz’ deyin gidelim. Ben bir şey yapmadım ve kimsenin yanında değildim. Esnafımızın yandayım. Madeni Sanatkarlar Odası benime konuşmuyormuş, önemli değil. Ben sanayi sitemizin esnafına ve sıkıntısına bakarım. Ne yapmam gerekiyorsa, onlar için de yaparım. Esnafımız gelebilir kapım açık” dedi.

‘KOOPERATİF KURULMASINA GEREK YOKTU’
Başkan Güler, şöyle devam etti: “Ben sayın milletvekilimiz Çiğdem Karaaslan hanımefendi ile görüşmeye başladım. İşi hızlandırdık ve sayın bakanımızla görüşülecek. Burada bir heyet kurarak Ankara’ya gidebiliriz. Madeni Sanatkarlar ve Esnaf Odası başkanı da gelebilir tabii ki benimle ve gider anlatırız derdimizi. ‘Bizim asıl derdimiz eski mağduriyet’ deriz. Bu mağduriyetimizi bir nebze buraya geçerken kaldırılmasını isteriz. Burada ayrı bir kooperatif kurulmuş ki bu kooperatife gerek yoktu. Çünkü Gülsan Sanayi Sitesi esnafı Madeni Sanatkarlar ve Esnaf Odası başkanını seçerken ‘sen bizim dertlerimizle uğraşacaksın’ diye seçiyor. Burada TOKİ bir yer satıyor ve burada kooperatifin olmasının amacı odur. Belediye ile asıl sıkıntıyı yaratan kooperatiftir. Oturmayla bir şey olmaz. Her şeyi bir kenara bırakmalı, Gülsan Sanayi Sitesi esnafı içn bu saatten sonra ne yapabiliriz ona bakmalıyız. Kendi isteğim, makamım, çıkarlarım doğrultusunda böyle işler olmaz. Gerekirse makamları da bırakırız, yeter ki esnafın problemleri halledilsin.”

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow