Başkandan 'hamsinin boyu küçük' diyenlere tepki: İrisi var da biz mi avlamıyoruz?

Başkandan 'hamsinin boyu küçük' diyenlere tepki: İrisi var da biz mi avlamıyoruz?

diyekonustu.com - Samsun’daki balık tezgahlarında satılan hamsinin küçüklüğü son günlerde dikkatlerden kaçmıyor. Vatandaşlar, hamsilerin zamanı gelmeden avlandığını iddia ederek, yetkililere denetim çağrısı yapıyor. Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç ise hamsinin deniz suyu sıcaklığının düşmemesi nedeniyle hareketli olduğunu ve bu nedenle gelişemediğini söylüyor. Av sondası denize çıkış noktasında ilgili kontrol mekanizmaların denetimlerini rutin olarak gerçekleştirdiğini ifade eden Başkan Malkoç, kentteki tezgahlarda 9 santimetrenin altında hamsinin satılmadığını kaydediyor. 

‘DENİZ SUYU 6-7 DERECE FAZLA SICAK’

Konuyla ilgili diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Haber Müdürü Tolga BİRGÜCÜ’ne açıklamalarda Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, “Dünyada bir iklim gerçeği var. Şu anda deniz suyu sıcaklığında 6-7 derece fazlalık var, 9-10 derece olması gereken su sıcaklığı şu anda 17 derece. Suyun sıcak olmasından dolayı, balıklar denizde hızlı hareket ediyor ve ilerliyor. Yani balıklar sporcu oluyor. Haliyle bu hareket, balıkları zayıflatıyor. Deniz suyu sıcaklığı soğuk olsa, balık daha az hareket eder, şişko ve yağlı olur. Kısacası balıkların ince olma nedeni tamamen bundan ibarettir” diye konuştu.

‘BİR TANE KANUNSUZ BALIK BULAMAZSINIZ’

Kamuoyunda algı yaratılmaya çalıştığını ifade eden Başkan Atıf Malkoç, Samsun’da 9 santimetrenin altında hamsi olmadığını belirterek, “Şehrimizde bir tane kanunsuz avlanan balık satışı bulamazsınız. 9 santimeye kadar avlanma, balıkçıların yasal hakkıdır. Ayrıca kentimizde kontrolsüz avlanmaya karşı tüm önlemler alınmaktadır. Balıkçılar, denizden çıkış noktalarında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri ekiplerince denetleniyor. Yani küçük hamsi çıkartma söz konusu değil” şeklinde konuştu.

‘HAMSİNİN İRİSİ VAR DA BİZ Mİ AVLAMIYORUZ?’

Eleştirilere tepki gösteren Başkan Atıf Malkoç, şu ifadeleri kullandı: “Bu devlete kötülüktür. Ağlara bu balıklar, fabrikalara gidiyor. Bir balık yağı ve balık unu fabrikasının ülke ekonomisine katkısı 46-47 milyon dolar. Şunu vatandaşlarımız bilmeli, hamsi 10 sene yaşamıyor 2-3 sene yaşıyor ve avlanmaz ise Gürcistan’a kaçıyor. Şunun da kabul edilmesi gerekiyor, deniz suyu sıcaklığı artık değişti ve balıklar eskisi gibi iri ve büyük değil. İrisi var da biz mi tutmuyoruz? İnce hamsinin kilosu 5-10 lira iki santim büyük hamsinin kilosu 30 lira. Bu bu kadar basittir. Algı yaratmaya gerek yok. Bu balıkçıların kabahati değildir.”


 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow