Başkan Sinecek: Esnaf desteği dört gözle bekliyor

Başkan Sinecek: Esnaf desteği dört gözle bekliyor

diyekonustu.com - Ticaret Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı, pandemi sürecinden etkilenen esnafa destek için kolları sıvadı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafa kira, elektrik, doğalgaz, su ödemeleri karşılığında belirlenecek miktarda hibe yardımında bulunulması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü duyurdu. Ayrıca, esnafa ayrıca global firmalarla iletişime geçtiklerini belirten Bakan Pekcan, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında da destek sağlanacağını söyledi. Bakan Pekcan, diğer yandan esnafa faturaları ve kira karşılığında hibe ödeme yardımı ve kredi ödemelerine ilişkin süre uzatımı için de görüşmelerin sürdüğünü duyurdu. Konuyla ilgili Gazete Gerçek’e konuşan Atakum Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, söz konusu yardımların esnafa can suyu olacağını söyledi.

‘ESNAFIMIZA CAN SUYU OLACAK’

Başkan Sinecek, “Ticaret Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızın zor durumdaki esnafımıza destek girişimlerini memnuniyetle karşılıyoruz. Bakanlığımız, elektrik, doğalgaz ve su gibi faturalarına destek olacak. Bu destekler, pandemi döneminde kısıtlı çalışan ve ödemelerini yapmakta zorlanan esnafımıza bir nebze de olsa can suyu olacak. Yeni ülkemiz ekonomisinin can damarı olan esnafımızın kepenk kapatmasının önüne geçecektir. Söz konusu desteklerin artarak devam etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

‘UMUTLA BEKLİYORUZ’

“Öncelikle okul servisi, kahvehane ve lokanta gibi sektörlerimizde ciddi problemler yaşanıyor” diyen Başkan Metin Sinecek, “BAĞKUR, SSK ve vergi cezalarıyla ilgili esnafımıza yönelik taksitlendirmeler çok olumlu bir gelişme. Ancak parası olmadığı için bu taksitlerini ödeyemeyen esnafımız var. Kredi ödemelerinine ilişkin süre uzatımının gündeme gelmesini de esnafımızı umutlandırmıştır. Söz konusu düzenlemenin, esnafımızın çarkını döndürmeye vesile olmasını umut ediyoruz. Bakanlıklarımız arasında yapılan görüşmelerin sonucu umutla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

‘HEPİMİZE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR’

Başkan Sinecek, “Bizim için kapanan her kepenk, ülke ekonomisine kilit vurmak demektir. Hükümetimiz, bunun farkındadır ve esnafımızın zor duruma düşmemesi için, tam kapanma uygulamasına geçmedi. Kısacası insanları evlerine hapsetmedi. Ancak Samsun’dan örnek vermek gerekirse, yaz aylarında hastanelerin boş olduğu kentimizde artık yatacak yatak bulmak mümkün değil. Bu konuda bizlere de büyük görevler düşüyor. Pandemi tedbirlerine harfiyen uymamız gerekiyor. Bu zorlu dönemi elbirliğiyle atlatmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Son olarak tüm belediye başkanlarına seslenen Başkan Sinecek, esnafa destek çağrısı yaptı.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow