Başkan Sandıkçı: Esnafımıza sahip çıkmamız gerekiyor

Başkan Sandıkçı: Esnafımıza sahip çıkmamız gerekiyor

TOLGA BİRGÜCÜ - Zincir marketler karşısında her geçen gün ezilmeye devam eden esnaf market yasasının meclise gelmesini dört gözle bekliyor. Her sokakta iki tane market zincirinin şubesinin mümkün olduğu Samsun’da da esnaf, isyan ediyor. Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, hükümetin taslak hazırlığında olduğu market yasasının esnafın korunmasında büyük tol oynayacağını söyledi. 

SANDIKÇI: BÜYÜK ROL OYNAYACAK
Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Küçük esnafımızın korunması yönünde hükümetimizin çalışması var ve halen devam ediyor. Bu manada Ticaret Bakanlığı’mız, geleneksel perakendeciliğin aleyhine oluşan olumsuzluğun giderilmesi için yönetmelik hazırlığındadır. Hazırlanan taslağa göre, belli nüfusa sahip yerleşim yerlerinde, belli sayıda AVM açılma şartı var. Bu adımlar esnafımızın korunmasında büyük rol oynayacak. Ve hatta bu düzenleme çalışmasıyla, zincir marketlerle bakkal, büfe ve market gibi işletmelerin arasına en az 200 metre mesafe aranması şartı da var” şeklinde konuştu. 

‘RUHSAT VERMEME GİBİ BİR ŞANSIMIZ YOK’
“Belediye olarak biz, mevcut genelgeye uyuyoruz” diyen Başkan İbrahim Sandıkçı, şöyle devam etti; “Canik ilçemizde, genelgede belirtilen belli metre aralığının haricine çıkılmasına izin vermiyoruz. Esnafımızın korunması yönünde, ruhsat ücretlerini artırdık yani zorlaştırmaya çalıştık ancak ekonomik güç uygulamayı eziyor. Ruhsat vermeme gibi bir şansımız yok. Esnafın korunması aslında yalnızca yasa ve ruhsatla mümkün değil. Burada biz vatandaşlara da büyük görevler düşüyor. Mahallemizin bakkalına, kasabına, kırtasiyesine, fırınına yani esnafına sahip çıkmamız gerekiyor. Alışverişlerimizi esnafımızdan yapmamız gerekiyor. Bu problemi el birliğiyle aşmamız mümkün.”

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow